Köşe Yazıları

Biraz dedikodu yapalım

Biraz dedikodu yapalım

Yerel seçimler yaklaşıyor. Hem Karasu’da hem de Kocaali’de kulisler erkenden kaynamaya başladı.Kocaali’de Ahmet Acar’ın üç dönemi tamamlamasının ardından yeni bir ismin gündeme gelmesi bekleniyor. Adı geçen birkaç kişi var. Bunların kim olduklarını şimdi yazmayacağım. Biraz daha zaman geçsin söylerim. Ama bu süreç içinde Ahmet Acar’ın devam etmesi söz konusu olabilir mi?
Önce bu konuya bakmak lazım!
Ahmet Acar, 2009 yılında aday olduğunda Kocaali’de Ak Parti ciddi bir sıkıntı içindeydi. Hatta bunu kaos olarak nitelendirmek bile mümkün. 2004 Yerel Seçimlerinde 5. olmuş bir partinin bir sonraki seçimi alması bekleniyor. Hem de hangi şartta biliyor musunuz? Kazanan belediye başkanını transfer edip, aday göstermediği koşulda.
Pek çok kişi “Ak Parti, Kocaali’de 2004’teki hezimeti yaşar” denirken, Ahmet Acar seçime girdi ve beklenenin çok üstünde bir oy aldı.
Sonraki her seçimde partisinin oyunu artırdı ve son dönem seçimlerinde de sahadan çekilmedi. Acar, sanki önümüzdeki dönem de aday gösterilmeyi bekliyor gibi.
Peki bu mümkün mü?
Ak Parti’nin aldığı üç dönem kuralının bir anayasal bağlayıcılığı yok. Dolayısıyla parti aday gösterebilir. Bunu daha önce başka ilçelerde yapmışlığı da var.
Dolayısıyla önce Acar’ın yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği netlik kazanmalı. Ancak Ahmet Acar için, “Hiç ölmeyecek gibi bu dünya için, yarın ölecek gibi diğer dünya için” çalışıyor diyebiliriz.
Karasu’ya geldiğimizde ise…
Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı ilk dönemini tamamlamaya hazırlanıyor. Sarı’nın yeniden aday gösterilmesi beklenen durum olur. Yeniden aday gösterilmemesi sürpriz olarak değerlendirilebilir.
Kimin aday olacağına karar verecek olan mekanizmanın başında Sakarya’dan 3 dönem milletvekilliği yapan Ali İhsan Yavuz var. Başkan Sarı’nın Yavuz ile iletişimi eskiye dayanıyor. Bu koşullar altında Başkan Sarı yeniden aday yapılabilir.
Başkan Sarı’nın aday olması ile seçimi kazanması aynı şey demek midir? İşte o kısmı değerlendirmek bizim işimiz değil!
Eğer 5 yıllık süreçte vatandaşın gönlüne girebildiyse ve takdir gördüyse yeniden seçilebilir.
Ben diğer partilerin de aday çıkaracağını düşünüyorum. Ak Parti’de başka aday adaylarının çıkacağını ve birileri ile temas edeceğini de biliyorum. Hatta bazı girişimlerin olduğundan da haberim var. Bu isimlerin kimler olduğunu da ilerleyen günlerde konuşuruz.
Diğer partilerin aday çıkarma konusunda ise cömert davranacağını düşünüyorum. Geçen dönem ortak aday çıkaran CHP ve İyi Parti’nin ayrı ayrı seçimlere gireceğini düşünüyorum. Bununla ilgili alttan çalışma yürütenlerin olduğunu da biliyorum.
Büyük Birlik Partisi kendi adayı ile seçime gidecek ilk parti oldu. Gene de parti genel merkezinin bu konuda değişiklik yapma ve ittifak kurma ihtimali var. Ancak ben BBP’nin Karasu’da seçime girmeye hazırlandığını biliyorum.
Adaylık için isim değil kriter belirleyen, parti ilkelerini benimsemiş ve Karasululuk bilincinde bir isimle seçime girilmeye hazırlanılıyor diyebiliriz.
Yeni kurulan Gelecek ve Deva Partilerinin de bir şekilde seçime gireceklerini tahmin ediyoruz. Bu partiler ilçede kendini ispatlamış, belli bir potansiyele sahip isimlerle seçime girmesi sürpriz olmaz.
Ancak iddia ediyorum ki önümüzdeki seçim hiçbir yerde iki aday arasında geçmeyecek.
Bayram sonrasında suların daha da ısınacağını söylemek mümkün…

O ışığı hallettiğimizde
Karasu Devlet Hastanesi Kavşağı’na tak şeklinde bir ışık konuldu. Sarı renkli bu ışıklı tabelanın içine yine sarı renkle “Karasu Belediyesi” yazıldı. Sarı ışığın içine sarı ışıkla yazılan yazının okunmaması herkeste şaşkınlığa neden oldu. Aslında sarının içinde sarı okunabilecek bir şey olmalıydı. Ama okunmadı işte.
Neyse…
Bunun kısa sürede tespit edilmesinin ardından aynı sarı ışığın içine bu defa koyu renkte “Karasu Belediyesi” yazıldı.
Bu defa da ışığın içine ışıkla yazılan yazı okunmadı.
“Karanlığın içinde aydınlık, aydınlığın içinde karanlık seçilir” fikri ortaya çıktığında, muhtemelen “Karasu Belediyesi” yazısı karanlık bırakılacak, muhtemelen…
Ve yazı okuduğunda kimse sormayacak, “Burada neden ‘Karasu Belediyesi’ yazıyor? Karasu Belediyesi burada mı” diye…
Hele bir yazı okunur hale gelsin de gerisine sonra bakarız…

Geyve’de asker bekliyor
Meyve bahçesi sahiplerinin en büyük düşmanları arasında ne yazık ki hırsızlar geliyor. Hırsızlara karşı bölgemizde alınan pek çok önlem var. Bunların başında mahalle giriş çıkışlarına kamera konulması geliyor.
Toplayıcı ve hurdacıların, seyyar satıcıların yaz aylarında mahallelere sokulmaması da önlemler arasında yer alıyor.
Geyve ilçesinde meyvecilik yaygın. Bu meyvelerin de beklenmesi gerekiyor. Geyve’deki haber sitelerinden öğrendiğimize göre birkaç yıldan bu yana bu bahçeleri askeri birlikler bekliyor. Habere göre, bahçelerin arasında zaman zaman devriye atan askerler vatandaşlara güven hırsızlara da korku veriyor.
Bizim de fındık zamanı benzer sıkıntıları yaşadığımız oluyor. Bu sıkıntıları vatandaş kendi nöbet tutarak halletmeye çalışıyor. Ancak tabi bu durum risk içeriyor. Karasu ve Kocaali’de de yaz aylarında bu şekilde bir uygulama yapılabilir ve askeri destek alınabilir diye düşünüyorum.

İyi Bayramlar
Karasu’da bayram yoğunluğu başladı bile. Şimdiden sokaklarda tanıdık görme ihtimalimiz düşük.
Eğer hastaneye yolumuz düşmez, park yeri bulma sorununu halledebilir, telefonlarımızın çekmesini sağlayabilir, kalabalıkta nefes de alırsak…
Bayramdan sonra görüşürüz efendim.
Gazetemiz bir hafta yok.
Bayramdan sonraki ilk Çarşamba görüşmek temennisi ile…
Hepinize iyi bayramlar diliyorum.