2020 dolu dolu geçti

 

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının etkilerine rağmen belediyecilik faaliyetlerinde herhangi bir aksama yaşanmadığını söyledi. Başkan Acar “Ülkeleri etkisi altına alan küresel bir sorun haline gelen koronavirüs, ülkemizde ve ilçemizde de hala etkisini göstermekte. Fakat tüm olumsuzluklara rağmen belediyemiz 2020 yılında hizmetlerine ara vermeden dolu dolu geçirdi” dedi. Başkan Acar ayrıca Alandere ve Yeni Mahalle için iki yeni projenin müjdesini verdi.

 

AKSAMA YAŞAMADIK

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar 2020 yılı içerisinde ilçe genelinde yapılan çalışma ve faaliyetlere ilişkin değerlendirmede bulundu. Dünyayı etkisi altına alan ve etkileri halen devam etmekte olan koronavirüs salgınına rağmen, gerek belediye gerek kurumsal işbirlikleri gerekse belediye vatandaş işbirlikleri ile yapılan çalışma ve faaliyetlerde aksama yaşanmadığını belirten Başkan Acar “Tüm olumsuzluklara rağmen 2020 yılı hizmet anlamında dolu dolu geçti” dedi.

GENİŞ ALAN

İlçe merkezi ve kırsal mahallelerdeki yol çalışmaları ile ilgili bilgi veren Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar “İlçe Merkezi ve kırsal mahallelerde Büyükşehir Belediyesi ve belediye iş birliği ile Yalı, Yayla, Alandere, Hızar, Yalpankaya, Görele, Köyyeri, Beyler, Aktaş, Selahiye, Karapelit, Gümüşoluk, Aydoğan, Kozluk, Bezirgân mahallerimizi kapsayan geniş bir alanda 41 km sıcak asfalt attık. Bahçe yollarına ise vatandaş belediye iş birliği ile çözüm aradık. Biz onlara yolun alt yapı çalışmalarını tamamlayacağımızı, onların ise bahçe yollarının daha konforlu olabilmesi için beton satın almaları gerektiğini ifade ettik. Hemşerilerimiz, belediyemizin içerisinde bulunduğu zorluğu bildiklerinden dolayı bu teklifimizi kabul ettiler. Nihayetinde, betonu hemşerilerimiz satın aldı, Kocaali Belediyesi olarak biz de, yolun alt yapı çalışmaları ve beton serim işçiliklerini yaptık. Bu çalışmalarımız ve iş birliğimiz artarak devam edecek” dedi.

İLK ETAP BİTTİ

Fatih Sultan Mehmet Caddesi projesi ile ilgili konuşan Acar “Seçim beyannamemizde de bulunan prestij caddesi çalışmalarımızı Sakarya Caddesi üzerinden sürdürecektik. Yaptığımız değerlendirme ve proje toplantılarında Sakarya Caddesinin fiziki şartlarının yeterli olmaması ve ağaçların zarar görme ihtimalini göz önünde bulundurduğumuzda bu projemizi Yalı Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Caddesine aktarma kararı aldık. Yaptığımız bu çalışmaya ilçemizin en uzun caddesi olan Fatih Sultan Mehmet Caddesinde yine Büyükşehir Belediyesi ve Belediye iş birliği ile sıcak asfalt çalışmalarını tamamladık.  Yapılan bu çalışmayla birlikte, üst yapı çalışmalarının birinci etabında 4 kilometre yaya kaldırımı, 2800 metre bisiklet yolu, 500 fidan ve dekoratif aydınlatma çalışması ile prestij caddemizin birinci etabını tamamladık” ifadelerini kullandı.
İLÇEYE YAKIŞACAK
Hayvan barınağı ve gasilhane çalışmaları ile ilgili konuşan Başkan Acar “2019 yılında yapım çalışmalarına başladığımız bu tesiste, çalışmalarımız tamamlandı. İçinde meyve ağaçları, 24 adet kapalı barınak, 2 adet açık barınak ve yeşil alanları bulunan Sevimli Dostlar Barınağı, Sakarya ilimizin en büyük dördüncü, kuzey bölgesinin ise 5000 m² alan üzerine kurulan en büyük barınağıdır. Hayırsever vatandaşlarımızla birlikte inşa ettiğimiz “Taziye Evi, Gasilhane” çalışması tamamladı. İlçemizde, güzel bir tesisin daha son etabına geldik. Kaba inşaat çalışmaları tamamlandı, İnşallah; Gasilhanesi, Taziye Evi ve diğer hizmetleriyle ilçemize yakışır bir hizmet olacak” dedi.

İKİ YENİ PROJE
Alandere Rekreasyon Projesi ve Yeni Mahalle Seyir Terası Projesi’nin başladığını belirten Acar “İlçemizin doyumsuz güzellikleri için var gücümüzle çalışıyoruz. Alandere Mahallemizde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Islak Ağzı Deresi’nde genişletme, taş tahkimi çalışmaları geçen yıl bitmişti. Bu çalışmadan sonra, biz de ilçemize ve bölgemize yakışacak, içinde, Yürüyüş yolları, bisiklet yolu, dekoratif aydınlatma ve peyzaj düzenlemeleri bulunan “Islak Ağzı Rekreasyon Projesi” nin, proje çalışmalarını tamamladık. Yakın bir zamanda projemize başlayacağız. Yeni Mahallede Kocaali Belediyesi ve Körfez Belediyesi iş birliği ile tamamladığımız “Başbuğ Alparslan Türkeş Parkı’nı hepimizin malumu olduğu üzere 2020 yılında açmıştık. Bu projemizi taçlandıracak yeni bir projeyi daha sizlerle paylaşıyorum. Yeni Mahalle Başbuğ Alparslan Türkeş’ parkının yanında bulunan alanda seyir terası için proje çalışmalarına başlıyoruz” dedi.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Sosyal alan ve spor tesisleri ile ilgili konuşan Başkan Ahmet Acar “İlçemize yaptığımız hizmetler her alanda gün geçtikçe artıyor. Bugüne kadar, Selahiye, Açmabaşı, Yeni Mahalle ve Karşı Mahallede yeni spor tesisleri çalışmalarımızı tamamladı. Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğümüzle iş birliği yaparak şehir stadının hemen yanında standartlara uygun yeni tenis kortu yaptık. Yine çalışmalarımız kapsamında, Kestanepınarı doğal zeminli futbol sahasında son aşamaya geldik. Belediye olarak bizim de Hızar Mahalle ve Demiraçma futbol sahaları için çalışmalarımız devam ediyor. Diğer taraftan, Gümüşoluk, Kirazlı, Şerbetpınarı ve Aktaş Mahallelerimizde Büyükşehir eli ile yapılacak olan spor alanları için projelendirme çalışmaları sürdürülüyor” dedi.
TANITIMA KATKI

Sosyal ve kültürel faaliyetlere değinen Acar “Yıllardır düşündüğümüz ve bildiğimiz Kocaali’nin tarihteki yerini ve kimliğini araştırmak, kayıt atlına almak için kitap ve e-kitap çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hepimizin bildiğinden daha farklı özelliklere sahip olduğunu göreceğimiz, neredeyse yok artık diyeceğimiz tarihsel argüman ve kaynaklarla Geçmişten Günümüze Kocaali kitabının çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. Coğrafi işaretli ürünlerimiz için de çalışmalarımız devam ediyor. İlçemizin tanıtımına büyük katkı sağlayan, fındık, deniz, kum, balık, Maden Deresi ve Çam Dağı gibi bilinen özelliklerinin dışında, gastronomi alanında Kocaali Çam Dağı Kestane Balı ve Kocaali Cennet Hurması Kurusu ürünleri için coğrafi işaretli ürün tescili çalışmalarımızda ürünlerin analiz çalışmaları tamamlandı ve 3 yıllık tescil için prosedür çalışmaları, MARKA, Belediye ve üniversite iş birliği ile devam ediyor” dedi.

ŞÜKRAN BORÇLUYUZ
Açıklamasının sonunda salgın süreci ve çalışmalara destek veren vatandaş ve kurumlara ilişkin konuşan Acar “Tüm Dünya etkisi altına alan koronavirüsle mücadele eden, gece-gündüz demeden çalışan başta sağlık personellerimize, Vefa Sosyal Destek grubu çalışanlarına, Muhtarlarımıza, Sivil Toplum Kuruluşlarına ve Belediye personellerimiz teşekkür eder, koronavirüs illetinde vefat eden vatandaşlarımıza, Devletimizin sınırlarını korumak, gönül coğrafyamızda huzuru tahsis etmek için şehit düşen polis ve askerlerimize, Ülkemizde yaşanan depremlerde vefat eden kardeşlerimize yüce Allah’tan rahmet, yaralılarımıza ve hastanelerimizde ve evlerinde tedavileri devam eden aziz vatandaşlarımıza şifa diliyorum. 2020 yılında ilçemize yapılan yatırımlarda, bizlerden destek veren belediye meclis üyelerimize, muhtarlarımıza, hayırsever iş adamlarımıza ve yaptığımız projelerde yakın ilgi gösteren ve destek veren, milletvekillerimize, siyasi parti il ve ilçe başkanlarımıza ve her projemizde gücünü yanımızda hissettiğimiz, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye belediyemiz ve ilçe halkımız adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.