Karasu

120 lira olmalıydı

120 lira olmalıydı

Turanlar Fındık İşletmecisi Fahri Turan geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 84 lira olarak açıklanan 2023 yılı fındık fiyatı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Turan, “Geçen yıla göre işçi parasını, yakıtı, bunun gibi tüm giderleri hesap ettiğimizde 120 lira gibi bir rakam olmalıydı” dedi.

Tatmin etmedi

2023 yılı fındık fiyatlarının açıklanmasının ardından serbest piyasada bu fiyatın nasıl karşılandığı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Turanlar Fındık İşletmecisi Fahri Turan, “Türkiye’de yaşanan son enflasyona göre, her şeyin fiyatının yüzde 200 gibi bir artış gösterdiğini düşünürsek, fındığın geçen seneki fiyatıyla bu seneki fiyatı karşılaştırıldığında kimseyi tatmin etmemesi gayet normal. Çünkü artan maliyetler çiftçinin ihtiyacını karşılamayacağı gibi daha da zor duruma sokacaktır” ifadelerini kullandı.

Maliyeti karşılamıyor

Bu sene için açıklanan rakamın üreticiyi sıkıntılı bir duruma sokacağını söyleyen Turan, “Çiftçinin maliyetini hiçbir şekilde karşılayacak bir rakam değil. Geçen sene 300 lira olan işçi yevmiyeleri bile bu sene 500-600 lira oldu. Rakamlardaki bu artış çiftçinin işçi maliyetini karşılamasını da zorlaştırıyor. . Hiçbir şeyi hesaba katmayıp sadece işçi maliyetini düşündüğümüzde bile üreticiyi tatmin etmeyecek bir rakam olduğu apaçık ortadadır” şeklinde konuştu.

Üretici sıkıntıda

Devletin ülkeye en çok gelir getiren ürününün arkasında durması gerektiği düşüncesinde olduğunu belirten Turan, “Fındık, içinden kabuğuna varıncaya kadar değerli ve değerlendirilebilen bir ürün. Ama maalesef ülkemizde sadece fındık konusunda değil tarımla alakalı birçok noktada hala sıkıntılar mevcut. Ve ülkede en büyük sıkıntıyı yaşayan her zaman üretici olmuştur. Devletin fındığı pazarlama konusunda da çalışmalar yapması gerektiği düşüncesindeyim” dedi.

Kendi malımızı pazarlayamıyoruz

Turan, “Bu durum biz tüccarları üretici kadar olumsuz etkilemese de ister istemez bizi de etkiliyor. Fiyatın yüksek olması benim tüccar olarak da kar payımı yükseltecektir. Ben aynı zamanda üreticiyim. Bizim kendi malımızı kendi pazarlamak gibi bir şansımız yok. Serbest piyasadaki alıcı kimse üretici mecburen ona yöneliyor. Yani alıcı kimse üretici ona fındığını vermek zorunda. Devletimizin bu konuda daha hassas davranması üreticinin yüzünü güldürecektir” diyerek sözlerini sonlandırdı.