Siyaset

Krizi fırsatı çevirmeyin

 

MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, haftalık olağan basın açıklamasında bulundu. Fındık işçisi bulma meselesine değinen Kara, “Havaların yağışlı gitmesi pek çok üreticinin fındığının yerde kalmasına neden olmaktadır. Bunu fırsata çevirenler yevmiye fiyatlarını yükseltmektedir. Bir an önce bu durumun önüne geçilmeli” dedi.

 

YEVMİYE FİYATLARINDA ARTIŞ

Haftalık olağan basın açıklamasında bulunan MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, fındık işçisi bulma meselesine değindi. Kara, “Havaların yağışlı gitmesi pek çok üreticinin fındığının yerde kalmasına neden olmaktadır. Bu krizi fırsata çevirmek isteyen birden fazla ekip harekete geçmiş durumdadır. Okulların açılması dolayısıyla memleketlerine dönmek zorunda kalan işçiler olmasından dolayı işçi fiyatlarında yükselişe gidilmesidir. Fırsattan istifade eden bazı ekiplerin işçi yevmiyelerini yukarı çektiği ve üreticinin zor durumundan istifade ettiği bilgileri gelmektedir” ifadelerini kullandı.

 

SUÇA ORTAK OLUNMAMALI

Bir diğer husus ise tarlada kalan fındıkları toplamak üzere kırsal mahalleleri dolaşan şüpheli şahıslardır” diyen Başkan Münir Ali Kara, “Bu kişiler yağmurlu havada veya akşam saatlerinde fındık bahçelerine girerek bahçeleri talan etmekte, mahsulü alıp hırsızlık yapmaktadır. Bu konuda kırsal mahallelerdeki vatandaşlar her ne kadar nöbet tutuyor olsa da tüccar esnafında da büyük sorumluluk düşmektedir. Şüpheli şahıslardan fındık alınmamalı, satmaya çalışanlar da emniyet güçlerine ihbar edilmelidir. Hırsızlık malı alınmamalı, suça ortak olunmamalıdır” diye belirtti.

 

YAYA GEÇİTLERİNE DİKKAT

Açıklamasına devam eden Başkan Kara, “12 Eylül Pazartesi günü oryantasyon eğitimi alan miniklerin dışında kalan öğrencilerimiz de okullarına kavuşmuş, Karasu’daki 56 okulda 11 bin 887 öğrenci ve 860 öğretmen için 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı başlamıştır. Öğrencilerimizin başarılı bir eğitim dönemi geçirmesi hepimizin ortak temennisidir. Okulların olduğu noktalardaki yaya geçitlerine ihtimam gösterilmesi, sürücülerimizin azami hassasiyet göstermesi geleceğimizin teminatı çocuklarımız ve gençlerimizin can güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir” dedi.

 

TEK LAF EDEMEDİ

Geride kalan hafta İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü kutlandı” diyerek sözlerine devam eden MHP’li Başkan Kara, “Bu kutlamalar esnasında İzmir’in Büyükşehir Belediye Başkanı kendi içinden geçenleri diline dökmüştür. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı o dönemde yaşanan Yunan barbarlığına tek laf edememiş, İzmir’de gösterilen büyük kahramanlığı görmezden gelmiş sadece Osmanlı’ya laf ederek kendi bilinç altındakileri açığa vurmuştur. Bu tavırda gösteriyor ki üstünden yüz yıl da geçse bazılarının olaylara bakışı değişmemiş, beklenti ve umutları tükenmemiştir” ifadelerini kullandı.

 

TARİHTEN DERS ALIN

Kara, “Bu durumun karşı yakadaki yansıması olarak da değerlendirilebilecek bir başka mesele de Yunanistan’ın Türkiye’nin ulusal çıkarlarına aykırı, kendi gücünden ve tarihinden bihaber davranışlarıdır. Türkiye’yi her fırsatta tahrik etmekten keyif alan Yunanistan bu kez haddini zorlamış, Türkiye’nin sinir uçlarına dokunmanın ötesine geçmeye tevessül etmiştir. Tarihinden ders almayan, geleceğini başkalarının telkinleri ile tayine kalkan Yunanistan bunun bedelini ödemek durumunda kalabilir. Atalarının kulaç atmak zorunda kaldığı Ege suları bu aylarda serin olmaktadır. Kendilerine aklıselim birilerinin bunu hatırlatmasında fayda vardır” diye belirtti.

 

UNUTMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL

12 Eylül 1980 darbesinin üstünden 40 yıl geçmiş ancak acılar ilk günkü tazeliği ile kalmıştır” diyerek açıklamasını sürdüren Başkan Münir Ali Kara, “Bu vatanı sevmek dışında hiçbir suçu bulunmayan Ülkücülerin katledildiği, katledilirken de ‘Bir sağdan bir soldan astık’ pişkinliğinin sergilendiği, ‘Karıştır barıştır’ sloganı ile Ülkücülerin hapishanelerde yem edildiği dönemleri unutmamız mümkün değildir. Bugün bu koltuklarda oturup siyaset yapabiliyorsak, bu, o dönem canını bu dava, bu vatan uğruna feda edenler sayesindedir. Biz ne darbecileri unuttuk ne eylülleri. Bu vesile ile darbe ve sonrasındaki hukuk dışı, ahlak dışı, insanlık dışı uygulamalarla şehit olan ağabeylerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun” diyerek açıklamasını sonlandırdı.