Karasu

Vatandaş teyakkuzda olmalı

 

Son zamanlarda artan fındık hırsızlığı vakalarına karşı temkinli olunması gerektiğini söyleyen Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı İsmail Hakkı Topaloğlu, “Vatandaşlar tanımadıkları bir araç gördüğünde hızlıca mahalle muhtarına ve ilgililere haber vermeli” dedi.

 

DUYARLI OLUNMALI

Vatandaşların şüpheli bir araç gördüğünde doğrudan Jandarmaya ya da muhtara haber vermesi gerektiğini söyleyen Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı İsmail Hakkı Topaloğlu, “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın demek olmaz. Çalınan fındık hepimizin alın teri” dedi. Muhtarlar arasında bir iletişim zinciri olduğunu da dile getiren Topaloğlu, “Muhtarlarımız bir ihbar aldıklarında birbirine haber veriyor ve aracın güzergah boyunca yakalanması da kolaylaşıyor. Onun için vatandaşların muhtara haber vermesi önemli. Ayrıca muhtarlarımız göçerlerin mahallelerinde konaklamaması konusunda da dikkatli olmalı” dedi.

 

TÜCCAR ALMAMALI

Çalıntı fındığın alım satımının da suç içerdiğini söyleyen Başkan Topaloğlu, “Tüccarlar sonuçta üreticiyi tanır. Üretici olmadığı belli olan ve şüpheli olanların fındık satması durumunda tüccarlar da müdahil olmalı ve suça çanak tutmamalıdır” dedi. Pek çok kırsal mahallede bahçeden fındık çalındığına ilişkin ihbar geldiğini de sözlerine ekleyen İsmail Hakkı Topaloğlu, “Özellikle gece fındıklıklardan fındık topluyorlar ve vatandaşın emeğini çalıyorlar. Vatandaşlarımızın 156 numaralı Jandarma İhbar Hattı’na ya da 112’ye bilgi vermeleri, plakaları alıp ilgili makamları bildirmelerini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.