EğitimKarasu

Dursun: Mücadelemiz sürecek

 

Türk Eğitim Sen Karasu Temsilcisi Ahmet Dursun, başörtüsü yasağını yeniden geri getirmeye yönelik açıklamasına sert tepki gösterdi. Öğretmenlerin özgürlüğü savunması gerektiğini dile getiren Dursun, “Bu sapkın fikirlerin eyleme dönüşmemesi adına mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

 

YILMAZ BEKÇİSİYİZ

Eğitim İş Sendikası’nın Atatürk İlke ve İnkılaplarını savunduğunu öne sürerek yaptığı basın açıklamasına sert tepki gösteren Türk Eğitim Sen Karasu İlçe Temsilcisi Ahmet Dursun, “Atatürk İlke ve İnkılaplarının yılmaz savunucusu olan Türk Eğitim Sen hiçbir siyasi ve mezhepsel farklılığı ayırt etmeksizin herkesin sesi olmaya devam edecektir” dedi.

 

BAŞÖRTÜSÜ NEFRETİ

Söz konusu sendikanın özgürlük adı altında başörtüsüne duyduğu nefreti dile getirdiğini söyleyen Türk Eğitim Sen Başkanı Ahmet Dursun, “Özgürlük adı altında başörtüsüne duyulan nefretin sözüm ona sendikacılık kimliği ile yazıya dökülmesi tarafımızdan kabul edilmesi mümkün olmayan bir davranıştır” dedi.

 

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Eğitim İş Sendikası’nın fikirlerini sapkın bulduklarını da sözlerine ekleyen Başkan Dursun, “O karanlık günlere dönmemek adına, eğitimimizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmayı görev edinmiş, bu sapkın fikirlerin eyleme dönüşmemesi adına mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

 

BAŞÖRTÜLÜ ÜYE İSTEMİYORLAR

Sendikanın bu şekilde bir açıklama yaparak başörtülü üyeleri dışladığını da sözlerine ekleyen Başkan Dursun, “Art niyetli bu karar başörtülü memurun bu sendikaya üyeliğinin önünü kapatmıştır. Eşi, anası, kız kardeşi başörtülü üyelerin de düştüğü gafletten uyanıp, gözlerini açarak aldıkları yanlış karardan dönmelerini elzem kılmıştır” ifadelerini kullandı.

 

NEYDİ O KARAR

Eğitim İş Sendikası geçtiğimiz günlerde Genel Başkan Kadem Özbay başkanlığında bir toplantı yaparak bir dizi karar aldı. Alınan kararda, “Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, egemenliğini, ulus ve ülke bütünlüğünü, laik düzenini, demokratikleşme ve ulusal eğitim hedefini geliştirerek korumak ve sonsuza kadar yasatmak için elinden gelen her türlü çabayı gösterir. Siyasi iktidar, kamu kurumlarına saf dini simgeleri sokma, toplumu muhafazakarlaştırma, Cumhuriyet değerleriyle hesaplaşma adına özgürlük kisvesi adi altında yapmış olduğu uygulama ve düzenlemeler kabul edilemez. Önceki yıllarda olduğu gibi 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılında da Eğitim-İş’in Atatürk ilke ve devrimlerine inanmış, Cumhuriyet değerlerine bağlı, üyelerinin dinsel, mezhepsel, etnik ve feodal simgeleri ifade etmeyen, mesleğe ve görevin gereklerine uygun çağdaş, kılık-kıyafet tercihlerini özgürce yaparak kamusal hizmet vermeye devam etmelerine oy birliği ile karar verilmiştir” ifadeleri geçmişti.