EğitimKarasu

5 okul onarılıyor 1 okul yapılıyor

 

Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan 2018 yılında yönetmenliğin değişmesi ile belirli kriterleri taşımayan Karasu’daki 5 okulda deprem güçlendirilmesi yapılacağını belirtti. Eğitim adına müjdeli haberi veren Turhan, “Kabakoz Mahallesi’nde Anaokulu inşaat çalışmaları başladı” dedi.

 

ÖĞRENCİLER ARTIK GÜVENDE

Deprem yönetmenliğinin 2018 yılında değişmesi ile sağlam olan okulların bazı kriterlere uymadığından dolayı güçlendirilmesi gerektiğini belirten Karasu İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, “Oturduğumuz binaların güvenlik kat sayıları 1 iken, okulların güvenlik kat sayıları 1.30 olması öğrencilerimizin güvenli bir şekilde eğitim aldığının en büyük örneği. Yönetmenlikte belirlenen kriterleri taşımayan Sezi Eratik İlköğretim ve Ortaokulu, Yalı İlköğretim ve Ortaokulu, Kurudere İlköğretim ve Ortaokulu, Darıçayırı İlköğretim ve Ortaokulu, Mehmet Akif Ersoy İlköğretim ve Ortaokulu’nda deprem güçlendirmesi yapılacak” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞMA 3 AY SÜRECEK

Öğrencilerin ve velilerin asla mağdur edilmeyeceğini belirten Turhan, “Okullardaki deprem güçlendirmeleri yaklaşık 3 ay sürecek. Bu süreç içerisinde öğrencilerimiz en yakın okullara tahliye edilecek ve sabahçı, öğlenci grup olarak eğitim alacak. Güçlendirme yapılacak okullarda tüm önlemler alınarak komşu okullara gönderilmesi konusunda planlama yapıldı. Çalışmalar kısa süre içerisinde başlayacak. Okulların tadilatı için ihaleler yapıldı. Bu süreç içerisinde anlayış göstererek bizlerin yanında olan öğrencilerimize ve velilerimize teşekkür ederiz” dedi.

ANAOKULU İNŞAATI BAŞLADI

Karasu’ya yeni bir anaokulunun yapılacağının müjdeli haberini veren İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, “Karasu Kabakoz Mahallesi’nde anaokulu inşaatı için zemin etüdü çalışmaları başladı. Kısa sürede inşaat çalışmalarının da başlamasını bekliyoruz. Karasu’ya üçüncü bir anaokulunu kavuşturmanın heyecanını yaşıyoruz. Kabakoz Mahallesi’nde ciddi bir yoğunluk var ve bölgede hiç anaokulu yok. Modern bir anaokulu inşa edilerek öğrencilerin ve velilerin mağduriyeti ortadan kaldırılacak. Eğitime büyük bir katkı sağlayacak anaokulumuz ilçemize hayırlı olsun” şeklinde açıklamalarda bulundu. Gülcan Elmalı