Deneyimleri paylaşmaya teşvik

 

Dubrovnik’te Sporda Gönüllülük konulu final etkinliği ve uluslararası konferans düzenlendi. Konferansta 30 aylık AB projesi sunuldu. Konferansın, sporda gönüllülüğün geliştirilmesine katkıda bulunarak, deneyimleri paylaşmaya teşvik edeceği belirtildi.

 

1 MİLYON 200 BİN KİŞİYE ULAŞTI

Kargenç Kulübü Başkanı Ersel Aydın, “Spor müsabakalarında gönüllü olmak üzere eğitilen 240 gönüllü, 25’ten fazla ulusal ve uluslararası spor etkinliğinde gerçekleşen gönüllü katılımı ve 200’den fazla spor kulübünün katılım sağladığı geniş bir gönüllülük anketi ile 1 milyon 200 bin kişiye ulaşıldı. Spor müsabakalarında Gönüllülük El Kitabı bir spor etkinliğinin organizasyonunun tüm yönlerini kapsayan Dubrovnik’in Lazareti’deki Uluslararası Spor Gönüllülüğü Konferansı’nda sunulan 30 aylık AB projesi Du Motion’ın sonuçlarından sadece birkaçı oldu” ifadelerini kullandı.

 

SPOR YARIŞMALARI PANELLERİ

Aydın, “Konferansın açılışı Dubrovnik Belediye Başkanı Mato Frankovic ve Dubrovnik Spor Derneği Genel Sekreteri ve “Du Motion” Projesinin Direktörü Alen Boskovic tarafından yapıldı. Hırvatistan Olimpiyat Komitesi, Spor ve Turizm Bakanlığı, Du Motion ve Mostar Koşu yarışları ve Dubrovnik Gönüllü Merkezi temsilcileri, Hırvatistan’da gönüllülük ve yerel spor yarışmaları konulu panellere katıldı. Hırvatistan’da insanların sadece yüzde 4’ünün gönüllü faaliyetlere katıldığına vurgu yapılarak ve bu durumun iyileştirilmesi için çok fazla fırsat olduğuna dikkat çekildi” şeklinde konuştu.

 

DENEYİMLER PAYLAŞILDI

Aydın, “Du Motion ile birlikte uygun bir yasal çerçeve oluşturmak yerel, bölgesel ve ulusal düzeylerde aktörleri daha iyi birbirine bağlamak ve sporda gönüllülerin örgütlenmesinde iyi bir uygulama örneği oldu. AB projesinde Hırvatistan, Bulgaristan, İtalya, Polonya, İsveç ve Türkiye’den gelen elçiler ve yakın zamanda düzenlenen Dubrovnik Yarı Maratonu’nda yer alan genç gönüllüler deneyimlerini paylaştılar. Konferans, bu projenin sporda gönüllülüğün daha da geliştirilmesine katkıda bulunacağı, diğer paydaşları aktif olarak katılmaya ve deneyimlerini paylaşmaya teşvik edeceği umuduyla sona erdi” ifadelerini kullandı.