KarasuSiyaset

Coşkun’dan açıklama

 

Saadet Partisi Karasu İlçe Başkanı Oğuzhan Coşkun, basın açıklamasında bulundu. Coşkun, “Zamların peş peşe geldiği bugünlerde akaryakıt ve enerjiye gelen zamlar, asgari ücrete gelen artışı yedi bitirdi” ifadelerini kullandı.

 

BAŞKANIN YANINDAYIZ

Saadet Partisi Karasu İlçe Başkanı Oğuzhan Coşkun, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarını baz alarak asgari ücret üzerindeki etkisi hakkında açıklamada bulundu. Basın açıklamasında ilk olarak erozyona uğrayan Karasu sahilini ele alarak başlayan Coşkun, “Belediye Başkanı İshak Sarı’nın Karasu sahili konusundaki tereddütlerine katılıyoruz. Yapılması gereken fizibilite çalışmaları ve bir an önce atılması gereken adımlar konusunda yanında olduğumuzu, üzerimize düşeni yapma konusunda hassasiyetimizi ve yardım konusunda hazır olduğumuzu bildiriyoruz” dedi.

 

EKONOMİK KRİZ

Açıklanan enflasyon rakamıyla açıklamasına devam eden Coşkun, “TÜİK tarafından açıklanan yüzde 48,69’luk enflasyon rakamı 20 yılın en yüksek seviyesine ulaşırken Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) tarafından açıklanan enflasyon rakamı yüzde 114’ü buldu. Rakamlar Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizi ortaya koyarken gıda, meyve ve sebze fiyatlarında yaşanan artış el yakmaya devam etti” dedi. Coşkun, “Hesaplamamıza göre vatandaşların ekmek, tavuk ve temel besinlerde asgari ücret 4 bin 253 TL ile alacağı birçok ürünün fiyatı ciddi şekilde arttı. Gelen zamlar asgari ücreti yedi bitirdi” diye belirtti.

 

TÜRKİYE İLK BEŞTE

Ekonomide işlerin iyi gitmediği apaçık ortadayken reel eksik faizde Türkiye’nin ilk beş ülke arasında yer aldığını görüyoruz” diyen Başkan Coşkun, “Ayrıca tarım ve eğitimde yaşanan kötü durumda ortada. Çiftçilerin ise Tarım Kredi Kooperatifi ve kamu bankalarına olan borçları katlanarak artıyor ve arazileri de ipoteklemiyor” dedi. Coşkun, “20 yılın en yüksek enflasyonu TÜİK’in açıkladığı rakam Aralık’ta yüzde 36,06 iken yıllık tüketici enflasyonu ise Ocak’ta yüzde 48,69’a yükseldi. Bu oran 20 yılın en yüksek enflasyonu oldu. Enflasyon araştırma grubuna (ENAG) göre ise enflasyon yüzde 114,87 olarak hesaplandı” dedi.

 

FİYATLAR ZİRVE YAPTI

Ocak ayında bir önceki aya göre enflasyon sepetinde fiyatı en çok artan ürün yüzde 69,97’lik artışla elektrik oldu” diyen Coşkun, “TÜFE artmaya devam ediyor, Tüketici Fiyat Endeksi’nde TÜFE Ocak’ta bir önceki aya göre yüzde 11,10 iken 12 aylık ortalamalara göre yüzde 22,58 artış gerçekleşti. Gıda fiyatlarındaki artış ise zirve yaptı” dedi. Bazı yaş meyve ve sebzelerdeki yıllık artışı da ele alan Coşkun, “Patlıcan yüzde 166, patates yüzde 123, salatalık yüzde 111, sivri biber yüzde 106, çarliston biber yüzde 102, kabak yüzde 83, dolma biber yüzde 80, domates ise yüzde 74 oranında arttı” diye belirtti.

 

ALIM GÜCÜ DÜŞÜYOR

Askeri ücretlinin alım gücü düşmeye devam ediyor” diyen Başkan Coşkun, “4 bin 253 liralık asgari ücretin geçen yıl ki alım gücünü tavuk eti karşısında kazanabilmesi için en az 5 bin 728 TL ve patates karşısında kazanabilmesi için en az 6 bin 610 TL olması gerekiyor. Aynı miktarda ekmek alabilmesi için 4 bin 719 TL, aynı miktarda kömür almak için ise asgari ücret 7 bin 356 TL olmalıdır” ifadelerini kullandı. Coşkun, “45 günde yalnızca enerji faturalarına yapılan zam 565 TL’ye kadar çıktı. Asgari ücretteki artışın yüzde 43,6’sı cebe girmeden erimesine neden oldu” ifadelerini kullandı.

 

DAĞITIM BEDELİ TAHMİNİ

Döviz hesapları geçen hafta 228,2 milyar dolara düştü” diyen Coşkun, “Kur korumalı TL mevduat kampanyalarının devreye girmesinin ardından beş haftada 9,8 milyar dolarlık döviz ve altın artışı oldu. Ocak ayında dış ticaret açığı 10 milyar dolar. Ticaret Bakanlığı öncü verilerine göre Ocak’ta ihracat yüzde 17 artışla 17,6 milyar dolar olarak kaydedildi. İthalat ise yüzde 55 artışla 28 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı Ocak ayında 10,4 milyar dolar olarak açıklandı. Elektrik dağıtım şirketlerinin sadece dağıtım bedeli adı altında elektrik faturalarından elde ettikleri yıllık gelirin 54,6 milyar TL olacağı tahmin ediliyor” dedi.

 

ÇİFTÇİLER BORÇLA GİRDİ

Çiftçiler 2022’ye borçla girdi sözleriyle devam eden Coşkun, “132,1 milyar TL olan toplam nakdi krediler, 167,7 milyar TL’ye yükseldi. Tarım Kredi Kooperatifleri ve özel sektöre olan borçla birlikte çiftçinin toplam borcu 2022 yılı başı itibarıyla 225 milyar TL’nin üzerinde. 2021 Ocak’ta 4,9 milyar TL olan takipteki krediler, 2021 Aralık’ta 4,2 milyar TL’ye geriledi. Bunun nedeninin ise çiftçinin borcu borçla kapatması” dedi. Coşkun, “Türkiye’de 2 milyon 113 bin, 81 tarım arazisi sahibi, yaklaşık 4 milyon hektarlık verimli tarım arazisini bakanlara ipotek ettirdi. İpotek bedeli 3 trilyon TL olduğu ortaya çıktı. İcra dosya sayısı artarak 23 milyona dayandı” diyerek açıklamasını sonlandırdı.