KocaaliSiyaset

Yedi ay yetim kalıyoruz

 

İlçede oluşum sürecini sürdüren DEVA Partisi’nin ilk olağan ilçe yönetim kurulu toplantısı geçtiğimiz Pazar günü ilçe teşkilat binasında gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan İlçe Başkanı Zühal Vuran Kocaali’nin göç nedeniyle yılın yedi ayını boş geçirdiğini söyledi. Gençlere siyasete daha fazla dahil olmaları çağrısında da bulunan Başkan Vuran “Gençlerimizin fikirlerinden, aydınlarımızın görüşlerinden faydalandıkça üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk yok” dedi.

 

YETİM KALIYORUZ

Deva Partisi Kocaali İlçe Teşkilatı Birinci Olağan İlçe Yönetim Kurulu toplantısı geçtiğimiz Pazar günü ilçe hizmet binasında gerçekleştirildi. Toplantıya il yönetiminden Kadın Politikaları Başkanı Avukat Tülay Sinan ve doğa ve Çevre Politikaları Başkanı Gökhan Çatalbaş’ın yanı sıra ilçe yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda konuşan DEVA Partisi Kocaali İlçe başkanı Zühal Vuran Kocaali’nin yılın yedi ayında boş kaldığını söyledi. İlçenin en büyük geçim kaynağı olan fındığın da bölünerek yetmez hale geldiğini belirten Başkan Vuran “Kocaali’nin git gide daha çok göç veren bir ilçe haline gelmesi burada yaşayan herkesi en çok da esnafımızı zor durumda bırakıyor. İlçemizin en büyük sorun vatandaşımızın özellikle kış mevsiminde burada durmaması. Ekim Kasım ayı geldiğinde Kocaali’de poyraz rüzgarı esmeye başlıyor. Köylerde yaşayan vatandaşlarımız Sakarya, İzmit, İstanbul gibi büyük yerlere dönüş yapıyorlar. Ta ki Nisan Mayıs aylarına kadar. Yılın yedi ayı Kocaali’miz öksüz ve yetim bırakılıyor. Tabi bunda vatandaşımızın çok haklı sebepleri var. Birincisi işsizlik ikincisi eğitim. Eğitim alan gençlerimiz de işsizlik yüzünden ilçeye geri dönemiyor. Bundan 35 – 40 yıl önce 10 ton fındık çıkaran üreticimizin 3 çocuğu varsa bu bölündü 3’e düştü belki o da bölündü 1’e düştü. Bunu bile zor çıkaran gençlerimiz var. Artık fındık da yetmiyor. O zamanlarda harekete geçilmiş olsaydı bu zor durumun önüne geçilebilirdi. Ama henüz hiçbir şey için geç kalmış değiliz” dedi.

 

OMUZ OMUZA

DEVA Partisi’nin yeni ve özgün bir siyasi kimlik inşa ettiğini ve gençlerin siyasete daha fazla dahil olmaları gerektiğini belirten başkan Vuran “Bizler inşallah Karasu ve Akçakoca arasına sıkışıp kalmış Kocaali’yi tarım ve turizm cenneti haline getireceğiz. Allah’ın izni ile ve halkımızla el ele omuz omuza vererek ilçeyi yeniden ayağa kaldıracağız. Zira burada görev kadın erkek ayrımı yapmadan hepimize düşüyor. Bizler yeni bir siyasi partiyiz. Kendi kimliğimizi oluşturuyoruz, özgün siyasi kimliğimizi. Yepyeni bir siyasi parti kimliği inşa ediyoruz. Elbette yolumuz uzun, elbette işimiz zor. Bunun bilincindeyiz ama en büyük gücümüz, gençlerimiz. Gençlerimiz yanımızda oldukça, gençlerimizin fikirlerinden aydınlarımızın görüşlerinden faydalandıkça el ele omuz omuza verdikçe aşamayacağımız hiçbir engel, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk yok” şeklinde konuştu.