Karasu

Yasak 1 Eylül’de bitiyor

 

2021-2022 su ürünleri av sezonu, 1 Eylül Çarşamba günü başlıyor. Denizlerde av yasağının bitmesine sayılı günler kala hazırlıklarını hızlandıran Karasulu balıkçılar, yırtılan ağlarını onarıyor, teknelerinin yıpranan bölümlerini tamir ediyor, motor bakımlarını tamamlanıyor. Balıkçılar, aylardır ayrı kaldıkları karasulara dönmenin de heyecanını yaşıyor.

 

AV SEZONU BAŞLIYOR

Denizlerde av yasağının bitmesine sayılı günler kala balıkçıların hazırlıklarını hızlandırdığını belirten Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Atilla Bıçakcı, “Balıklarımıza yılda en az bir kez üreme imkanı tanımak ve geleceğimizin yok edilmemesi için balıkçılarımızın avlanma usul ve esaslarına uymaları önemli. Denizleri ve balıkları en iyi koruyacak olanlar değerli balıkçılarımız. 2021-2022 avcılık sezonunun tüm balıkçılarımız için bol kazançlı ve bereketli geçmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

GEÇİM KAYNAĞI

Yenimahalle’deki balıkçıların başka mesleğinin olmadığını ve mahalle sakinlerinin yüzde 99’unun balıkçı olduğunu belirten Bıçakcı, “Burada balıkçıların işi sezon kapanınca bitiyor. Sezonun kapandığı süre içerisinde balıkçılarımız yırtılan ağlarını onarıyor, teknelerinin yıpranan bölümlerini tamir ediyor, motor bakımlarını yapıyor ve şu an tüm balıkçılarımız sezona tamamen hazır. Balıkçılar, aylardır ayrı kaldıkları karasulara dönmenin de heyecanını yaşıyor” şeklinde konuştu.

BALIKÇILAR ETKİLENECEK Mİ

Türkiye genelinde yaşanan sel felaketinin balıkçıları ne gibi problemlerle karşılaştıracağını merakla beklediklerini belirten Başkan Atilla Bıçakcı, “Türkiye genelinde olduğu gibi Karasu’da yaşanan sel felaketinde her şey nehir aracılığı ile denize döküldü. Sel felaketinden sonra balıkçı için ne gibi problemler olacak, balık miktarını etkileyecek mi belli değil.  Marmara bölgesindeki müsilajdan dolayı buradaki balıkçılar etkilenecek mi? Bunların hepsi bizlerde soru işareti” dedi.

BALIKÇILAR SEZONA HAZIR

Su Ürünleri Kooperatifi’ne kayıtlı 70 balıkçının olduğunu ve hepsinin heyecanla denize açılmak için gün saydıklarını belirten Karasu Ürünleri Kooperatifi Başkan Yardımcısı Şerafettin Kavran, “Su Ürünleri Kanununa göre çıkarılan Su Ürünleri Ticari Avcılığını Düzenleyen Tebliğ çerçevesinde avcılık faaliyetleri gerçekleştirilecek. Tüm balıkçılarımızın bereketli bir sezon geçirmesini temenni ediyorum. Tüm balıkçılarımız sezona hazır heyecan ve merakla denize açılacağı günü bekliyor” ifadelerini kullandı. Tuğçe Erdem