Karasu

Zorlu süreci anlattılar

 

Kovid-19 testi pozitif çıkan Karasu’da 8 mahalle muhtarı yaşadıkları zorlu süreci atlattı. Pozitif çıkmanın psikolojik olarak çok kötü olduğunu, farklı bir ruh hali içine girildiğini belirten muhtarlar, tedbirli olunması konusunda önerilerde bulundu.

 

Psikolojik olarak çöktük

Kovid-19 hastalığına yakalanan 8 mahalle muhtarları yaşadıkları zorlu süreç hakkında açıklamada bulundu. Test sonuçlarının pozitif çıkmasından sonra farklı bir psikolojiye girildiğini belirten Aziziye Mahalle Muhtarı Besim Ömer Cengiz, “Bir akrabamın testinin pozitif çıkmasının ardından tedbir amaçlı kendimizi karantinaya aldık. Karantinanın 4. gününde sebepsiz ayak ağrılarım başladı. Eşimde ise öksürük ve halsizlik olmaya başladı. Hastaneye gittiğimizde yaptığımız testin sonucu pozitif çıktı. Kovid-19 hastalığından dolayı her gün yüzlerce kişinin öldüğünü gördüğümüzden dolayı psikolojimiz çok bozuldu ve bir an başaramayacağımızı düşündük” ifadelerini kullandı.

Nefes alamamaktan korktuk

Süreci ağır atlatmadığını fakat gördüğü vakalardan dolayı nefes alamamanın korkusunu yaşadığını belirten Cengiz, “Çok ağır bir süreç geçirmememize rağmen hep aklımızda gördüğümüz ağır vakalar geldi. Korktuğumuz olmadı süreci güzel atlattık. Kimse bana bir şey olmaz edası ile rahat davranmamalı. Gençlere tavsiyem yaşayamadıkları yıllar olmaması için 2-3 ay sabretmeleri ve gerekmediği takdirde evlerinden dışarıya çıkmamaları. Hayatları boyunca etkilenmemeleri için dikkatli olmalılar. Elleri öpülesi büyüklerimize ise duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederiz. Bu süreci en kısa sürede en az can kaybıyla atlatmak için herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum” şeklinde açıklamada bulundu.

 

Üçüncü test pozitif

Grip olarak hastaneye gittiğini fakat fenalaşarak yaptırdığı üçüncü testinin sonucunun pozitif çıktığını belirten Gölköprü Mahalle Muhtarı Ali Haldız, “Grip belirtilerinin ardından hastaneye başvurdum. Farklı günlerde yaptırdığım testin sonucu negatif çıktı fakat bir gece fenalaştım ve 112 ekipleri gelerek hem müdahalede bulundular hem de tekrar kovid-19 testi aldılar. Yapılan üçüncü testte kovid-19 hastalığına yakalandığımı öğrendim. Şiddetli baş ağrım ve ateşim vardı. Soğuk soğuk terliyordum. O süreçte sürekli gözetim altındaydım ve doktorlar sık sık gelerek kontrol ediyorlardı. Canlarını hiçe sayarak her an yanımızda olan sağlık çalışanlarına çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Kullanmasaydım ölebilirdim

Koronavirüs tedavisi ile ilgili kulaktan dolma bilgilerin her geçen gün hızla yayıldığını ve kovid-19 hastalığından daha çok tehlikeli olduğunu belirten Haldız, “Halk arasında kulaktan dolma bilgiler dolaşıyor. Koronavirüs tedavisinde verilen ilaçların kullanılmaması konusunda söylemler var. Bu söylemlere kesinlikle inanılmamalı. Eğer verilen ilaçları kullanmasaydım ölebilirdim. Çünkü kendimi çok halsiz hissediyordum. Haplar kullanılmadığı takdirde öksürük ve vücut kırgınlığı devam ediyor. Hapları kullanmaya başlayınca kendimi iyi hissettim. Bu hastalıkta kesinlikle tedavi konusunda da geç kalınmamalı. Şüphelenilen durumda anında hastaneye gidilmeli” şeklinde açıklamada bulundu.

Bana bir şey olmaz demeyin

Grip belirtileri ile hastaneye müracaata bulunduğunu belirten Karanlıkdere Mahalle Muhtarı Yılmaz Koca, “Bel ağrısı, sırt ağrısı gibi eklem ağrılarım vardı bu sebepten dolayı Karasu Devlet Hastanesi’ne başvuruda bulundum. Hastaneye gittiğim andan itibaren evde kendimi izole etmeye başladım ve kısa süre sonra pozitif olduğumu öğrendim. Ailem negatif çıktığından dolayı mümkün olduğunca odamdan hiç çıkmadım ve çıktığım anlarda iki maske kullanarak önlem aldım. Herkes dikkatli olmalı. Kimse bana bir şey olmaz dememeli. Sosyal mesafe ve maske kurallarına kesinlikle uyulmalı. Sevdiklerine eğer zarar gelmesini istemiyorsak evlerde durmalıyız” dedi.

 

Hayatları tehlikeye atıyorlar

Kendilerinden şüphelenerek koronavirüs testi yaptıran kişilerin test sonuçlarını beklemeden dışarıda rahatlıkla gezdiklerini ve birçok kişinin hayatını tehlikeye attığını belirten Karapınar Mahalle Muhtarı Oğuzhan Öztürk, “Birçok kişi kendisinin ve çevresindeki kişilerin hayatını tehlikeye atıyor. Kovid-19 testi yaptırdıktan sonra sonuçları beklemeden aile ziyaretlerine ve halk arasında gezmeye devam ediyor ve hastalığın birçok kişiye bulaşmasına sebep oluyor. Bu konuda kesinlikle dikkatli olunmalı. Grip olduğum andan itibaren evde kendimi izole etmeye başladım. Test sonuçlarımın pozitif çıkmasının ardından ailemin hayatını tehlikeye atmamak için odamdan hiç çıkmamaya başladım. Süreçte hiç ağrım olmadı” dedi.

Şiddetli baş ağrısı

Şiddetli baş ağrısı ile Karasu Devlet Hastanesi’ne tedbir amaçlı gittiğini belirten Kurumeşe Mahalle Muhtarı Kemalettin Zengin, “Kovid-19 hastalığına yakalandığımda çok şiddetli eklem ağrılarım olmadı ama şiddetli baş ağrıları ile karşı karşıya kaldım. İlaçları kullanmaya başladığım andan itibaren kendimi iyi hissetmeye başladım. Ailemle birlikte geçirdiğimiz karantina günlerinde ister istemez korku ve panik halindeydik. Zaman zaman günlerin geçmediğini düşünüyorduk. Bu hastalığın ne zaman geleceği belli değil. Herkes tedbirli olmalı sosyal mesafe maske kurallarına uymalı. Hepimiz bu süreçten bıktık fakat biran önce hastalığın son bulması biraz daha sabırlı olmalıyız” ifadelerini kullandı.

Nefes alamadım

Grip şüphesi ile gittiği sağlık ocağında koronavirüs belirtisi olmadığından dolayı test yapılmadığını ve yaklaşık 5 gün sonra Karasu Devlet Hastanesi’nde yapılmış olan testin sonucunun pozitif çıktığını belirten Ardıçbeli Mahalle Muhtarı Celal İmamoğlu, “Bacak ağrıları ve sırt ağrılarından dolayı test yaptırdım. Testimin pozitif çıkmasının üzerinden 24 saat geçtikten sonra nefes alamamaya başladım ve benim için bu süreç çok zor oldu. İlaç tedavisi ile zorlu süreci atlattım evde 7 nüfusuz ve yedimizinde testi pozitif çıktı. Kendimizi evde karantinaya aldık. Sadece bu süreci ben çok zor atlattım ailemde zaman zaman baş ağrısı ve halsizlik oldu. O sebepten dolayı ben kendimi ayrı odada izole ettim” dedi.

Kurtulamayacağımızı düşündüm

Kovi-19 testinin pozitif çıkmasının ardından çok zorlu süreç geçirdiğini ve zaman zaman kurtulamayacağını düşündüğünü belirten İmamoğlu, “Kovid-19 hastalığına yakalandığımız andan itibaren ölümle burun burunayız. Çok dikkatli olmalıyız ve sosyal mesafe maske kurallarına dikkat etmeliyiz. İlaçları kullandıktan sonra 12. günde ev karantinam bitti fakat tedbir amaçlı tekrar test yaptırdım ve test sonucumun negatif çıkmasının ardından görevime geri döndüm. Kovid-19 hastalığını yeneli 25 gün olmasına rağmen vücut ağrılarım ve halsizliğim devam ediyor. Zorlu süreçte beni yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederim. Sabretmeliyiz ve hasta olmayacak gibi yaşamamalıyız” diye konuştu.

10 yıla bedel

Koronavirüs testinin ilk etapta negatif olduğunu, 3 gün boyunca grip tedavisi gördükten sonra yaptırdığı testin pozitif çıktığını belirten Kuzuluk Mahalle Muhtarı Temel Aslanbey, “Şiddetli vücut ağrısı ve kas ağrısından dolayı hastaneye başvurdum ve testim negatif çıktı. İlaç ve iğne tedavileri ile ağrılarım geçmediğinden dolayı tekrar kovid-19 testi yaptırdım ve testin sonucu pozitif çıktı. Pozitif olduğumu öğrendikten bir veya iki gün sonra ağırlaştım ve nefes alamamaya başladım. Ailemde sadece halsizlik vardı. Öksürüğüm ve vücut ağrılarım devam ediyor. Herkesi tedbirli olmaya davet ediyorum Çünkü evde geçirilen 10 günlük süreç 10 yıla bedel oluyor” ifadelerini kullandı.

Belirti olmadı

Karasu mahalle muhtarları ile yaptırdığı test sonucunun pozitif çıktığını ve hiçbir belirtti ile karşı karşıya kalmadığını belirten Limandere Mahalle Muhtarı Sinan Erbaş, “Mahalle muhtarları ile yaptırdığımız kovid-19 testi sonucumun pozitif çıkmasına çok şaşırdım. Çünkü grip belirtisi başta olmak üzere bende hiçbir belirti göstermedi. 10 gün boyunca evde karantina da kaldım fakat hiçbir ağrım olmadı. Bol bol istirahat ettim. Fakat birçok kişi benim kadar şanslı olamıyor ve süreci çok ağır atlatıyor. Kesinlikle dikkat edilmeli son günlerde vaka sayılarında artış olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sebepten dolayı önlemlerimizi arttırmalıyız ve akrabalarımıza dahi ev ziyaretlerine gitmemeliyiz” dedi. Gülcan Elmalı

            

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir