Gündem

Çırak bulmakta zorlanıyoruz

 

Karasu’da 25 yıldır terzilik yapan Zafer Demirtürkoğlu, terzilik mesleğinin temeli el işine dayansa da şimdiler de makineleşmeye dönüştüğünü belirtti. Eskiye oranla artık çırak yetişmediğini de dile getiren Terzi Demirtürkoğlu, “İşimiz öldü” dedi.

 

ÖNEMİNİ YİTİRMEYE BAŞLADI

25 yıldır Karasu’da terzilik yapan Zafer Demirtürkoğlu, terzilik mesleğinin temeli el işine dayansa da şimdiler de makineleşmeye dönüştüğünü belirtti. Demirtürkoğlu, “Karasu’da en iyi terzilerin yanında çıraklık yaparak bu işi öğrendim. Kendimi bildim bileli de terzilik mesleğini icra ediyorum. Yıllardan beri var olan mesleğimiz eskiye oranla önemini yitirmeye başladı. Eskiden herkesin kıyafet diktirdiği, çeyizlikler yaptırdığı terziler teknolojinin gelişmesiyle artık rağbet görmüyor” ifadelerini kullandı.

 

EL EMEĞİNİN YERİ TARTIŞILMAZ

El emeği ve ustalık isteyen mesleklerden biri olan terzilik unutulmaya yüz tutuyor” diyen Demirtürkoğlu, “Özel dikim de artık eskisi gibi yok. Eskiden daha çok özel dikim yapıyordum. Tadilat işlerini erteliyordum. Şimdi ise daha çok tadilat yapıyoruz ama son zamanlarda tadilat işleri de iyice azalmaya başladı” dedi. Konfeksiyonun çıkmasının da terzilerin işlerinin azalmasında büyük etkisinin olduğunu söyleyen Terzi Demirtürkoğlu, “Son yıllarda herkes hazır giyime yöneldi. Oysaki el emeğinin yeri tartışılamaz” diye belirtti.

 

TERZİ BULMAK ZORLAŞACAK

Eskiye oranla artık çırak yetiştiremiyoruz” diye belirten Terzi Demirtürkoğlu, “Gelecekte dikim ve tadilat yapacak kaliteli terzi bulmak zorlaşacak. Bizim zamanımızda okumayacak çocuk ilkokulu bitirdikten sonra bir mesleğe atılıyordu. Şimdi öyle bir şey yok. Şimdiki gençlerin meslek öğrenme niyeti yok ya da hayalleri çok başka. Yeni nesil çocuklar el zanaatlarına fazla ilgi de göstermiyor. Eğer bu mesleği öğrenmek isteyen kardeşlerimiz varsa ben her zaman desteğe hazırım” ifadelerini kullandı. (HABER: Bahar Kaya)