Gündem

Av sezonu sona erdi

 

Karasu Avcılar Atıcılar ve Balıkçılar Spor Kulübü Başkanı, Cemil Çakır, 2020-2021 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararı uyarınca av sezonunun 7 Mart 2021 tarihi itibariyle ülke genelinde kapandığını belirtti.

 

YENİ KARAR ALINDI

2020-2021 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararı uyarınca av sezonunun 7 Mart 2021 tarihi itibariyle ülke genelinde kapandığını belirten Karasu Avcılar Atıcılar ve Balıkçılar Spor Kulübü Başkanı, Cemil Çakır, “2020-2021 av döneminde avlanma, Marmara bölgesinde 22 Ağustos 2020 tarihinde bıldırcın, üveyik alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlamıştır. Alınan karar uyarınca genel ve devlet avlaklarında Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde de, yaban domuzu avı için ise ilave olarak Salı günü de avlanma faaliyeti yapılmıştır. 2020-2021 av dönemi 07.03.2021 tarihi itibariyle kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

ÜREME DÖNEMİ BAŞLADI

Üreme döneminin başladığını belirten Çakır, “Kara Avcılığı Kanunu uyarınca av hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme, erginleşme gibi yaşam evrelerini dikkate alan bu dönemde avlanmak yasaktır. Avın kapanış tarihi itibariyle, av ve yaban hayvanlarının üreme dönemi başlamıştır. Avın açılacağı Ağustos ayına kadar avcılık faaliyetleri yasak olup, özellikle av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme evrelerini içine alan bu süreçte toplumun tüm kesimleri tabii ortamlara çıkarken daha hassas hareket etmesi ve av ve yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarının toplamaması gerekmektedir. Bu hususlara uymayanlar hakkında Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüklerimizce yasal işlemler uygulanacaktır” şeklinde açıklamada bulundu.

KORUMA ALTINA ALINDI

Hayvanların koruma altına alındığını belirten Çakır, “Av ve yaban hayvanlarının üreme döneminin başladı, avın açılacağı Ağustos ayına kadar avcılık faaliyetleri yasak ve bu dönemde av koruma kontrolü faaliyetleri daha etkin şekilde sürdürülecektir. 2020-2021 yılı av dönemine ilişkin av sezonu için avlanmaya ilişkin gerekli kararları almak üzere MAK’nun 2021 yılı en geç Mayıs ayı sonuna kadar toplanması planlanmaktadır. Alınacak kararın resmi gazetede yayımlanmasıyla birlikte kamuoyuna duyurulacaktır. Bakanlıkça ve Merkez Av Komisyonunca getirilen kurallara uyulması, av ve yaban hayatı kaynaklarının koruma kullanma dengesi içerisinde sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından büyük önem arz etmektedir” dedi. Gülcan Elmalı