Karasu

Arık, rest çekti

 

Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, ÇKS destek ödemeleri hakkında ortada yanlış bilgilerin dolaştığını söyledi. Başkan Arık, “Sosyal medya üzerinden ‘Ziraat Odası’na aidat ödemenize gerek yok’ söylentisi çıkaranlara kolaylık sağlayacağız” dedi. Arık, “Bu kişiler Odamıza gelip kayıtlarını sildirebilirler” dedi.

 

MAĞDURİYET YAŞANMASIN

Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, çiftçilere duyuruda bulundu. Başkan Arık, “Son günlerde ortalıkta dolaşan yanlış bilgiler için çiftçilerimizi aydınlatmak amacıyla açıklama yapmamız hasıl olmuştur. E-Devlet üzerinden mazot, gübre ve alan bazlı (ÇKS) destek ödemeleri için başvuru yapılıyor, Ziraat Odası’na ve muhtar, azaya gitmeye gerek kalmadı gibi yanlış bilgiler ortalıkta dolaşmaktadır. Ortalıkta dolaşan bu yanlış bilgiler dolayısıyla çiftçilerimizin mağduriyet yaşamasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ÜYELİKLER GÜNCEL OLMALI

Çiftçilerimizin açıklamamızı dikkatle okumalarını tavsiye ediyorum” sözlerini kullanan Başkan Selami Arık, “Kiralık yeri olmayan çiftçilerimiz muhtar ve azaya gitmeyecekler, fakat kiralık yeri olan çiftçilerimiz Ziraat Odalarına gelip işlemlerini yaptırdıktan sonra belgelerini muhtar ve azalara imzalattıktan sonra Tarım İlçe Müdürlüklerine teslim edeceklerdir. E-devlet üzerinden başvuru yapan üreticilerimizin Ziraat Odalarındaki üyelikleri güncel ve aktif olacaktır” diye belirtti.

 

GERÇEĞE UYGUN

Başkan Arık, “Çiftçiler, ÇKS’ye girdiği tüm bilgilerin gerçeğe uygun, Odaya kaydının güncel ve aktif olduğunu, girilen bilgilerin gerçeğe uygun olmadığının tespiti halinde taraflarına haksız olarak yapılan destekleme ödemelerinin, hesaplanan kanuni faizi ile birlikte geri ödeyeceğini ve tespitin ardından ise 5 yıl süre ile hiçbir desteklemeden yararlandırılmamayı, kabul ve taahhüt etmeleri gerekmektedir. Ayrıca mağduriyetin yaşanmaması için Odamıza gelip üyeliklerini güncel ve aktif hale getirmeleri gerekmektedir” dedi. Arık, “Sosyal medya üzerinden Ziraat Odası’na aidat ödemenize gerek yok söylentisi çıkaranlara kolaylık sağlayacağız. Gelip kayıtlarını odamızdan sildirebilirler” dedi.