Ellerimiz güzelliğimizin parçası

 

Bugün konumuz kış aylarına girmekle birlikte kurumaya başlayan, çatlayan, nemini kaybeden ellerimiz. Kış ayları demişken, pandemi dönemi boyunca ellerimizi sık yıkamamız, dezenfektan ve kolonya gibi alkol içeren ürünlerin sık kullanımına bağlı gelişen kuruluğu göz ardı etmeyelim. Yani bu süreçte ellerimizin normalden fazla bir bakıma ihtiyacı yok mu sizce de. Mümkünse bir profesyonelden yardım alıp veya evinizde düzenli bakımlar uygulayarak ellerimizin nem dengesini sağlamalı, tırnak bakımımıza ve sağlığımıza dikkat etmeliyiz.

Size evde uygulayabileceğiniz ellerinize iyi gelecek bir kaç küçük tarifim olacak. Yazımı okuyanların mutlaka denemesini ellerinde bakımı ihmal etmemesini temenni ediyorum.

  1. Tarif

– 1 tatlı kaşığı şeker

– 1 çay kaşığı zeytinyağı

– 1 çay kaşığı bal

Avucunuzun içine bir miktar şeker alın diğer elinizle şeker olan elinize 1 çay kaşığı kadar zeytinyağı damlatın ve diğer elinizle ovalayın. İşlemi diğer elinize de uygulayın. Son olarak 1 çay kaşığı kadar balı iki elinizle iyice ovalayarak 10 dakika kadar bekletip ılık suyla yıkayın. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Ellerinizi nemli ve rahatlamış hissettirecektir.

  1. Tarif

– 1 tatlı kaşığından biraz az vazelin

– 4 damla kadar badem yağı

– çorap (bu işlem için kullanacağınız pamuklu temiz bir çorap)

Vazelin ve badem yağını homojen bir karışım elde edinceye kadar güzelce karıştırıyoruz. Yatmadan önce ellerimize sürüyor güzelce ovuşturuyoruz. Çorapları ellerimize geçirip geceyi bu şekilde geçiriyoruz. Ertesi gün ellerinizdeki yumuşaklığa hayran kalacaksınız.

  1. Tarif

– 1 adet E vitamini kapsülü

– 1 çay kaşığı zeytinyağı

– 1 çay kaşığı süt

Zeytinyağı ve sütün içerisine 1 adet E vitamini kapsülünü kırıp iyice karıştırın.

Masaj yaparak ellerinize güzelce yedirin. Elleriniz hem vitamine hem neme doysun.

Bu uygulamayı ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda tekrar edebilirsiniz.

Tariflerimizden ziyade son olarak, sonbaharın gelmesiyle güneşin etkisi azalsa bile en az 30 faktörlük koruyucumuzu ellerimiz içinde kullanmayı ihmal etmiyoruz. Sonbaharda uzun ve sıcak duşlar yerine ılık suyla alınan duşları tercih ediyoruz. Ellerimizi sık sık nemlendiriyor havluyla sert kurulamalara maruz bırakmıyoruz.

Haftaya bir başka konuda görüşmek üzere. Sağlıkla ve güzellikle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.