Çiftçilere zorla hayat sigortası

 

Haftalık olağan basın açıklamasını pazartesi günü gerçekleştiren MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, Tarım Kredi Kooperatiflerinin pandemi sürecinde çiftçileri zorlayacak şartları ortaya koyduğunu belirtti. Kara, “Çiftçilere zorla hayat sigortası yaptırılıyor” dedi.

 

ESNAFA DESTEK OLUNMALI

MHP Karasu İlçe Başkanı Münir Ali Kara, Pazartesi günü haftalık olağan basın açıklamasını gerçekleştirdi. Başkan Kara, “Tüm dünya gibi ülkemiz ve ilçemiz de pandemi sürecinden geçmektedir. Bu süreç içinde esnaftan çiftçiye, ev hanımından öğrenciye herkes sıkıntı içindedir. Ancak bir yandan bu süreç ilerlerken diğer yandan hayat da devam etmektedir. Esnaf kredi ve benzeri ödemelerini yapmak, çiftçi tarlasını ekmek durumundadır. Bu süreç içinde esnafa destek olunmalı ancak çiftçiler de unutulmamalıdır” şeklinde açıklamada bulundu.

ZORLAYACAK ŞARTLAR

Esnaf yararına kurulan Esnaf Odaları ve Esnaf Kredi Kefaret Kooperatifleri konunun üstünde durmaktadır” diyen Kara, “Yine benzer şekilde Ziraat Odaları da çiftçinin yaşadığı güçlükleri dile getirmektedir. Ancak çiftçi kuruluşu olarak hayata geçirilen Tarım Kredi Kooperatiflerinin süreç içindeki tavrı dikkat çekicidir. Tarım Kredi Kooperatifleri bu süreç içinde dahi çiftçileri zorlayacak şartlar ortaya koymaktadır. Tarım Kredi Kooperatifi’nden alışveriş yapan çiftçilere hayat sigortası verilmekte, hayat sigortası alanlara nispi indirim yapılmaktadır” diye konuştu. Kara, “Sigorta alana sübvansiyon uygulanması ile sigorta almayana yüksek fiyat uygulanması realitede bir fark içermediğine göre etik olarak da ortada bir farklılık söz konusu olamaz. Tarım Kredi’nin bu uygulamadan en kısa süre içinde vazgeçmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

GEREĞİ YAPILMALI

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki iki şube müdürünün görevlendirme ile ilçe dışına gönderildiğini yeniden hatırlatan Kara, “Bu iki ismin yerine altı aylığına vekaleten iki idarecinin atanması gerekmektedir. Mevzuat gereği başvuru yapan isimlerden bir tanesi gün kaybetmeden atanmış ve görevine başlamıştır” dedi. “Diğerinin ataması ise iki aya yakın bir süredir gerçekleşmemiştir” diyen Kara, “Görevlendirme bekleyen kişi MHP Karabük Milletvekili Adayımız Osman Aydın’dır. Bu kişi yıllardan bu yana Mesleki Teknik Eğitim Merkezi, bilinen adı ile Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nü başarı ile yürütmektedir. Kendisi yüksek lisans mezunudur. Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği 200 Kalite Kontrol Müfettişinden bir tanesidir. Tek handikabı MHP Karabük Milletvekili adaylığı yapmış olması mıdır? Bugüne kadar koruduğumuz iyi niyetimizi bugün de korumaya devam ediyoruz. Gereği bir an önce yapılmalı” diye konuştu.

MOBİNG İDDİASI

Orman İşletme Müdürlüğü’ndeki mobing iddialarını da yeniden ele alan Başkan Kara, “Bu konuyu birkaç haftadır dile getiriyor, uzun zamandan bu yana da takip ediyoruz” dedi. Kara, “Karasu Orman İşletme Müdürlüğü’nde görevli bir personel ile yeni atanan İşletme Müdürü arasında devletin zarara uğratılması noktasında bir tartışma yaşanmış akabinde müdür bey kendisine eleştiride bulunan personeli dış göreve yollamıştır. Haksız yere dış göreve yollandığını belirten memur ilgili mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıkarmış ve eski yeri olan Karasu Orman İşletme Müdürlüğü’ne geri dönmüştür” diye belirtti.

HUKUK ÇİĞNENDİ

Yargı kararını uygulamayan Orman İşletme Müdürü personeli Kurudere’ye yani bir başka dış göreve göndermiştir” diyen Kara, “Hukuken mahkeme kararı ile yerine dönen personelin ayrıldığı yerden başlaması gerekirken, bir yıl içinde birden fazla görevlendirme yapılmaması gereği de ortadayken hukuk çiğnenmiştir. Bu konu geçtiğimiz hafta tarafımızdan Sakarya Orman Bölge Müdürü’ne bizzat aktarılmış, hukukun gereğinin yapılması istenmiştir. Orman Bölge Müdürü bizim ziyaretimizin akabinde hukuksuzluğu perçinleyen bir karar almış ve personelin Kurudere’ye dış göreve gönderilmesine ilişkin yazıyı ilçeye yollamıştır” dedi. Başkan Kara, “Kişisel husumetin devlet işleyişine zarar verecek boyuta varmak üzere olduğunu gördüğümüzü buradan bir kez daha ifade ediyor, gerekli adımların bir ivedilikle atılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ADIMLAR ATILDI

Açıklamasına ülke gündemiyle devam eden Kara, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü bahane edilerek 805 yurttaş imzası ile gerçekleştirilen basın açıklaması ülke gündemini işgal etmiştir. Yeri geldiğinde bebek katletmekten, masum insanları eşlerinin gözü önünde öldürmekten çekinmeyenler, iş hukukun işlemesine geldiğinde demokratik kesilmeleri son derece ironiktir” ifadelerini kullandı. “PKK ve onun siyasi uzantısı hdp bu ülkede varlığını sürdüremeyecektir” diyen Başkan Kara, “Bu vatanın ekmeğini yiyip suyunu içip bu ülkeye düşman olan kişilerin bu vatanda yaşamaya hakkı olmamalıdır. 805 kişilik bir kalabalığın yaptığı açıklamanın ardından Bilge Lider Devlet Bahçeli’nin öncülüğünde adımlar atılmış, konu yargıya taşınmış ve hdp’nin kalıcı olarak kapatılması ile sonuçlanmasını ümit ettiğimiz süreç başlamıştır. Daha düne kadar ‘Madem hdp terör partisi kapatın da görelim’ diyenler bugün ‘Kapatsanız ne olacak! Farklı isimle yollarına devam edecekler’ demeye başlamıştır. Anlayacağınız öpmeye meramı olmayan yüzün nerede diye sormaktadır” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.