Bahçede hazırlık tamam

 

Kocaali İlçe Tarım Müdürlüğü ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından yürütülen “Bugünün çocukları, tarımın geleceği” projesi kapsamında öğrencilerin uygulamalı eğitim alacağı bahçede çalışmalar geçtiğimiz hafta içi tamamlandı.

 

GELİR ÖĞRENCİLERİN

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bitkisel üretimin artırılması faaliyetleri kapsamında Kocaali İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Bugünün çocukları, tarımın geleceği” projesi için İlçe Tarım Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında bahçe hazırlıkları geçtiğimiz hafta içi tamamlandı. Atıl arazilerin tarımsal üretime kazandırılması ve 10-15 yaş arası çocukların tarım ve çiftçilikle buluşturulmasının yanı sıra bilinçli üretim tekniklerinin yaygınlaştırılmasını amaçlayan proje gençlerin yanı sıra diğer üreticilerin ziyaretine de açık olacak. Yaklaşık üç dönümlük arazide yetiştirilen ürünler Tarım Bakanlığı’nın oluşturduğu Dijital Tarım Pazarı DİTAP üzerinden satılarak elde edilen gelir öğrencilerin eğitim masrafları için kullanılacak.

BAHÇEYİ HAZIRLADIK

Konu ile ilgili açıklama yapan Kocaali İlçe Tarım Müdürü Burak Bilgin ilgili arazideki hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Bilgin “Proje kapsamında Yalı Mahallesi’nde yaklaşık üç dönümlük bir arazinin değerlendirilmesi kararlaştırılmıştı. Arazimizin temizliği ve peyzajını tamamladık. Ayrıca mühendislerimiz tarafından birçok ürünün dikimi tamamlandı. Bu proje ile çocuklarımıza uygun teknikler kullanılarak tarımsal üretimin nasıl yapıldığını göstermek ve kendilerini bu projeye dahil etmek istiyoruz. Çocuklarımız burada ziraat mühendislerimizin gösterdiği teknikleri birebir öğrenip uygulama imkanı bulacak. Domates, biber, patlıcan, bamya, fasulye, barbunya, karpuz ve mısır gibi ürünleri yetiştireceğiz. Burada yetişen ürünleri DİTAP üzerinden satacağız. Çocuklarımız aynı zamanda dijital ortam üzerinden ürün satışının nasıl yapıldığını da öğrenmiş olacak bir bakıma tarım ve teknolojiyi bir biri ile bağlantılı olarak kullanma imkanına sahip olacaklar. Ürün satışından elde edilen gelir yine öğrencilerimizin eğitim masraflarında kullanılacak” dedi.

HERKESE AÇIK

Projenin sadece gençlere yönelik olmadığını diğer üreticilerin de bahçeyi ziyaret edip işleme, sulama, bakım ve gübreleme gibi teknikleri yerinde görebileceğini belirten Kocaali İlçe Tarım Müdürü Burak Bilgin “Bu proje sadece bitkisel üretimi artırmaya yönelik bir proje değil aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesidir. Çiftçilerimizin atıl durumdaki arazilerini bu şekilde projelerle değerlendirmeye teşvik etmek ve bunu uygun teknikler yapmalarına olanak sağlamak onlara yardımcı olmak amacı da taşımaktadır. Dolayısı ile sadece öğrenci ve genç kardeşlerimiz değil tüm üreticilerimiz bahçemizi ziyaret ederek tarım tekniklerini uygulamalı olarak yerinde görebilir, projenin birer parçası olabilir ve kendi arazilerinde uygulayarak tarımsal üretimin geliştirilmesine destek olabilirler” dedi. Proje ortağı İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Ramazan Doğanay ise “Bahçemizi hazırladık ancak mevsim şatlarından dolayı öğrencilerimizi alma imkanımız olmadı. Önümüzdeki günlerde ilgilenen çiftçi çocuklar ve mevcut kurslarımızda eğitim alan genç kardeşlerimizle birlikte bahçede üretime başlayacağız” şeklinde konuştu.