Köşe Yazıları

Bir tat bin doku

Bir tat bin doku

Nerde o eski bayramlar kavramı birçok alanda söylenen bir söz olduğunu biliyoruz burada mevzu bayram değil tabi ki de anı yaşayan insanların heyecanı samimiyeti muhabbetiydi iyi günler iyi haftalar.

Her alanda özlenen özlem duyulan insanlar var hatıralarda arşivlerde güzel izlenim ve hoş seda bırakarak ya emekli olmuş yada bu dünyadan göçüp gitmiş iyi yürekli insanlar vardı hayatımızda. Bu anlatmak istediğim mahallenizde sokağınızda eski bir bakkal dükanında olabilir veya bir radyonun televizyonun spikeri de olabilir. Kim bilir eskilerden bir sanatçı bir şarkıcı evet evet bir şarkıcı olabilir eski şarkı sözlerine baktığımda ne kadar güzel sözler var olduğunu bugün anlayabiliyoruz değil mi?

Belki o dönem yaşayıp bu dönemin şarkı sözlerine şahit olmayanlar bu değerlendirmeyi yapma fırsatı bulamayacaklar.

Şarkılarımız son derece dezenformasyona uğradığını görebilirsiniz eskilerden bu günümüze kadar olan sürede.

Sadece bu sanatsal kısmı tabi bunun birde halk arasındaki iletişimi buna benze yönüyle değerlendirilebilir bir televizyon kanalında bir haberin sunum şekli habere bakış açısı ve yorumlanması gibi durumları da geçmişteki bakış ile günümüzdeki bakışı nasıl buluyorsunuz bilmiyorum.

Ama bizler hep herhangi bir konuda konuşurken ekseri eskilerden örnek vererek ilerleriz. Hatta aile büyüklerimizin yaşadığı süre içersin de hayatını bir film gibi hafızamıza saklar ihtiyaç anında bunu anlatırız ve hatırlarız.

Eskilerde bereket var olduğunu hep duymuşsunuzdur.

Bu gerçekten de böyle aile büyüklerinin duasını almak çok önemli ve değerli bir husus.

Hemen hemen tüm toplum ve inanç kesiminde büyüklerin yeri önemlidir.

İslâm dininde müstesna bir yeri vardır bu hususun annenin babanın eşin çocukların tüm ailenin yeri değeri çok önemlidir.

Bu duygu ve düşünceler ile bugünkü yazımı bitirmiş olalım kendinize iyi bakın mutlu kalın.