Karasu

Yeni uygulama ücretli olacak

 

Geçtiğimiz hafta kimlik kartlarına e-İmza uygulaması başvuruları başladı. Karasu İlçe Nüfus Müdürü Özen Özgür Özdemir, yeni uygulama hakkında bilgi verdi. Özdemir, “Şu anda ilçemizde e-İmza cihazımız yok. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar Adapazarı İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilir” dedi. Özdemir,  e-İmza uygulamasının yıllık bir ücreti olacağını da sözlerine ekledi.

 

UYGULAMA ZORUNLU DEĞİL

Geçtiğimiz hafta kimlik kartlarına e-İmza uygulaması başvuruları başladı. Yeni uygulama hakkında bilgi veren Karasu İlçe Nüfus Müdürü Özen Özgür Özdemir, “Şu anda ilçemizde e-İmza cihazımız yok. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar Adapazarı İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirler” diyerek cihazın Karasu’ya ne zaman geleceğinin de belli olmadığını belirtti. Müdür Özdemir, “e-İmza uygulamasının da yıllık bir ödemesi olacak. Ödemeler, 1 yıl için 59 TL, 2 yıl için 109 TL ve 3 yıl için ise 259 TL olarak belirlendi” dedi. Özdemir, uygulamanın zorunlu olmadığını da sözlerine ekledi.

 

TASARRUF SAĞLANACAK

Özdemir, “e-İmza uygulaması ile kamu ve özel sektörde kırtasiyeciliğin azaltılması, iş ve işlemlerin daha hızlı, hatasız, eksiksiz ve kaliteli şekilde gerçekleştirilmesi sağlanacak. Böylece işlem başına zaman ve maliyet tasarrufu sağlanacak. Ayrıca e-İmza ile işlemler çevrim içi olarak da yapılabilecek” dedi Özdemir, “ e-İmza kullanan kişi sayısının artmasıyla elektronik ortamda sunulan hizmetlerin kullanılmasının artırılması da sağlanacak. Belirli harf ya da sembollerden oluşan ve imzalayan tarafın kimliği ile örtüşen bir veri olan e-İmza, ıslak imzaya göre kimliklendirme işlemlerinde son derece güvenilir bir araç olma özelliği taşıyor” şeklinde konuştu.

 

ÜÇ ÖZELLİK

e-İmzanın özelliklerinden de bahseden Özdemir, “Elektronik imza kullanıcılarına üç özellik sağlıyor. İlki veri bütünlüğü, verinin izinsiz ya da yanlışlıkla değiştirilmesini, silinmesini ve veriye ekleme yapılmasını önler. Bir diğer özelliği kimlik doğrulama ve onaylama, mesajın ve mesaj sahibinin iletiminin geçerliliğini sağlar. Son özelliği ise inkar edilemezlik” dedi. Özdemir, “Bireylerin elektronik ortamda gerçekleştirdikleri işlemleri inkar etmelerini önler. e-İmzanın uygulama alanları ise gerek kamusal gerekse ticari alandaki muhtemel elektronik imza yaygın bir uygulama alanı olacak. Özel alanlarda bankalar ve finans kurumları, kamusal alandaki uygulamalarda ise her türlü başvuru (ÖSS, KPSS, LES, pasaport), kurumlar arası iletişim, sosyal güvenlik uygulamaları, sağlık uygulamaları, vergi ödemeleri, elektronik oy verme işlemleri, ticari alandaki uygulamalar, internet bankacılığı, sigortacılık işlemleri gibi birçok alanda kolaylık sağlayacak” ifadelerini kullandı. Bahar Kaya