Aynı terane

 

Basın, medya ve sosyal medya günümüzün en önemli iletişim araçları. Özellikle sosyal medya gerektiği gibi kullanıldığında çok geniş kitlelere ulaşabilmek için ve hatta büyük kitleleri toplumsal birliktelik açısından aynı altına toplayıp harekete geçirebilmek adında gerçekten çok büyük nimet. Tabi gerektiği gibi ve hizmet ettiği amaca uygun kullanıldığında. Ben daha çok bu işin toplumsal olayları konu eden kısmını önemsiyor ve takip ediyorum. Kocaalimizi ilgilendiren ilçemizin değerlerini gün ışığına çıkaran sorunlarını ve taleplerini aktaran mecralara özel bir ilgim var. İl düzeyinde de ulusal ajansları ve yayınları imkanım olduğunca takip etmeye çalışıyorum. İlimizin yerel televizyon kanalı olan TV 264 te bunlardan biri. Televizyonumdaki kanal sıralamasında takip ettiğim toplam 15 kanallık haber ve belgesel kanalı listesinde yer alıyor. İmkanım oldukça izliyorum. İlçeleri konu eden ve mümkün mertebe halka dokunmaya gayret gösteren yayınlar yapmaya çalışıyorlar. ‘Muhtarlar Konuşuyor’ isimli program da bunlardan bir tanesi.

Programın geçtiğimiz haftaki bölümünde Kocaali Muhtarlar Derneği konuk olarak yer aldı ve ilçemizin sorunları muhtarların gözü ile değerlendirildi. Programdan bir iki gün önce Dernek Başkanı Ertuğrul Akyüz büyüğümün daveti üzerine kendisini ziyaret ettim ve bu konu ile ilgili olarak bir süre görüşüp fikir alışverişinde bulunduk. Öncelikle kendisinin, bu konuyu ciddiye alması ve öncesinde çeşitli yerlerle görüşüp fikir almak açısından gösterdiği gayretin takdir edilmesi gerektiğini söylemek durumundayım. Ve bunun görevini severek yapmanın bir göstergesi olduğunu belirtmeliyim. Programa başkan Akyüz’ün yanı sıra Süngüt Muhtarı Mustafa Temizkan, Kirazlı Muhtarı Süleyman Çağlayan, Şerbetpınarı muhtarı Metin Tenkoğlu ve Bezirgan Muhtarı Murat Ali Duman katıldı. Her biri ayrı ayrı söz alarak hem kendi mahallelerinin hem de yakın bölgelerinin genel durumları ve ihtiyaçları ile ilgili konuştular. Programın Kocaali açısından önemli bir yayın olduğunu düşündüğüm için canlı olarak izlediğimin haricinde birkaç kez de video paylaşım platformu üzerinden dikkatlice izledim. Konuşulanların önemli kısımlarını alıp haber olarak kullandığım için fazla detaya girmek istemiyor sadece genel bir değerlendirme yapıp nasıl bir kısır döngü içinde olduğumuzu izah etmek istiyorum.

Öncelikli olarak tüm muhtarlarımızın sorun dediği en önemli kurum takdir edersiniz ki Telekom oldu. Ve biz geride kalan yaklaşık on beş aylık süreçte artan internet kullanımı ve özelikle uzaktan eğitim konusunda yaşanan aksaklıklar bu kurumun altyapı hizmetleri anlamında ne denli yetersiz olduğunu açık açık gösterdi. Zira Kocaali’nin ilçe merkezinde de aynı sorunların yaşandığına şahit olduk. Birçok vatandaşın bu kuruma ait kablolu interneti bırakıp daha uygun ve daha kaliteli hizmeti amaçlayan wifi altyapılı diğer internet sağlayıcılarına geçtiğini iyi bilenlerden biriyim.

Yanılmıyorsam bundan bir buçuk veya iki ay önce yazdığım bir yazıda SEDAŞ’ın ilçedeki yatırımları ile ilgili genel durumu aktarmaya çalışmıştım. Evet, haklarını yememek lazım son yıllarda bir şeyler yapmaya çalışıyorlar eyvallah ama Kocaali’nin hak ettiği yatırımı alamadığını kendileri de biliyorlar. Zira muhtarlarımız da katıldıkları programda sorunlar listesinde Telekom’dan sonra ikinci sıraya SEDAŞ’ı koydular. Üçüncü sırada ise SASKİ var. Ama SASKİ diğer iki kuruma göre çok daha yeni. Sonuçta birkaç yıldır var olan bir kurum ve tam donanımlı bir altyapı ve sorunsuz bir sistem kurmaları zaman alacak. Buna rağmen diğerlerine göre nispeten daha az sorunlu bir kurum olmaları gelecekte Kocaali’de vatandaşın gözünde çok daha iyi yerlere geleceğini işaret ediyor.

Muhtarlarımızın ortak ve genel sorunlarından biri de malum olduğu üzere yol sorunu. Bu konuda da hem büyükşehir belediyesi gayret gösteriyor hem de Kocaali Belediyesi, belediye vatandaş işbirliği ile bahçe yolları ve ara sokaklara kadar beton veya stabilize çalışması yapıp ulaşımı rahatlatmaya çalışıyor. Bu listenin devamında ise sosyal alan kanal temizliği gibi nispeten daha basit çözülebilecek meseleler var.

Sizler bu bahsettiğim programı canlı yayından veya internetten izlediniz mi bilmiyorum. Şayet izlemediyseniz 45 50 dakika kadar vakit ayırıp izlemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü programın sonunda tanıdık ve ilginç bir şey oluyor. Programa konuk olarak katılan Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Sayın Erdal Erdem bu sıkıntıları iyi bilen ve takipçisi olan bir lider olarak kurumlarla sürekli diyalog halinde olduklarını söylüyor. Telekom müdürünün kısa süre önce değiştiğini belirten Erdem önümüzdeki günlerde yeni müdürü ziyaret edip kendisi de durumdan şikayetçi olan bir vatandaş olarak sıkıntıları aktaracaklarını söylüyor. Muhtemelen şikayetleri not alıp “Yaparız” diyecekler. Ve SEDAŞ ile yapılan son görüşmede de SEDAŞ’ın kuzeye yani Kocaali ve Karasu ilçelerine büyük bir yatırım hazırlığı içinde olduğunun söylendiğini ifade ediyor. SEDAŞ 2021 yılı yatırım bütçesini yaklaşık üç kat artırmış. Benim bu mesleğe başladığım 11 yılı geçti. 2010 yılından bu yana yüzlerce SEDAŞ haberi yaptım ve her yıl SEDAŞ’tan o yıl için yatırım bütçesinin bir önceki yıla göre artırıldığı haberi geldi. Öyle ki 2010 yılından bu yana artarak gelen yatırım bütçelerini toplayıp Erdal Başkan’ın bahsettiği 2021 yılı bütçesi için 2 buçuk katla çarpsanız belki de 100 Milyon Lira gibi bir rakam ortaya çıkacak. İyi de nerede bu yatırım? SEDAŞ bu kadar parayı nereye yatırdı vallahi aklım almıyor. SEDAŞ’ın şimdiye kadar Kocaali’de yaptığı en iyi yatırım ilçe merkezindeki havai hatları yeraltına almak oldu. Merkezdeki görüntü kirliliği kablo pisliği ortadan kalktı. Kalktı ama onları kaldırtıncaya kadar Başkan Ahmet Acar’ın ne çileler çektiğini çok iyi biliyorum. Şimdi size SEDAŞ’tan 11 yıl ara ile gelen iki haberi yazıp konuyu noktalamak istiyorum. Yıl 2010 SEDAŞ: Kuzeye yatırımlarımızı artırdık…/…… /  Yıl 2021 SEDAŞ: Yatırım bütçemizi 2 buçuk kat artırdık… Sağlıkla kalın…