Kocaali

Kocaali Belediyesi’nden açıklama

 

Geçtiğimiz hafta içi Kocaali Belediyesi ile ilgili olarak “Borç batağındaki belediyeden iki cami ve futbol sahası verelim teklifi” başlığı ile basın organlarında yer alan haber ve iddialara ilişkin basın açıklaması yapıldı. Açıklamada “Yapılan işlemlerin 6183 sayılı kanuna göre yapıldığı ve herhangi bir kamu zararı bulunmadığı ve iddiaların yersiz olduğu ifade edildi.

 

MALİYEYE TEKLİF

Geçtiğimiz hafta içi Kocaali Belediyesi ile ilgili olarak il basınında yer alan haber ve yer satışı ile ilgili iddialar geniş yankı uyandırdı. Belediyenin kamu borçlarına karşılık üzerinde cami ve futbol sahası gibi yapılar bulunan arazileri maliyeye devir teklifinde bulunduğu iddiasının yer aldığı haber metninde  “Kocaali Belediyesi Maliyeye olan borcuna karşılık üzerinde aralarında iki cami ve bir futbol sahası bulunan 5 taşınması vermeyi teklif etti. Bu teklif sonrasında da taşınmazların rayiç metrekare birim fiyatlarının araştırılmasına başlanıldı. Alınan bilgilere göre  Kocaali Belediyesi  maliyeye olan vergi borçlarını ödemekle güçlük çekince, mülkiyeti Kocaali Belediye Başkanlığına ait taşınmaz malların 6183 sayılı kanun maddesi gereğince belediyenin vergi borcuna karşılık satın alınmasını teklif etti. Bu teklif üzerine de  Çevre ve Şehircilik Bakanlığına 15 Şubat tarihinde gönderilen yazıda taşınmazların metrekare birim fiyatlarının belirlenmesi istendi. Kocaali Belediyesinin vergi borcuna karşılık vermek istediği taşınmazlar arasında Alandere Mahallesi’nde 900 metrekarelik ahşap camii ve avlusu,  Hızar Mahallesi’nde bin 870 metrekarelik yine ahşap cami ve kargir bina da bulunuyor. Diğer taşınmazlar arasında ise 15 bin 500 metrekarelik, tapuda “çayırlık” olarak geçen Kocaali Stadının sentetik çimle yenilenen futbol sahası ve 3 bin 620 metrekare üzerinde bulunan dört katlı bina ve bahçesi de yer alıyor” ifadelerine yer verildi.

 

YERSİZ VE MESNETSİZ

Basında yer alan iddialar üzerine Kocaali Belediyesi’nden basın açıklaması yapıldı. Açıklamada yapılan iş ve işlemlerin  6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 8. Maddesine göre yapıldığı ve herhangi bir kamu zararının söz konusu olmadığı belirtildi. İddiaların yersiz ve mesnetsiz olduğu ifade edilen ve Kocaali Belediyesi Basın Birimi imzasıyla yapılan açıklamada “Bazı basın organlarında geçen ‘Borç batağındaki belediyeden iki cami ve futbol sahası verelim teklifi’ haberine istinaden; Belediyemizin yapmış olduğu işlemler 6183 sayılı kanunun 8. Maddesine göre yapılmış olup, yapılan iş ve işlemlerde herhangi bir kamu zararı söz konusu değildir. Bahse konu olan yerler, hali hazırda ilgili kurumlar tarafından kullanılmaktadır. Tüm bu bilgiler doğrultusunda kurumumuzun “Borç batağında” olduğu şeklinde kullanılan ifadeler yersiz ve mesnetsizdir. Kurumumuzun şeffaf ve hesap verebilir mali yönetimi gereğince; Hazine ve Maliye Bakanlığı’na olan borcumuz birçok belediyenin olduğu gibi yapılandırma kapsamında olup, İller Bankası aracılığı ile taksitler halinde ödenmektedir. Buradaki amaç; Büyükşehir yasası ile kurumumuza aktarılan yerlerin, yetkili kurumlara, asıl sahiplerinde devir olmasını sağlamak ve kamuya olan borçlarımızla mahsuplaşmaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadelerine yer verildi.