Karasu

Zabıtalar ceza kesiyor

 

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde çalışmalar yürüten meslek komiteleri toplantısı online olarak gerçekleştirildi. Toplantıya 17. Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Çatalbaş’ta katılarak, Karasu’nun tüm sorunlarına değindi. Çatalbaş, “Zabıtalarımız sürekli ceza kesiyor. Karasu’da gece saat 23.00’te filyasyon ekibinin aracına ceza kesilmiş” dedi.

 

SORUNLAR GÖRÜŞÜLDÜ

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde çalışmalar yürüten Meslek Komitelerinin sorunlarının, bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin görüşülerek değerlendirildiği, yılda 2 kez düzenlenen Müşterek Meslek Komitesi Toplantısı’nın 2021 yılı ilk toplantısı pandemi gerçekleştirildi. SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve Meclis Başkanı Talip Kuriş ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Doğan Çatalbaş ile toplantıya davetli olarak sunum yapmak için katılan Sakarya İl Afet ve Acil Durumu Müdürü Hüseyin Kaşkaş’ın Oda Hizmet Binasından katıldığı toplantıya 34 Meslek Komitesinin temsilcileri ile meclis üyeleri de online olarak iştirak etti.

VAZGEÇİLMEZ ORGANLARIMIZ

Toplantının açılış konuşmasını SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş gerçekleştirdi. Kuriş, “Meslek komitelerimiz, oda-üye kaynaşmasında, sektör sorunlarının detaylı bir şekilde irdelenmesinde en önemli görevi üstlenen, vazgeçilmez organlarımızdır. Komitelerimizin özellikle yaşanan salgın sürecinde mesleki ve sosyoekonomik sorunlara karşı olan duyarlılığı, aktif ve örnek çalışmaları bizleri mutlu ediyor. Ticaret ve Sanayi Odaları, şehirlerde en etkin ve en büyük sivil toplum örgütleridir. Bu kuruluşları etkin yapan rollerden en önemlisi mesleki ve sektörel sorunlara çözüm bulmasıdır. Bunu da siz değerli komite üyelerimizle birlikte çalışarak başarıyoruz” diye konuştu.

MÜCADELEDE CAN SUYU

Meclis Başkanı Kuriş’in ardından konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ konuşma yaptı. Altuğ, “Bizler tüm komite üyelerimizle sürekli iletişim halindeyiz. Sektör sorunlarını yakından takip ediyor, çözüm odaklı istişarelerde bulunuyoruz. Meslek komitelerimizden gelen sorun ve çözüm önerilerini bizzat odamız ve TOBB kanalıyla ilgili makamlara iletip takipçisi oluyoruz. Üyelerimiz, pandemi sürecinde en üst noktada tedbir alarak, kurallara uyarak, üretmeye devam ederek sektörlerimize can verdi ve bu gayret, bizim mücadelemize can suyu oldu. Özellikle pandemi tedbirleri sebebiyle kapalı olan işletmelerimizin açılması konusunda uzun zamandır büyük bir çalışma içerisindeydik” dedi.

ÖDEMELER GECİKİYOR

Altuğ, “Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan son duruma göre Ramazan ayına kadar bu işletmelerimiz faaliyetlerine başlayacak. Süreçte yaşanan mağduriyetin telafisi ve giderilmesi anlamında yetersiz olsa da sesimizi duyurmamız anlamında bir sonuç alabildiğimizi düşünüyorum. Bizler sürecin sizlerin lehine ilerlemesi için gayretlerimize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Sakarya AFAD Müdürü Kaşkaş’ın sunumunun ardından normal seyrine geçilen toplantıda Meslek Komitesinden temsilciler söz alarak görüşlerini dile getirdi. 17. Meslek Komitesi(Kooperatifler, Enerji Altyapı Ve Hafriyatçılar) Başkanı Mehmet Çatalbaş, “Devlet ihalelerinde firmalara yapılacak ödemeler sürekli gecikiyor” diyerek söze başladı.

FİLYASYON EKİBİNE CEZA

Hastanelerimizde MR makineleri ile ilgili sorunlara bir çözüm hala bulunamadı” diyen Çatalbaş, “Akçakoca-Zonguldak tarafında bir heyelan meydana geldi ve bu nedenle Akçakoca ile Kocaali arasında yapılmayan 6 km’lik yol bu zamanlarda çok kullanılmaya başladı. Ancak bu yol çok sıkışık oluyor ve maalesef daha yeni iki Karasulu vatandaşımız kazada can verdi. Tır ve kamyoncuların da ciddi olarak kullandıkları bir yol ve tehlike arz ediyor” dedi. 17. Meslek Komitesi Başkanı Çatalbaş, “Polisimizin vatandaşlarımıza ve esnafımıza kestiği cezaların yanında zabıtalarımız da sürekli ceza kesiyor. Karasu’da gece saat 23’te filyasyon ekibinin aracına ceza kesilmiş” ifadelerini kullandı.

Zor dönemden geçiyoruz

Vatandaşın zor günlerden geçtiğini toplantıda bir kez daha dile getiren 17. Meslek Komitesi(Kooperatifler, Enerji Altyapı Ve Hafriyatçılar) Başkanı Mehmet Çatalbaş, “Hem sağlık hem de ekonomik zor bir dönem yaşıyoruz. Doların yükselmesine rağmen fındık fiyatları da maalesef yerinde sayıyor” diyerek sorunları dile getirdi ve çözüm önerisi beklediklerini belirtti. Meslek Komitesi temsilcilerinin sorunlar hakkında görüş ve önerilerine yönelik girişimlere devam edeceklerinin altını çizen Yönetim Kurulu Başkanı Altuğ ile Meclis Başkanı Kuriş, bu konuda çalışmaları ve destekleri için tüm katılımcılara teşekkür ederek toplantıyı sonlandırdı.