EkonomiKarasu

Vatandaşın alım gücü düşünülmeli

 

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı’nın, yakın bir zamanda kırmızı ete zam beklenmediğini belirterek, pandemi de et satışının yüzde 30-40 oranında düştüğünü belirtmesi üzerine, Karasu Yazıcılar Kasap Et ve Tavuk Ürünleri işletmecilerinden Ferdi Yazıcı’dan cevap geldi. Yazıcı, “Vatandaşların alım gücünü düşünürsek kesinlikle et fiyatlarının yüksek olduğunu görmemek çok yanlış olur” dedi.

 

KRİZİ FIRSATA ÇEVİRME

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, yakın bir zamanda kırmızı ete zam beklenmediğini belirterek, pandemi de et satışının yüzde 30-40 oranında düştüğünü belirten bir açıklamada bulundu. Bu açıklamaya sessiz kalmayan Karasu Yazıcılar Kasap Et ve Tavuk Ürünleri işletmecilerinden Ferdi Yazıcı, “Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı Bey’e ete ciddi bir zam gelmediği konusunda katılmıyorum. Kaldı ki vatandaşların alım gücünü düşünürsek kesinlikle et fiyatlarının yüksek olduğunu görmemek çok yanlış olur. Zam gelmesinin en önemli nedenlerinden biri de hayvan piyasasının çoğunluğunu oluşturan hayvan çiftlik sahiplerinin bu kriz ortamını kendilerince fırsata çevirmelerinden oluşmaktadır” şeklinde konuştu.

YEM FİYATI YÜKSEK

Yem fiyatlarının yüksek olmasının üreticiyi zorladığını dile getiren Ferdi Yazıcı, “Bir vatandaş olarak Tarım Bakanı’na ricam var. Et üretimindeki en yüksek yer kaplayan yem fiyatlarının acil olarak düşürmeleri ve hayvan üreticilerine acil destek programları hazırlamalarıdır. Yem fiyatı düşünce doğal olarak et fiyatları da aşağıya çekilecektir” ifadelerini kullandı. Yazıcı, “Son zamlardan sonra et tüketimi ciddi olarak düşmüştür bu düşüş sadece büyük baş hayvanı olarak düşünülmemelidir. Zam furyasına katılan tavuk eti satışları da fiyatlar yüzünden düşmektedir. Bu zamların az ya da çok olduğunu söylerken insanların alım gücünü düşünerek söylersek daha doğru olur” ifadelerini kullandı.

TÜKETİM DÜŞTÜ

“Etin şu anki maliyeti kemiksiz et olarak söylemek gerekirse yaklaşık 66 ile 68 TL arasını bulmaktadır” diyen Yazıcı, “Bu fiyatlar vergisi, işçiliği hariç bizlere olan maliyetidir. Vatandaş sağlıklı et yemek istiyorsa 70 ile 75 TL arasında ancak satışa sunulmaktadır” dedi. “Tüketicilerimiz et fiyatları konusunda aşırı derecede kızgınlar” diyen Yazıcı, “Tüketicilerimiz haklı. Et piyasasını elinde bulunduran beyefendiler kendi ceplerini düşündüklerinin onda biri kadar halkı düşünse et fiyatları herkesin tüketebileceği seviyeye iner. Et fiyatlarının yüksek olması bu meslekten ekmek parası kazanan bizleri olumsuz etkilemektedir. Büyüklerimizden yem ve zam fiyatlarının düşürülmesi için harekete geçmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. Bahar Kaya