KarasuSakarya

SUBÜ ile hayaller gerçek olabilir

 

Karasu Belediyesi Ak Parti Grup Başkanvekili Yakup Ayar, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin Karasu’ya değer kazandıracağını belirtti. Ayar, “Uygulamalı Bilimler Üniversitesi şehir merkezine sıkıştırılmamalı” dedi.

 

5 İLÇE BİR OLMALI

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin Karasu’ya değer kazandıracağını ve 20 senede gerçekleştirilecek yatırımlarım 5-10 sene gibi kısa sürede gerçekleştirileceğini belirten Karasu Belediyesi Ak Parti Grup Başkanvekili Yakup Ayar, “Kuzey bölgesindeki tüm siyasi temsilciler el ele vererek SUBÜ için mücadele vermeli. 5 ilçeye çok kısa mesafede kurulmak istenen SUBÜ’nün Karasu’da açılması 5 ilçenin ticari, sosyal veya ekonomik ileriye dönük faaliyetleri içinde doğru bir karar olacak. Dünyanın en güzel sahili ve tek olma özelliğine sahip limanı ilçemizde, duble yol çalışmalarında son noktaya gelindi ve demiryolu çalışmalarının başlanacağı belirtiliyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İHTİYAÇLARI KARASU KARŞILAR

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin istediği tüm özelliklere fazlası ile Karasu’nun sahip olduğunu belirten Ayar, “Karasu, Ferizli ve Söğütlü OSB bölgeleri ve her geçen gün fabrikalar kurulmaya devam ediyor. Bu SUBÜ için bulunmaz fırsat olmalı. Kaynarca’da 2 farklı fabrikanın kurulumu için çalışmalar başladı. Karasu’da fazlası ile uygulama alanı var. Sakarya üniversitesi bölgesine iş gücü üreten, iş gücü kaynağı bir üniversite. İkinci bir üniversite kaosa neden olabilir. SUBÜ’nün bizim bölgemizde olması hem OSB’ler için iyi olacak, hem üniversite için iyi olacak ve birbirlerinin eksiklerini tamamlamış olacaklar. Dolayısıyla bu eksikliklerin tamamlanıyor olması, bu bölgenin göç vermesini engelleyerek göç almasını sağlayacak. Dolayısıyla da göç alan bir bölge gelişmeye devam edecek” dedi.

MESAFE ÇOK YAKIN

Arifiye’de kurulması planlanan üniversite ile Sakarya Üniversitesi’nin neredeyse birbirlerini görecek seviyede olduğunu ve mesafenin çok yakın olduğunu belirten Ayar, “Arifiye ile mevcut üniversite arası çok yakın bir mesafede. Faaliyet alanında da birbirleri ile çakışırlar. Madem şehirleri genişletmeye çalışıyoruz yoğunluğu azaltmaya çalışıyoruz o zaman üniversitelerin arasını da açmamız gerekiyor. İkinci üniversite ile yoğunluk merkeze taşınmış olacak. Ama yoğunluğu Kuzey bölgesinde dağıtabiliriz. Daha homojen bir Sakarya olur.  Kuzeyi SUBÜ’ye uygun görüyoruz. Çok yakın mesafeye hazır imkanlar olması sebebi ile üniversite açılmamalı. SUBÜ, Karasu’nun hakkı” ifadelerini kullandı. Gülcan Elmalı

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir