GündemKarasuKocaaliSakaryaSiyaset

Ben kimseye söz vermedim

Ben kimseye söz vermedim

Artem TV’den önceki pazartesi yayınlanan programda Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’dan asgari ücretle çalışanların çıkarılmaması konusunda söz aldığını söylemişti. Yayını izlemediğini söyleyen Karasu Belediye Başkanı Sarı, Meclis Toplantısı’nda konunun gündeme gelmesi üzerine böyle bir söz vermediğini söyledi.

 

Geçinme yeri değil

Karasu Belediyesi’nin 2019 yerel seçimleri sonrasında ciddi bir borç yükünde olduğunu ve personel giderlerinin bütçede önemli bir yer kapladığını, hatta kendilerinden önce belediyede maaşların ödenemeyecek durumda olduğunu söyledi. Kendilerinin göreve gelmesinin ardından personelin maaşlarını ödediklerini söyleyen Sarı, “Biz göreve geldiğimizde personelin maaşı üç aydır ödenemiyordu. Bunun için personel sayısını düzenlememiz gerekiyordu” dedi.

Kimseye söz vermedim

BBP’li Meclis Üyesi Mehmet Çatalbaş’ın MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara’nın işten işçi çıkarılmaması konusunda kendisine söz verildiğine ilişkin sözler söylediğini hatırlattı. Başkan Sarı, “Ben programı izlemedim. Ancak işten işçi çıkarma konusunda kimseye de söz vermedim” ifadelerini kullandı. Karasu Belediyesi’nin bir geçim kapısı olmadığını söyleyen Başkan Sarı, “Karasu Belediyesi iş bulma kurumu değildir.  İş üretme kurumudur” ifadelerini kullandı.

Gündelik siyaset yapılıyor

Karasu Belediyesi’nin işten çıkarmalarının gündelik siyasete malzeme edildiğini de sözlerine ekleyen Başkan Sarı, belediye işçilerinin gündelik siyasete malzeme edilmemesi gerektiğini söylerken, “Kiminle çalışıp kiminle çalışmayacağımıza biz karar veririz. Burası istihdam yeri değildir. Öyle olursa kimse hizmet beklemesin. Bu şekilde bir kurum sadece personel çalıştırmış olur. Bu işler gündelik siyasete, yerel siyasete kurban ediliyor” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu

Geçtiğimiz pazartesi akşamı Artem TV’de yayınlanan bir programa konuk olan Milliyetçi Hareket Partisi Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, işten çıkarılan işçiler ile ilgili bir soruya, seçimden önce İshak Sarı’nın kendilerini ziyareti sırasında işçi çıkarmama sözü aldıklarını söylemişti. Kara, Sarı’ya seçimden önce tek taleple gittiklerini onun da işçi çıkarılmaması olduğunu söylemiş, Başkan Sarı’nın da kendilerine seçimin kazanılması durumunda işçi çıkarılmayacağına ilişkin söz verdiğini söylemişti.

Sarı: Kimseye bir söz vermedim. Kiminle çalışacağımıza biz karar veririz.
Mehmet Çatalbaş, Kara’nın işçi çıkarılması ile ilgili konuşmasını sordu.