Köşe Yazıları

Ot ile gül farkı

 

Saygı değer okuyucular… Ben Kenan hoca, yılların teknik direktörü, mesleğinin alaylısı, mekteplisi ve bizzat futbolun minik yıldız takımlarında oynayarak yetişmiş ve daha sonra genç amatör derken uzun yıllar profesyonel futbol oynamış, daha sonra futbolda milli hakemlik sonrasında ise klasman hakemi olarak uzun yıllar liglerde düdük çalmış sona doğru devlet kademelerinde spor uzmanı olarak GSGM’de İstanbul’da Marmara bölgesi futbol antrenörlüğü yapmış, futbolun mutfağından gelmiş bir spor adamıyım. Çalıştırdığım profesyonel, amatör takımları ve altyapılarını saymıyorum, zaten beni tanıyorsunuz biliyorsunuz…

Sizleri daha fazla merak içerisinde bırakmadan konuya girerek özetle anlatayım, hikaye çok uzun ve derin olmasına rağmen. Şunu hemen belirteyim bu açıklamalarım ile hiç bir şahsı hedef almadan ve kırgınlığım, dargınlığım olmadan yazıyorum.

Eminim sizlere masal gibi gelecek ama aslında hepsi gerçek olan ve elli yıla sığmış bir spor, daha doğrusu futbol dünyasının içinde neleri görmüş, neleri yaşamış ve başından neleri geçirmişliğimi tahmin edebilirsiniz.

O yılların birikiminin içinden ben sizlere kısa bir kesit aktaracağım. Karar ve yorum sizlerin artık…

Teknik adamlığımın son 14 yılı bildiğiniz gibi Karasuda geçti. Ne zamana kadar taa ki 30 Haziran 2022 tarihine kadar. Ben Karasuspor kulübünde hocalıktan tutunda, idarecilik, kulüp müdürlüğü, malzemecilik, masörlük hatta ve hatta daha da ilerisi altyapı da lisanslı yada lisansız sporcularımızın terli, kirli spor kıyafetlerini kendi evimde deterjanını yine kendim alarak eşime yıkattığım zamanlar oldu (değerli eşimde benim gibi hiç üşenmedi yıkadı ve çoğu kez de ütüledi. İnşallah oda hakkını helal eder bana.)

Asla utanmadım, gocunmadım ve yaptığımdan dolayı da övünmedim. Ve son pandemi öncesi ve sonrası ile başlayan kulüp yönetimindeki görev alan ve öncesinde bu kulübe maddi, manevi hizmet etmiş çok çok değerli şahsiyetlerle çalıştım, hiç birisinden para pul talebinde bulunmadım, az verdilerse aldım çok bile diyerek teşekkür ettim.

Son süreçte Karasuspor kulübüne karşı sanki el birliği ve söz birliği yapmışçasına bir takım odaklar kulübün maddi ve manevi zarara uğraması için ellerinden ne geliyorsa yaptılar. Karasu Belediyesi de son üç buçuk yıldır desteğini çekince işler iyice zora girdi. Kulübümüz geçtiğimiz sezon sırf bu yüzden BAL’a katılamadı, benim bildiğim 1955’ten bu yana ilk kez böyle bir vaka ile karşı karşıya kaldı.

Sonrasında kulübün başında canla başla çalışan insanlara karşı her türlü zararı vermek için adeta yarış halinde hareket ettiler bu şer odakları.

Bu durum öyle boyutlara taşındı ki geçmişte ve günümüzde kulübümüze başkanlık ve yöneticilik yapmış çok çok değerli şahsiyetleri küstürdüler ve kırdılar, spordan, futboldan soğutarak desteklerini çektirdiler. Gençlik spor müdürlüğünün tesis ve soyunma odası noktasında destekleri olmasa altyapıda bile liglere katılamayacak noktaya gelmiştik nerede ise. İlçe Spor Müdürü Kemal Ataç Beye ve personellerine kulübüm adına şükranlarımı arz ederim.

Taraftarlar Derneği Başkanı, o genç ve güzel insan Onur Arslan ve son yıllarda altyapı sorumlusu ve yöneticiliği yapmış daha sonra son iki sezonda kulüp başkanlığı yapan değerli insan Yüksel Mazlum sonuna kadar, taa ki maddi anlam da tıkanıncaya kadar taşın altına ellerini değil kollarını da sokarak altyapıda maddi, manevi kulübümüzün kapanmaması için her türlü çabayı sarf etmişlerdir. Bu arada bizlere spor malzemesi desteğinde bulunan Köseoğlu firmasına ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Onların isimlerini anmasam nankörlük etmiş olurdum.

Bu insanlar son bir yılda sadece altyapıda seksene yakın (hazırlık maçları dahil) resmi müsabaka oynayan lisanslı sporcularımızdan (U18-U16-U14-U12-U11 ve kadın futbolu) dahil olmak üzere Tek bir kör kuruş dahi almadan sezonu tamamlamaları için büyük gayret ve özveri sarf etmişlerdir. Yani bir kaç kişinin desteği 2021-2022 sezonunu en başarılı bir şekilde zirvede bitirmenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz.

Son U-11’lerin maçlarına ise Karasu’nun gururu Mahmut Hanefi ve işadamlarından Selçuk Çakmak Beyefendi kulübümüze maddi manevi katkılarını koymuşlardır. Kendilerine Kuzeyin çocukları adına teşekkürlerimi sunuyorum.

30 haziran 2022 tarihinden itibaren sağlık nedenlerimden dolayı çok sevdiğim ve her kademesinde görev yapmaktan onur duyduğum, tek başıma altyapıdaki U18-U16-U14-U12-U11, genç kızlar ve yıldız kızlar futbol takımlarının antrenörlüğünden, istifa etmiş ve tüm görevlerimden ayrılmış bulunmaktayım.

Hiç bir maddi talepte bulunmamama rağmen ve başta da yazdığım gibi zor şartlar altında çocuklarının nafakasından ayırıp az bir miktarı bana layık gören ve ‘hocam senin hakkın bizde çoktur, hakkını helal et’ diyen başkanım Yüksel Mazlum’a, yöneticimiz Onur Arslan’a teşekkür ediyorum ve içimden samimi niyetle hakkımı helal olsun diyorum.

Saygının, sevginin, adaletin, emeğin ve vefanın olmadığı bir yerde ot bitse ne olur gül bitse ne olur?

Yeni altyapı sorumlusu değerli insanlara ve anlaştıkları ekip arkadaşlarına başarılar diliyorum.

Ve tekrar ediyorum 14 yıl önce ben bu kulübün her kademesinde görev yapmaya talibim diyerek başladığım bu öyküyü, onurumla, haysiyetimle, şerefimle tamamlayarak ve sportif anlamda bilgi dağarcığımdaki her şeyi paylaştığım ve öğrettiğim binlerce sporcularımın güzel yüreklerinden öpüyorum ve başarılar diliyorum.

Bütün Karasuspor camiasına sesleniyorum, kulübümüze sahip çıkın ve maddi manevi desteğinizi esirgemeyin.

Sevgiyle, saygıyla, sağlıkla kalın