Karasu

Binam sağlam mı

Binam sağlam mı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sonrasında Karasu’da da pek çok vatandaş kendi binasını kontrol ettirmeye başladı. Peki riskli yapı tespit çalışması için yapılması gereken işlemler ne, nerede ve ne şekilde yapılıyor? Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaverdi Ağun tüm soruların yanıtını verdi.

Nereye başvuru yapılıyor

Riskli yapıların tespiti için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından lisanslandırmış olduğu kurum ve kuruluşlara ile üniversitelere başvuruda bulunulabileceğini söyleyen Karasu Belediye Başkan Yardımcısı Ağun, “Biz gelen başvuruları da bu firmalara yönlendiriyoruz. Bu firmalar aldıkları örnekler ve yaptıkları incelemeler neticesinde bir rapor oluşturuyor. Ayrıca resmi rapor dışında mühendislik firmaları da bu denetimleri yapabiliyor” dedi.

Süreç nasıl işliyor

“Hazırlanan rapor İl Müdürlüğü’nün teknik personeli tarafından incelendikten ve onaylandıktan sonra gerekli yazışmalar yapılıyor” diyen Ağun, “Eğer yapı riskli çıkmazsa süreç sonlanıyor. Yapının riskli çıkması durumunda adreslere tebligatlar gerçekleşiyor. Maliklerin talep etmesi durumunda güçlendirme yoluna da gidilebiliyor. Ancak maliyet yüksek olduğu için kentsel dönüşümü öneriyoruz. Demir ve beton yönünden yenilenmiş binalar çok daha güvenli olur” diye konuştu.

Binaların değeri artıyor

Kentsel dönüşümün binaların değerini yükselttiğini de sözlerine ekleyen Ağun, “Her şeyin kanunlarla düzenlenmesini beklemek yerine hayatın değerinin öncelenmesi geliyor. Bunun için maddi kazançtan önce insana değer verilmeli. Kentsel dönüşüm hem yapıların değer kazanması hem kaliteli yapılarda yaşam standardının yükselmesi hem de yapıların maddi değerinin artması açısından değerlendirildiğinde büyük avantaj sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Ağun, “Maddi kazançtan önce insana değer verilmeli” dedi