Karasu

2021’in konusu vefa

 

Karasu İlçe Müftüsü Bektaş Günay, her yıl Ekim ayının ilk haftasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle basın açıklamasında bulundu. Karasu basınıyla bir araya gelen Günay, 2021 yılının konusunun vefa olarak belirlendiğini belirtti.

 

GÜNAY BASINLA BİR ARADA

Her yıl Ekim ayının ilk haftasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Karasu İlçe Müftüsü Bektaş Günay, basın açıklamasında bulundu. 2021 yılının konusunun vefa olarak belirlendiğini belirten Müftü Günay, “Hz. Mevlana der ki, ‘Dostlarını daima vefa ile hatırla can! Arayan sen ol, bulan sen! Tanıyan sen ol! Kucaklayan yine sen! Kula vefası olmayanın, Hakka vefası olmaz.’ Enes b. Malik şöyle demiştir, ‘Allah’ın Peygamberi (sav) bize hutbe verdiği zaman mutlaka şöyle buyururdu, ‘Emanete riayet etmeyenin imanı yoktur, ahde vefa göstermeyenin ise dini yoktur’ ifadelerini kullandı.

NEFSİME AĞIR GELDİ

Günay, “Hz. Ömer arkadaşlarıyla sohbet ederken, huzura üç genç girer ve derler ki, ‘Ey halife bu aramızdaki arkadaş bizim babamızı öldürdü ne gerekiyorsa lütfen yerine getirin. Hz. Ömer, suçlanan gence dönerek, ‘Söyledikleri doğru mu?’ diye sorar. Genç ‘doğru’ der. Hz. Ömer, ‘Anlat bakalım nasıl oldu?’ diye sorar. Genç anlatmaya başlar ve der ki, ‘Ben bulunduğum yerde hali vakti yerinde olan bir insanım. Ailemle beraber gezmeye çıktık. Kader bizi arkadaşların bulunduğu yere getirdi. Hayvanlarımın arasında bir güzel atım var ki gören bir defa daha bakıyor. Hayvana ne yaptıysam bu arkadaşların bahçesinden meyve koparmasına engel olamadım. Arkadaşların babası içerden hışımla çıktı, atıma bir taş attı, atım öldü. Nefsime bu durum ağır geldi. Ben de bir taş attım babası öldü. Kaçmak istedim, fakat maktulün çocukları beni yakaladı. Durum bundan ibaret’ diyerek açıklamasını sürdürdü.

YETİMİN HAKKI

Müftü Günay, “Hz. Ömer, ‘Söyleyecek bir şey yok bu suçun cezası idam, madem suçunu da kabul ettin’ der. Delikanlı söz alarak, ‘Efendim bir özrüm var, ben memleketinde zengin bir insanım. Babam rahmetli olmadan bana epey bir altın bıraktı. Buraya gelirken kardeşim küçük olduğu için saklamak zorunda kaldım. Şimdi siz bu cezayı infaz ederseniz yetimin hakkını zayi ettiğiniz için. Allah indinde sorumlu olursunuz. Bana üç gün izin verirseniz ben emaneti kardeşime teslim eder gelirim. Bu üç gün için de yerime birini bulurum’ der. Hz. Ömer, ‘Bu topluluğa yabancı birisin, senin yerine kim kalır ki?’ Genç adam, ‘Bu zat benim yerime kalır.’ O zat, Hz. Peygamberin en iyi arkadaşlarından, Ebu Zer’den başkası değildir.’ Hz. Ömer Ebu Zer’e dönerek, ‘Ey Ebu Zer delikanlıyı duydun’ der. O yüce sahabe ‘Evet, ben kefilim’ der ve genç adam serbest bırakılır’ dedi.

AHDE VEFA

Karasu İlçe Müftüsü Bektaş Günay, “Üçüncü günün sonunda vakit dolmak üzere ama gençten bir haber yoktur. Medine’nin ileri gelenleri Hz. Ömer’e çıkarak gencin gelmeyeceğini, dolayısıyla Ebu Zer’e verilecek idamın yerine, maktulün diyetinin verilmesini teklif ederler. Fakat gençler razı olmaz ve ‘Babamızın kanı yerde kalsın istemiyoruz’ derler. Hz. Ömer kendinden beklenen cevabı verir ve der ki, ‘Bu kefil babam olsa fark etmez, cezayı infaz ederim.’ Ebu Zer ise tam bir teslimiyet içerisinde der ki, ‘Biz de sözümüzün arkasındayız.’ Bu arada kalabalıkta bir dalgalanma olur ve insanların arasından genç görünür. Hz. Ömer, ‘Evladım gelmeme gibi önemli bir fırsatın vardı neden geldin. Genç, ‘Ahde vefasızlık etti demeyesiniz diye geldim’ der” diye belirtti.

VEFANIN ÖNEMİ

Günay, “Hz. Ömer, Ebu Zer’e der ki, ‘Ey Ebu Zer! Sen bu delikanlıyı tanımıyorsun, nasıl oldu da onun yerine kefil oldun?’ Ebu Zer ise, ‘Bu kadar insanın içerisinden beni seçti, insanlık öldü dedirtmemek için kabul ettim’ der. Sıra davacı gençlere gelir ve ‘Biz bu davadan vazgeçiyoruz’ derler. Bu sözün üzerine Hz. Ömer sorar, ‘Ne oldu biraz evvel babamızın kanı yerde kalmasın diyordunuz ne oldu da vazgeçiyorsunuz?’ Gençlerin cevabı muhteşemdir. ‘Merhametsiz insan kalmadı demeyesiniz’ diye. Ana-babaya vefa. Akrabalara vefa, bizi yetiştiren hocalarımıza, öğretmenlerimize vefa. Arkadaşlarımıza vefa. Yetime, darda kalana vefa. Beli bükülmüş, saçları ağarmış ninelerimize vefa. Son olarak, devletimizin bekası için, canla başla cennet vatanımızı koruyan, her kademedeki güvenlik güçlerimize vefa. Şehit ve gazilerimize vefa. Eşlerimize vefa” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı. Günay, basın açıklamasının ardından Karasu basınına da gül hediye etti.