Ak Parti’de yeni isimler

Her seçimin kendine özgü şartları mevcuttur. Hiçbir seçim birbirine benzemez.

Bazı seçimlerde değişim bazılarında istikrar olguları ön plana çıkar. Bazılarında muhafazakarlık bazılarında yenilikçilik rüzgarı eser.

Siyasette çatışma olmazsa seçimlerin heyecanı da olmaz. Bir seçimde hararetle tartışılan konular bir sonraki seçimde hatırlanmıyor bile olabilir.

Şimdi yine ve yeniden başkalarına benzemeyen bir seçim sürecine giriyoruz. Bu kadar kısıtlı sürede, bu kadar büyük bir deprem felaketinin ardından, partilerin seçim propagandalarından feragat ettiği bir seçim sürecine giriyoruz. Bu şartlar altında da olsa bazı isimlerin beş yıllığına milletvekili seçileceği gerçeği ortada. Cenazelerde sıklıkla söylenen “Acıyan yer başka acıkan yer başka” sözünü milletçe yaşıyor gibiyiz.

Seçim tarihinin afetler dolayısıyla ertelenmesine Anayasa müsaade etmediğine göre seçimler bir şekilde gerçekleştirilecek. Bunun için de işleyiş bir şekilde sürmek zorunda.

Haliyle bir süre deprem yanında siyaset de konuşmak zorundayız.

Milletvekili seçilecek isimler hazırlıklarını ve bağlantılarını tam kuramadı. Araya giren olağanüstü hal dolayısıyla seçim ve adaylık konusunun konuşulması hem yersiz kaldı hem de bunun için uygun ortam sağlanması mümkün olmadı.

Dolayısıyla Ankara bağlantısı olanlar dahi kendileri için girişimde bulunamadı. Aracı üzerinden bağlantı kurmaya çalışanlar da ya adım atmadı ya da adım attığında “Şimdi yeri ve zamanı değil” yanıtını aldı.

Haliyle deprem öncesinde yapılan girişimler ve kurulan bağlantılar dışında bir adım atılması pek de mümkün olmadı.

Bu her parti için bu şekilde oldu.

Tüm bu koşullar altında aday adaylık başvuruları başladı. Bu süre de oldukça kısa tutuluyor. Daha önce Ak Parti listesinde yer alan Lütfi Bayraktar Çarşamba günü aday adaylık başvurusunu yapacağını söyledi.

Bunun yanında uzunca bir süreden bu yana aday olacağı konuşulan ve üç dönemini tamamlayan Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar’ın da Perşembe akşamına kadar temaslarını sürdürmesini bekliyoruz. Bu iki ismin de Kocaali’den olması birbirine nasıl etki eder zaman gösterecek. Ancak bana göre ikisinin birden listede yer alması sürpriz olmaz. Zamanında Mustafa İsen ve Ayhan Sefer Üstün Ferizlili olmalarına rağmen aynı listede yer almıştı.

Bunlar şimdiye kadar konuşulan iki isimdi. Karasu’dan Ahmet Genç’in adaylık durumu ile ilgili ise…

Şu kadarını söyleyeyim Ahmet Genç aday olmak için kendiliğinden başvuru yapmaz. Kendisine birileri davette bulunursa aday olacaktır. Bu durumda Ahmet Genç’in aday adayı olması durumunda listede yer alacağına kesin gözü ile bakılabilir. Aday adayı olmazsa da davet gelmediği içindir.

Karasu’dan ismi duyulmamış partililer de başvuruda bulunmaya hazırlanıyor. Bu isimlerle ilgili paylaşımları da önümüzdeki günlerde göreceksiniz. Sosyal medya üzerinden başvuru belgeleri ve genel merkez paylaşımları göreceksiniz.

Ama ummadığınız isimlerin yanı sıra pek çok genç ismin aday adaylık başvurusunda bulunduğuna tanıklık edeceğimizi söylemek isterim.

CHP’de Şahin’in durumu

Cumhuriyet Halk Partisi ve İyi Parti’nin ortak liste ile seçime girme konusu halen netlik kazanmadı. Ancak başvurular partiler tarafından ayrı ayrı alınmaya başlandı. Önceden biar hazırlık yapılmadıysa ve temellendirmeye gidilmediyse seçime ayrı listelerle gidilecek.

Bu durumda da gözler daha önce CHP’nin Sakarya listesinde 2. Sırada yer alan Hüseyin Avni Şahin’e çevriliyor.

Bizim ofiste CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ile yaptığımız sohbette, Özkoç, “Kuzeyden bir ismin listemizde yer almasını isteriz. Ben de bunun için mücadele ederim” demişti.

Hatta bunu söylediği esnada yanında Hüseyin Avni Şahin de vardı.

Hüseyin Avni Şahin bu söylemin ardından bu konuda bir adım atmadı. Ancak Ankara ziyaretlerine de ara vermedi. Buradaki bağlantılarını sıkılaştırdı.

Şahin’in ne zaman karar vereceği ve ne karar vereceği henüz net değil. Yine de önsezilerimiz Şahin’in aday adaylık başvurusunda bulunacağını söylüyor.

MHP’de Öksüz ne yapacak

Geride kalan dönem Milliyetçi Hareket Partisi’nden başvurular da salı günü sona erecek. Geçtiğimiz dönem listede yer alan ve dikkat çekici bir performans sergileyen Avukat Tolgahan Öksüz’ün nasıl bir karar vereceği henüz netlik kazanmadı.

Öksüz’ün ailesi ve dostları ile istişarede bulunduktan sonra ilçe teşkilatı ile görüşeceği ve ardından da kararını vereceği öğrenildi.

Halen çocuğunun eğitimi dolayısıyla yurtdışında olduğu bilinen Öksüz’ün hafta sonu Karasu’da olması ve görüşmelerini de bu süreç içinde yapması bekleniyor.

İyi Parti’de durum

İyi Parti de milletvekili başvurusu almaya başladı. Eski İl Başkanı Selçuk Kılıçarslan’ın aday adaylık başvurusunda bulunmasına kesin gözü ile bakılıyor. Kılıçarslan’ın seçim çalışmalarında Karasu ve Kocaali bölgesine ağırlık vermesi ve zamanının büyük bölümünü Kuzey bölgesinde geçirmesi bekleniyor.

Ayrı listelerle seçime gidilmesi durumunda Kılıçarslan’ın İyi Parti listesinin ilk ya da ikinci sırasında yer alacağı da gelen bilgiler arasında.