Karasu

Emeklerinizi sigortalayın

 

S.S. Darıçayırı Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Şehri Kaplan, çiftçilerin doğal afetlerden etkilenmemesi için TARSİM – Devlet Destekli Tarım Sigortaları yaptırması gerektiğini belirtti. Kaplan, “Sigorta tarımda tüm kayıpları karşılamaktadır” dedi.

 

AFETLERE KARŞI KORUR

Çiftçilere önemli bir uyarıda bulunan S.S. Darıçayırı Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Şehri Kaplan, “Son yıllarda iklim değişikliğinin bir sonucu olarak doğal afetlerin yıkıcı etkisi ve sıklığı artıyor. Zor şartlar altında ve büyük fedakarlıklarla gerçekleştirilen tarımsal faaliyetler doğal afetlerden ciddi anlamda etkileniyor, kesintiye uğrayabiliyor ve üreticilerin gelirleri azalabiliyor. Belki de tüm emekler birden bire yok oluyor. TARSİM, üreticilerin bitkisel ürünlerini ve hayvanlarını, doğal afetlere ve çeşitli risklere karşı geniş teminat kapsamı ve yüksek güvence ile koruyabilecekleri en etkili çözümdür” ifadelerini kullandı.

MUTLAKA YAPILMALI

Tarım Sigortalarının ihmal edilmemesi gerektiğini ve mutlaka zamanında yaptırılması gerektiğini belirten Kaplan, “Tarım sigortası yaptırmak için ön koşullar yapılmalı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sistemlerine kayıtlı olunmalı ve kayıtlar güncel olmalıdır. Sonrasında TARSİM adına sigorta sözleşmesi yapmaya yetkili Sigorta Şirketleri’nin acenteleri aracılığıyla poliçe düzenletilebilir. Bitkisel ürünler, il, ilçe, köy ve ürün bazında belirlenen poliçe, ilk ve son kabul tarihleri arasında sigortalanmaktadır. Ürünlerin poliçe ilk ve son kabul tarihleri tarsim.gov.tr üzerinden takip edilebilir” dedi. Gülcan Elmalı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir