Köşe Yazıları

Etkisi olacak

 

Fındık üreticileri olarak uzun süredir beklediğimiz şey geçtiğimiz Pazartesi günü gerçekleşti ve TMO Pazartesi gününden itibaren fındık alımına başladı. Kocaali ve Karasu Bölgesi’nin alımları Kocaali’de bulunan malum şirkete ait siloların olduğu bölgede yapılıyor. Tabi o gün hem üretici olarak hem de meslek icabı bizlerin de merakla beklediği bir gündü. Nasıl başlayacağını ve bölgeye özel bazı teknik detayları öğrenmek için sabırsızlıkla bekliyorduk.  Alımların ve detaylı bilgilerin yer aldığı haberi geniş olarak gördüğümüz için burada konuyu uzatmak istemiyorum. Pazartesi günü bizzat gidip ismini telaffuz etmeyeceğim yetkili biri ile konuştuğumuz birkaç önemli noktayı paylaşıp yazıyı kapatacağım.

Öncelikli olarak fiyatın güzel olmasından dolayı kurum çalışanları da mutlu ve keyifliler. Aynı zamanda beklentileri yüksek. Şu ana kadar ürünün herhangi bir hasar görünmemiş olması ve randımanın yüksek olması çok güzel. Pazartesi günü benden henüz kısa bir süre önce bir üreticinin fındığı depoya girmişti. Onu özellikle sorup öğrendim ki randımanı olukça yüksekmiş. Tabi halen dalda duran fındık var ve hava şartları ne gösterecek belli değil ama inşallah aksi bir durum olmaz.

Bu sadece benim değil tüm üreticilerimizin ve tabi ki kurum yetkililerinin da beklentisi. Biz diyor “Geri gönderdiğimiz fındık için ödül almıyoruz, mutlu olmuyoruz. Üretici ne kadar üzülüyorsa zarar ediyorsa biz de en az o kadar üzülüyoruz. Ama işimizin gereği de bu”. Elbette her şey belirli kıstaslar çerçevesinde olacak ve olmalı da.

Bunlardan biri de daha önceden uygulanan kota sınırıydı. Bu yıl için böyle bir durum söz konusu değil. Herhangi bir sınır yok. “Şu güne kadar alım yapılacak” gibi bir zaman sınırı da yok. Yetkili diyor ki son randevu gelip son fındık depoya girene kadar buradayız. Yaklaşık 10 Bin Tonluk bir depo mevcut. Dedim ki “Ya dolarsa?” “Sorun değil” dedi. “Bir yandan boşaltırız, öteki taraftan doldururuz ama alıma devam”.

Burada önemli olan husus TMO’nun herhangi bir kota ve zaman sınırlaması olmadan devrede olması. Piyasayı sürekli olarak canlı ve yüksek tutabilecek en önemli gelişmelerden biri. Tabi ilerleyen dönemlerde alım şartlarında herhangi bir güncelleme olur mu olmaz mı bilemeyiz ama şu anki sistem bile birkaç gün içerisinde piyasa üzerindeki etkisini gösterecek. Dolayısı ile hem üreticiler hem de bizler fındığın gerçek değerine ulaşarak el değiştirdiği özellikle fiyat bakımından oldukça hareketli bir sezon bekliyoruz. Kazasız, belasız, hasarsız bir sezon diliyorum. Hayırlı, bereketli olsun. Sağlıkla kalın…