Karasu

Türk milletinin şanlı destanı

 

Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 106. yıldönümü nedeniyle bir mesajı yayınladı. Helvacı mesajında, “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi, Aziz Türk milletinin tarihe not düştüğü şanlı bir kahramanlık destanıdır” dedi.

 

TARİHE NOT DÜŞTÜLER

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 106. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, “106. yıldönümünü büyük bir gurur ve heyecanla kutladığımız 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi, Aziz Türk milletinin tarihe not düştüğü şanlı bir kahramanlık destanıdır. Küçücük bir kara parçasını ele geçirebilmek için dönemin yenilmez donanmasıyla Çanakkale önlerine gelen düşman kuvvetlerinin hesaplayamadığı tek şey vatanı için canlarını seve seve feda edecek Mehmetçik oldu. Karada Türk askerinin isabetli atışları, denizde ise Nusret Mayın Gemisi’nin Karanlık Liman bölgesine gizlice bıraktığı 26 mayın, bir milletin yazgısını değiştirmiştir” ifadelerini kullandı.

VATAN SEVGİSİ

Kurtuluş mücadelemizin temellerinin atıldığı, tarihte eşine az rastlanan kahramanlık destanının canla, kanla, imanla yazıldığı Çanakkale, esaret altında yaşayan bütün mazlum milletlere de umut ışığı olmuştur” ifadelerini kullanan Helvacı, “18 Şubat 1915 tarihinde başlayan ve Türk milletinin varlığını sürdürmek için mücadele verdiği Çanakkale Zaferi, tüm dünyaya Türk askerinin imkansızı başardığı, vatan sevgisini ve iman gücünü en üst safhada ortaya koyduğu, Türk Milleti’nin varlığını her şeyin üzerinde tuttuğu bir destandır. Bu destanın her satırında insanlık onuru, bayrak, mukaddesat ve vatan sevgisi vardır” dedi.

106 YIL OLDU

Açıklamalarına devam eden Helvacı, “Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur’ sözüyle Çanakkale’deki askerimizin manevi gücünü, ölüme hazır bekleyişini, vatan uğruna kendini hiçe sayışını ve bu büyük zaferin hangi ruhla kazanıldığını gözler önüne sermektedir. Bu duygu ve düşüncelerle, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106’ncı yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, ruhları şad olsun diyor, kahraman gazilerimize ve şehitlerimizin aziz emanetlerine sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.