Kocaali

Dayanışmanın başkenti Kocaali

 

Kocaali özellikle Ramazan ayı ve dini bayramlar başta olmak üzere önemli gün ve haftalarda yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerinin yaşandığı ilçeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu dönemlerde birçok kurum ve sivil toplum kuruluşu düzenledikleri kampanyalarla durumu iyi olmayan aile ve özellikle çocuklarla kucaklaşıyor. Bu kampanyalara ilçe içi ve dışından olduğu kadar yurt dışındaki Kocaalili işadamları da destek veriyor. Kampanyaların son örneği ise Kocaali Sivil Toplum Platformu tarafından hayata geçirildi. 25 çocuğun bayram alışverişi bağışçıların destekleriyle karşılandı.

 

KOCAALİ TEK YUMRUK

Özellikle Ramazan ayı ve dini bayramlar başta olmak üzere önemli gün ve haftalarda Kocaali’de manevi atmosfer oldukça yoğun yaşanıyor. Yerel ve mülki idarenin yanı sıra vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşları düzenledikleri yardım kampanyalarıyla maddi durumu iyi olmayan ailelere ve çocuklara destekte sınır tanımıyor. Bu tür kampanya ve organizasyonlarda ilçe içerisinde olduğu kadar ilçe dışında ve yurt dışında yaşayan Kocaalili vatandaş ve iş adamları da tek yumruk oluyor, maddi destekten ödün vermiyor. Bu kampanyaların bir örneği de içinde bulunduğumuz günlerde Kocaali Sivil Toplum tarafından yürütülüyor. Kurban Bayramı öncesi çocuklara yönelik kampanya başlatan Kocaali Sivil Toplum Platformu bağışçılar ve paydaşlarından gelen desteklerle 25 çocuğun bayram alışverişini karşıladı. Kocaali Sivil Toplum Platformu’ndan yapılan çağrı ile Çocuklar Bayrama Mutlu Girsin sloganıyla düzenlenen kampanya kapsamında çok kısa sürede 25 Bin TL. bağış toplandı. Toplanan bağışlarla ilk aşamada 10, ikinci aşamada 15 olmak üzere toplam 25 çocuğun bayram alışverişi yapıldı.

 

KARŞILIK BULDU

Konu ile ilgili açıklama yapan Kocaali Sivil Toplum Platformu Sözcüsü Şerif Sarı çağrının kısa sürede karşılık bulduğunu söyledi. Sarı “İlçemizin adıyla oluşturduğumuz platformla sosyal çalışmalara önem veriyoruz. Bu doğrultuda yaklaşan “Kurban Bayramı” nedeniyle belirlediğimiz kriterlere uyan, ilçemizde yaşayan ve ya duyurumuz üzerine bize başvuran ailelerin çocuklarına ayakkabı, pantolon, etek, elbise, penye ya da gömlekten oluşan giyim eşyaları almaya karar verdik. Kocaali Sivil Toplum Platformu olarak, çocuklar için düşüncelerimizi, planlarımızı hayata geçirmek için paydaşlarımıza ve destekçilerimize sosyal medya üzerinden bir çağrıdan bulunduk. Çağrımız çok kısa sürede karşılık buldu. İlçemizden, farklı il, bölge ve yurt dışından sosyal çalışmalarımızı takip eden kişiler, duyarlı paydaş ve bağışçılarımız yaptığımız çağrımızı olumlu karşılayarak 25 bin TL destek sağladılar” dedi.

 

MUTLU ÇOCUKLAR

Kampanya ve organizasyonların devam edeceğini belirten Şerif Sarı “Sağladığımız kaynakla 25 çocuğun bayrama mutlu girmesi için gerekeni yaptık. İlk etapta belirlediğimiz kriterlere uyan 4 kız 6 erkek olmak üzere toplam 10 çocuğumuzla birlikte ilimiz merkezindeki alış veriş merkezine giderek çocukların beğendiği ve seçtiği giysi ve ayakkabıları özgürce almalarını sağladık. İkinci etapta da şartları uyan 15 çocuğumuza da aynı yöntemle, diledikleri markalardan, seçerek, beğenerek alışveriş yaparak bayrama mutlu girmelerini sağladık. Bayrama mutlu giren çocuklar adına teşekkür ediyorum. Kocaali Sivil Toplu Platformu olarak bu tür,  her kesime hitap eden çalışmalarımız, yaşadığımız toplumla dayanışmamız sürecek. Bizlere, toplumun her kesimini kucaklayan çalışma imkânlarını yaptıkları bağışlarla sağlayan bağışçılarımıza, paydaşlarımıza ve ilçemiz mahalle muhtarlarına, kriterlere uygunluk sağlayan ailelerimizi ve çocuklarımızı tespit için göstermiş oldukları iş birlikteliği için ‘Bayrama Mutlu Girecek Çocuklarımız adına’ teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.