Karasu

Tarama ile kovid-19 gizemi çözülecek

 

Karasu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yavuz Selim Özdin, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ortaklığında kovid-19 Hastalığı Bağışıklık Oranı Tespitine Yönelik Toplum Tarama çalışmalarının Karasu’da başladığını belirtti. Özdin, “Yapılan testlerle tüm sorulara çözüm bulunacak” dedi.

 

KAPI KAPI DOLAŞILACAK

Kovid-19 Hastalığı Bağışıklık Oranı Tespitine Yönelik Toplum Tarama çalışmasının Karasu’da başladığını belirten Karasu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Yavuz Selim Özdin, “Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ortaklığında 81 il de başlatılan ‘Kovid19 Hastalığı Bağışıklık Oranı Tespitine Yönelik Toplum Tarama’ çalışması ilçemizde başladı. Koronavirüs ile mücadele için başlatılan toplum tarama çalışmasında doktor, diş hekimi ve hemşireden oluşan sağlık ekipleri tarafından TÜİK ilçemizde rastgele belirlediği bölgelerde ailelerin kapıları çalacak” ifadelerini kullandı.

SORULAR YANIT BULACAK

Sağlık ekipleri tarafından kişilerin rızası dahilinde kan ve sürüntü örneği alınarak kovid-19 testi yapılacağını belirten Dr. Özdin, “Test yapılan kişilerin aktif vaka olup olmadığı, hastalığı geçirip geçirmediği ve bağışıklık durumu ayrı ayrı değerlendirilecek. Vatandaşlar test sonuçlarını e-Nabız üzerinden öğrenebilecekler. Her haneden bakanlığımızca belirlenen yöntemle seçilen kişinin TC. kimlik numarası ve cep telefon numarası kayıtları alınacak, ardından hazırlanan anket soruları yöneltilecek. Alınan cevaplar, Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) mobil uygulamasına kaydedilecek. Bu çalışma ile koronavirüs süreci bizim toplumumuzda nasıl geçti? Bağışıklık kazanıldı mı? Koronavirüs ne düzeyde bağışıklık bırakıyor? gibi sorulara yanıt aranacak” dedi.

ÇAT KAPI GİDİLECEK

Kovid-19 testi yapılacak ailelerin önceden haberi olmayacağını belirten Özdin, “Ailelerin haberi olmadan ilimizde belirlenen noktalara giderek ailelerin rızası doğrultusunda kovid-19 testi yapıyoruz. Örneğin 200-300 aileden örnekleri alacağız. Ama ailelerin önceden haberi yok. İstatistik çalışma olduğu için bir nevi çat kapı gidiyoruz. İlimizde de böylelikle vaka sayısını da belirlemiş olacağız. Belirlenen ekipler sabahtan hazırlıklarını yaparak öğleden sonra sahaya çıkacak. TÜİK’ten gelen adreslere giderek ailelerin rızaları doğrultusunda kovid-19 testi yapılacak” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir