Kocaali

Meclisin gündemi trafik kazaları

 

Kocaali Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı Salı günü belediye toplantı salonunda gerçekleştirildi. İkisi ilave olmak üzere toplam üç gündem maddesiyle gerçekleşen toplantı yaklaşık bir saat sürdü. Sahil yolu Caddesi üzerine meydana gelen ölümlü trafik kazaları toplantı gündeminde önemli yer tuttu.

 

OY BİRLİĞİ

Yazı İşleri Müdürlüğü’nün talebi üzerine belediye norm kadrosunda bulunan 2 adet 5 dereceli zabıta memuru kadrosunun, 3 derece zabıta memuru olarak dolu kadro değişikliğine ilişkin 28.07.2021 tarih ve e. 2468 sayılı yazısı ile meclise sunulması konulu gündem maddesi ile,  5393 sayılı Belediye Kanunu’nu ve 3194 sayılı İmar Kanunu’na göre mezarlık vasfı olan 279 Ada 2 Parsel ile 905 Ada 2 Parsellerin mezarlık vasfında olmayıp arsa olarak kullanıldığı, ilçede yeteri kadar mezarlık alanının olduğu hatta orman alanından kiralanan 16 dönümlük mezarlık alanında defin işlemlerine başlanmadığı, 18 uygulamaları yapılan ve arsa vasfında olan taşınmazların mezarlık vasfında olmayıp üzerindeki mezarlık vasfının arsaya dönüştürülerek üzerindeki tahsisin kaldırılması konulu ek gündem maddesi ve Kocaali Belediyesi Belediye Meclisi Ağustos ayı huzur haklarının Türk Kızılay’ı tarafından orman yangınları nedeniyle oluşan hasarın giderilmesi amacıyla başlatılan fidan dikimi yardım kampanyasına bağışlanması konulu ek gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.

KAZA VE YANGINLAR

Toplantıda gündem dışı söz alan Meclis Üyesi Abdülhamit Bağ ilçe genelindeki kritik noktalarda meydana gelen yaralanmalı ve ölümlü kazalara dikkat çekerek ilgili bölgelerde önlemler alınması konusunda belediye meclisinin güçlü şekilde varlık göstermesi gerektiğine dikkat çekti. MHP Grubu adına gündem dışı söz alan Meclis Üyesi Serdar Gül ise ilçe genelinde meydana gelen trafik kazalarına dikkat çekerek riskli bölgelerde gerekli önlemlerin alınması hususunda gereken çalışmaların yapılması gerektiğini gündeme getirdi. Gül ayrıca yurt genelinde eş zamanlı meydana gelen orman yangınlarında sabotaj ve terör saldırısı ihtimalinin kuvvetli olduğunu belirterek terör örgütlerinin strateji değiştirdiğini ve bunun terörün bitme noktasına geldiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

ÇALIŞMALAR HIZLANMALI

Toplantıda gündem dışı konuşan Belediye Başkanı Ahmet Acar ise trafik kazalarının meydana geldiği hassas noktalar için yapılan çalışmalar, yurt genelindeki orman yangınları ve Kocaali’de kurulması gündeme gelen Teknoloji İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere üç ana başlıkta açıklamalarda bulundu. Sahil Yolu Caddesi üzerindeki riskli bölgelerde trafik düzenlemesi yapılması konusunda ilgili kurumlarla ve büyükşehir belediyesi ile yazışma halinde olunduğunu belirten Başkan Acar ilgili makamların heyet olarak ziyaret edilerek çalışmaların hızlandırılması talebinde bulunulacağını söyledi. Yurt genelindeki orman yangınları ile ilgili konuşan Başkan Acar “Mevsimsel şartlar itibari ile hem dünya genelinde hem de Türkiye’de beklenen yangınların meydana gelmesi normal ama biz şu an beklenenin üzerinde ve eş zamanlı başlayan yangınlarla mücadele ediyoruz. Bu ister istemez akla sabotaj ihtimalini getiriyor. Emniyet teşkilatımızın bu konudaki soruşturması devam ediyor ancak umarız ki böyle bir şey olmaz. Zira ülkemizin heyecanını bu şekilde iç çekişmelere kavgalara ayıracak vakti yok. Diğer taraftan da içimiz ciğerlerimiz yanıyor. Kocaali Belediye Meclisi olarak yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

BİRLİKTE KARAR VERECEĞİZ

Kocaali’de kurulması gündeme gelen Teknoloji İhtisas Organize Sanayi Bölgesi konusunda konuşan Başkan Acar ilçenin ve toplumun genelini ilgilendiren konularda, toplumun ortak akılla karar vermesi gerektiğini söyledi. Acar “Görünen bir İhtiyaçtan dolayı bu konuyu gündeme getiren benim. Gündeme getirdiğimde de 2018 – 2019 yıllarında seçim sürecinde gündeme getirdiğimde de birlikte konuşup tartışacağız ve buna Kocaali karar verecek demiştim. Ama daha sonra sanki karar alınmış, ilgili yerler tespit edilmiş ve yapılan çalışmayla alınan karar, millete dayatılmaya çalışılıyormuş gibi bir hava yaratılmaya çalışıldı. Ben en başından bu yana şayet bir karar alınacaksa buna birlikte karar vereceğiz, Kocaali Halkı böyle bir çalışmayı ihtiyaç olarak görüyor ve istiyorsa o yolda gereken mücadeleyi verelim şeklinde konuştum ve böyle anlaşıp karar verdik. Neticede bu yolda ilerliyoruz” dedi. OSB ile ilgili olarak kurulan komisyonun hazırladığı rapora ilişkin değerlendirmede bulunan Başkan Acar komisyonda görev alan ve görüş beyan eden herkese teşekkür ettiğini söyledi. Komisyon tarafından hazırlanan raporun ilgili mercilere iletileceğini ve ilçenin geleceğine katkı sağlayacak, doğaya zarar vermemek koşuluyla istidama ve ekonomiye katkı sağlayacak tüm çalışmaların destekçisi ve takipçisi olacaklarını söyledi.