Köşe Yazıları

Buz lazer epilasyon

 

Merhabalar bu hafta size kendi merkezimde de tercih ettiğim buz lazer epilasyon yönteminden bahsetmek istiyorum. Öncelikle kısaca bir bahsedelim…

Buz lazer epilasyon nedir?

Buz lazer epilasyon yöntemi kullandığı kademeli ısıtma sistemi ile kıl köklerini etkili bir şekilde tahrip eden, cildin zarar görmesini önleyen, ciltte yanık oluşma riskini ortadan kaldıran, bir epilasyon yöntemidir. Kademeli ısıtma yöntemi daha yüksek enerji seviyesi kullanılmasına olanak tanıdığından özellikle ince ve açık renkli kıllarda istenen etki sağlanır. Masaj yaptırıyormuşsunuz hissi veren buz lazer, son derece konforlu bir epilasyon sunar. Diğer epilasyon yöntemlerine oranla acısı yok denecek kadar azdır buda tercih edilmesinin diğer bir sebebidir.

Uygulama kimlere yapılabilir?

Buz epilasyon, 16 yaşından büyük olan ve kıl gelişimi tamamlanmış, buz epilasyona engel teşkil edebilecek herhangi bir hastalığı olmayan herkese uygulanabilir. Buz epilasyonda beyaz kıl rengi haricinde, kıl kalınlığı ya da kıl yoğunluğu fark etmeden her cilt ve kıl tipine uygun uygulama yapılabilmektedir. Buz epilasyon, yeni nesil epilasyon sistemi olduğu için yüz dahil her bölgede uygulanabilmektedir.

Ne kadar sürede tüylerimden kurtulurum?

Kıl köklerinin belirli fazları bulunur. Bu sebeple de her kılın aynı anda çıkması söz konusu değildir. Bu sebeple de tek bir seans ile kalıcı bir çözüm elde edilememektedir. Buz epilasyon sisteminde 8-10 seans genellikle yeterli olmaktadır. Buz ile tüm vücut yaklaşık olarak 40-50 dakikada taranabilmektedir. Yapılan bölgeye göre de buz epilasyon süresi değişebilmektedir. Örneğin dudak üstü daha kısa sürede tamamlanırken, bacak daha fazla süre gerektirebilir.

Buz epilasyon hangi bölgelere uygulanır?

Kadınlarda ve erkeklerde istenmeyen tüylerin bulunduğu her bölgeye buz epilasyon uygulanabilir. Yüz, bikini bölgesi, sırt, ense, göbek ve hatta kaş arası ya da kulak kenarları gibi bölgelere de buz epilasyon uygulanabilmektedir.

Buz epilasyonda kıl rengi fark eder mi?

Buz epilasyonda beyaz kıl rengi haricinde, kıl kalınlığı ya da kıl yoğunluğu fark etmeden her cilt ve kıl tipine uygun uygulama yapılabilmektedir. Buz epilasyon, yeni nesil epilasyon sistemi olduğu için yüz dahil her bölgede uygulanabilmektedir.

Sağlığımıza herhangi bir zararı var mı?

Lazer işlemleri yalnızca kıl kökünü hedef almaktadır. Bu sayede cilt dokusuna herhangi bir hasar söz konusu değildir. Bu aşamada buz epilasyonun uzman ve güvenli ellerde uygulanması gerekmektedir. Ancak işlemlerin genel olarak insan sağlığı üzerinde herhangi bir zararı olduğu belirlenmemiştir.

Buz epilasyonda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Buz epilasyon, kıl kökünün hedef alınarak tahrip edilmesidir. Isıtma işlemi sırasında cildin korunmasına dikkat eden ve alanında uzman kişilerle beraber çalışılmalıdır.

Epilasyondan sonra nelere dikkat edilmeli?

Buz epilasyon seansları boyunca tüylerin ağda ya da cımbızla alınmaması gerekmektedir. Bu yöntemler, kılları kökünden aldığı için işlemlerin uygulanmasını engeller. Bununla beraber cildi düzenli olarak nemlendirmek ve uzmanın talimatlarına göre düzenli olarak seanslara gelmek oldukça önemlidir.

Buz lazer yaptırdıktan sonra tüylerim yeniden çıkar mı?

Lazer epilasyon teknolojisi belirli durumlarda belirli periyodlarla tekrar edilmesi gerekebilen bir yöntemdir. Geçirilen sağlık sorunları, kullanılan ilaçlar, riskli gebelikler, yaşa bağlı hormonel değişimler kıl yapısında bir miktar geri dönüşüm sağlayabilir. Bu demek değildir ki tüyleriniz eski haline gelir. Hormonel bir problem olmadığı sürece seneler boyunca işlemin etkisi devam etmektedir.

Bu haftada konumuzu burada noktalıyoruz. Bu konuda detaylı bilgi ve görüşme talep edenler merkezime uğrayabilir. Herkese mutlu, huzurlu haftalar diliyorum, hoşça kalın…