Karasu

Çiftçinin çilesi bitmiyor

 

Üreticilere yapılan “Fındık Bazlı Alan Destek Ödemeleri” başvurularında büyük sıkıntılar yaşanıyor. İşlemlerin e-Devlet ortamında yapılması gerektiğini belirten Muhtarlar Derneği Başkanı Türker Tetik, “Birçok çiftçimiz hastalık, yaşlılık ve mesafe nedeniyle başvuru yapamıyor” dedi.

 

SORUNLAR YAŞANIYOR

Fındık Alanlarının Tespitine Dair Karar ile belirlenen ve ruhsat verilen alanlarda, 2020 üretim yılında Çiftçi Kayıt Sistemi ve Fındık Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilere dekar (dönüm) başına 170 lira alan bazlı gelir destek ödemesi başvuruları başladı. Ancak başvuru formlarının ilgili makama teslim edilinceye kadar arazi sahiplerinin çeşitli sorunlar yaşandığı belirtildi.

BİRKAÇ İŞLEMDEN GEÇİYOR

Ödeme duyurusunun yapılmasıyla birlikte çiftçi önce temin ettiği formu doldurarak muhtar ve azalara imzalatıyor. Bundan sonra kayıtlı bulunduğu Ziraat Odası’na giderek üyelik aidatını yatırıyor ve düzenlenen belge ile Orman ve Tarım İlçe Müdürlüğü’ne imza karşılığı teslim edildikten sonra işlem bitiyor. Ancak bazı vatandaşlar bu işlemi çeşitli gerekçeler nedeniyle yapamıyor.

E-DEVLET YOLUYLA YAPILMALI

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başkan Türker Tetik, “Her yıl yapılan bu tür başvurularda çiftçimiz büyük sorunlar yaşıyor. Öyle ki hasta olan, yaşlı olan, uzak kırsal mahallede bulunan, il ve yurtdışında ikamet edenler var. Bu nedenle vatandaşların başvuru işlemlerini elden yürütmesi mesafe ve ekonomik şartlar nedeniyle mümkün görülmüyor. İşlemlerin e-Devlet sistemiyle yapılması sorunu ortadan kaldıracaktır” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir