Karasu

6 ay daha ertelenmeli

 

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle yapılandırılan kamu borçlarının taksit ödeme günü yaklaştı. Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İlyas Balcı, “Dükkanını açamayan vatandaş nasıl ve ne şekilde ödeme yapacak. Herkes kara kara düşünüyor. Borçlar 6 ay daha ertelenmeli” ifadelerini kullandı.

 

BORÇLAR ÖDENEMEDİ

Pandemi sürecinde geçtiğimiz yıl uygulamaya koyulan vergi borcu yapılandırmasının ardından ilk ödemeler için zaman geldi. Gelir vergisi, KDV, MTV, ÖTV, idari para cezaları, KYK borçları, Kurumlar Vergisi, Hazine alacaklarını kapsayan yapılandırmanın ardından ilk ödemeler yapıldı. Yapılandırmadan faydalanan vatandaşların ilk taksit ya da peşin ödemelerini en geç 1 Mart 2021 tarihine kadar yapmaları gerekiyordu fakat birçok kişinin ödeme yapamadığı belirtildi. Yapılan açıklamaya göre yapılandırmada, borcun ilk iki taksitinin belirlenen süre içerisinde ödenmemesi halinde yapılandırma iptal olurken, aynı şekilde bir takvim yılı içerisinde birden fazla taksitin ödenmemesi halinde de yapılandırma bozuluyor.

KARASU’DAN DESTEK

Yapılandırmanın bozulması halinde ise borcun yapılandırma öncesindeki miktarının ödenmesi gerekiyor. Fakat ödeme yapamayan kişilerin yapılandırmaların bozulmaması için Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in  “Yapılandırma ödemeleri normalleşme takvimine bağlı olarak en az 6 ay ertelenmeli” şeklinde çağrıda bulunmuştu. Palandöken’in çağrısına Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İlyas Balcı destek verdi. Dükkan açmayan esnafın ödeme yapmasının neredeyse imkansız olduğu ifade eden Karasu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İlyas Balcı, “Esnafın hali içler acısı” dedi.

ESNAF NE YAPSIN

Koronavirüs salgını dolayısıyla esnafın bir yıldır iş yapamadığına belirten Balcı, “Esnafımızın pandemi dolayısıyla ertelenmiş bulunan kamu borç taksitleri ödemesi bu ay sonu itibarıyla başlıyor. İlk iki taksit ödenmezse yapılandırma bozuluyor. Bu nedenle esnafın kamu borçlarının en az 6 ay süreyle ertelenmesini talep ediyoruz. Çoğu esnaf dükkanını açmıyor. Açan da iş yapamıyor. Hükümet bu durumu dikkate alarak borçları yapılandırıp erteledi. Doğru olan da buydu. Ancak durumda değişen bir şey yok. Esnaf için pandeminin ilk haftalarındaki kriz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

ESNAF DÜKKAN KAPATIYOR

Yapılandırmaların ilk taksitini ödeyemeyen esnafın faizli bir şekilde borçlarını ödemesinin birçok esnafı batıracağını belirten Balcı, “Mart başından itibaren borçların ilk taksitleri ödenecek. Ama nasıl? İkinci taksit de ödenmezse yapılandırma iptal ediliyor. Ondan sonra gelsin faiz, gelsin icra. Esnafımız bu yükü kaldıramaz. Kanun değiştirilirse matrah artırımı yapılması da unutulmamalı. İşyeri kapalı olan esnafın stokundaki mal bozuldu. Ancak stokta görünüyor. Bu nedenle matrah artırımı ve stok affı getirilmeli. Eğer bu yapılmazsa iflasa doğru giden esnafı bir de vergi cezası bekliyor. İş yapamadan ceza üstüne ceza yiyen esnafın evine ekmek götürecek parası yok. Koronavirüs salgın süreci en çok esnafı etkiledi” şeklinde açıklamalarda bulundu. Gülcan Elmalı

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir