Köşe Yazıları

Beklenti büyük

 

Bir ilçenin gelir kaynaklarını artırmak ekonomisini hareketlendirmek ve insanlarının refah düzeyini artırmak tarım, sanayi, turizm gibi çeşitli argümanlar sayesinde olur sayesinde olur. Bunlar üzerinde gerekli tetkik ve araştırmalar yapılır, eksikler tespit edilir ve bu eksiklerin giderilmesi için neler yapılabileceği konusunda bir öngörü oluşturulup telafisi konusunda gerekli adımlar atılır. Bizim de geçmişte buna benzer çalışmalarımız oldu. Oldu ama telafi konusunda pek bir ilerleme kaydedemedik. Tarım özellikle de fındık konusunda birçok ilçeye nazaran iyi konumdayız. Mevsimsel sorunlar ve hastalık ve zararlılar gibi sorunlarımız var ama bu ekonomimizi ve potansiyel gelirimizi çok fazla etkilemiyor. Sanayileşme konusunda pek bir şey söyleyebilecek durumda da değiliz. Yakın geçmişte büyük tartışmalara neden olan osb meselesi henüz herhangi bir adım atamadığımız küçük sanayi meselesi ilçenin bu anlamdaki en büyük eksikleri. Buna rağmen hali hazırda kurulu birkaç fabrika ve orta ölçekli imalathane ile durumu idare etmeye çalışıyoruz. Ama emin olun şayet geçtiğimiz yıl konusu olan osb işinde biraz daha ciddi adımlar atıp işimize yarayabilecek ve çevremize zarar veremeyecek birkaç fabrikayı getirebilmiş olsaydık bu gün çok başka şeyleri konuşuyor olurduk. Ne ümit vermek ne de olan ümidi yıkmak istemiyorum ve bu konuda tamamen nötr düşünüyorum. Elbette bir şeyler gecikti aksadı ama telafi edebilecek zamanımız var. Hala şansımızı kaybetmiş değiliz.

Öte yandan yine bizim için en önemli konulardan biri hiç şüphesiz turizm. Esnafımız dokuz on ay boyunca biraz iş yapmak için yaz sezonunu bekliyor. Bekliyor ama mübarek onun da ne geliş belli ne gidişi. Hepi topu 40 – 45 gün kadar bir sezon oluyor, onun da yarısı yağmur yağış geçiyor hava bozuk oluyor denize girmek yasaklanıyor. Bir şekilde sezondan tam olarak verim alamıyoruz. Allah’tan bu sene Kurban Bayramı ve devamındaki bir iki hafta özellikle de hafta sonları çok yoğun ve kalabalık geçti de esnaf biraz rahat nefes aldı. Yani o dönem bütün sezonu kurtardı diyebiliriz. Bu hafta okulların açılmasıyla birlikte artık sezon işini de kağıt üzerinde noktalamış olduk. Önümüzdeki hafta sonu fiili olarak da bitmiş olur. Son birkaç gündür fırsat bulduğumda esnaf arkadaşları ziyaret edip sezon hakkındaki fikirlerini ve beklentilerini soruyorum. Pandemi nedeniyle üst üste iki yıl boyunca yaşanan sıkıntıdan sonra bu yıl biraz daha rahat nefes alabildikleri için genel anlamda memnunlar ama bu memnuniyet bütünüyle kusursuz bir memnuniyet değil. Zira vatandaş da aynı şekilde düşünüyor. İki tarafında ciddi beklentileri var.

Daha önce de bu konuyla ilgili çevreden edindiklerimi paylaşmıştım. Olması gerekenden daha sade ve tatil yöresinin standartlarını karşılamayan ve her ne kadar bütün gibi görünse de kopuk bir sahil bandımız var. Bu herkesin gözüne batıyor. Sadece esnaf ve Kocaalili vatandaş için değil tabi. Ben bu yıl üst üste iki kez yaptığım ekstra gazete vesilesi ile yüzlerce tatilci vatandaşla da birebir konuşma fırsatı buldum. Tatilcilerimiz de sahilimizin çok sade olduğunu düşünüyor. Hatta ikameti Kocaali’de olduğu halde günü birlik tatil için ilçe dışına gidenlerin olduğunu da öğrendim ki bu beni hem üzdü hem de eksiğimizi daha iyi anlamamda yardımcı oldu. Bu konuda elbette esnafımızın ve özellikle yerli yatırımcımızın bir şeyler yapması şart. Yeni projeler, daha lüks mekanlar alternatif eğlence kaynakları, sezonluk değil yıllık ve kalıcı ticarethaneler lazım. Gerçi bizim yatırımcımız parayı inşaat sektörüne çuvalla döküyor mekanı falan düşünebilecek durumda değil ama birilerinin mutlaka düşünmesi lazım. En önemlisi de ve tabiki bütün bunların öncesinde sahilimizin artık yeni bir yüze kavuşması, daha modern daha estetik daha kullanışlı bir yapıya sahip olması lazım hatta şart. Bu konuda da büyükşehir belediyesinin düşündüğü proje ön plana çıkıyor ki şu günlerde en büyük merak konusu da bu. Neyin nasıl olacağı henüz belli değil bu konuda bir merak var eyvallah ama kesin olan bir şey var ki o da esnafın bu konudaki ümitli bekleyişi. Şu anki mevcut durumdan kat kat daha güzel olacağını düşünüyor ve bunu bekliyorlar. Kaç yıldan beri bekliyoruz. Araya bir sürü aksilik girdi, pandemi girdi, kur dalgalanması girdi birçok olumsuz durumla karşılaştık ama artık sular yavaş yavaş duruluyor gibi ve yeni yatırımların zemini hazır görünüyor. Umarım bu yıl beklediğimiz gibi olur ve tüm bölgenin gıpta ile baktığı bir yüze sahip olur önümüzdeki sezonu bambaşka hevesle karşılarız. Sağlıkla kalın…