Ağaçlar söküldü

 

Karasu Plaj Caddesi’ndeki refüj üzerinde bulunan ağaçlar sökülerek Doğu Karadeniz Sahil yol güzergahına dikildi. Belediye Başkanı Sarı, sökülen ağaçların yerine çevreye zarar vermeyecek türden ağaçlar dikileceğini belirtti.

 

ZARAR VERİLMEDİ

Trafiği engellediği ve kökleri itibariyle yeraltı kablolarına zarar verdiği düşüncesiyle Karasu Plaj Caddesi’ndeki refüj üzerinde bulunan kavlak cinsi ağaçların sökümü Karasu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından yapıldı. Ağaçların önce budanarak gövdeye zarar vermeden kökünden söküldüğü ve araçlara yüklenerek Doğu Karadeniz Sahil Projesi’nde kullanılmak üzere bu bölgeye taşındığı bildirildi. Belediye Başkanı İshak Sarı, Plaj Caddesi’nde yapılan ağaçların sökümünü yerinde takip etti. Sökülen ağaçların yaklaşık 200 civarında olduğu öğrenildi.

DERİN KÖKLERE SAHİP

Başkan Sarı yaptığı açıklamada, “Sokağa çıkma yasağını fırsata çevirerek Plaj Cadde’mizde refüj, peyzaj düzenleme çalışmalarımızı başlattık. Refüjümüzde bulunan ağaçların altından elektrik hattı ve yağmur suyu hattı geçiyor. Dikkatlice söktüğümüz ağaçlar yapı olarak uzun ve derin köklere sahip. Bir veya iki yıl gibi kısa bir zaman diliminde köklerin bu hatlara ulaşıp can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürme ihtimali kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca, yine bu köklerin kaldırımlarda benzerlerinin olduğu gibi refüj ve yolları da yarıp patlatacaktır” ifadelerini kullandı.

YERLERİNİ DEĞİŞTİK

Sarı, “Ağaçlar boy ve genişlik itibariyle çok büyüdüğünden aydınlatma direklerinin ışıklarını kapatmaya başladığı, döktüğü yaprakların yağmur suyu mazgallarını tıkayarak sokaklarda su birikintisine sebep olduğu ortadadır. Dolayısı ile sökülen ağaçların daha çok park, bahçe gibi serbest ve geniş alanlara dikilmesi uygun olmasından dolayı yerlerini değiştirdik. Sökülen ağaçlar sahil projemiz kapsamında Doğu Karadeniz Cadde’mize dikimine başlanmıştır. Bu ağaçların yerlerine daha estetik ve caddeyi güzelleştirecek ağaçlar dikerek hizmetlerimizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.