Karasu

Vahşice katlediliyorlar

 

 Sokak hayvanlarının katledilmesi ile ilgili Türkiye genelinde eş zamanlı basın açıklaması yapıldı. Marmara Hayvan Hakları Federasyonu Başkan Yardımcısı Derya Yücesan, “Cumhurbaşkanımızın sözleri bazı belediyeler tarafından çarptırılmış, sokaktaki canlarımız vahşice katledilmiştir ve katledilmeye de devam edilmektedir” ifadelerini kullandı.

 

CANLI CANLI GÖMÜLÜYOR

Türkiye genelinde bazı belediyeler tarafından hayvanların vahşice katledilmesi ile alakalı Türkiye genelinde Pazar günü eş zamanlı basın açıklaması yapıldı. Marmara Hayvan Hakları Federasyonu Başkan Yardımcısı Derya Yücesan, “Sayın Cumhurbaşkanının 23.12.2021 tarihli Belediye Başkanları istişare ve değerlendirme toplantısında yapmış olduğu konuşmasındaki, ‘Belediyeler barınaklar kursun ve sokak hayvanlarını toplayıp barınaklara götürsün’ talimatı, belediyelerce çarpıtıldı ve 100 binlerce hayvan toplatılıp, canlı canlı gömülüp, karlı dağlara atılıp vahşice yok ediliyor. Türkiye’de 2004 yılında çıkan Hayvanları Koruma Kanunu, belediyelere bakımevi kurma ve kısırlaştırma yapma görevi verdiği halde, 1389 belediyeden 1200 belediyede hala daha bakımevi yok, kısırlaştırma yapılmıyor” ifadelerini kullandı.

 

UMURSAMAZ BELEDİYELER

Yücesan, “Hayvanlar çoğalıp, vatandaş şikayet ettikçe, belediyeler topluyor, bazılarını öldürüyor, dozerler ile canlı canlı gömüyor, kalanları ormanlara, çöplüklere, karlı dağlara ya da başka şehirlere atıyor. Bir taraftan katliamlar devam ederken, öte yandan üreme devam ediyor. Yani katliam ve üreme döngüsü artarak devam ediyor. Cumhurbaşkanının talimatındaki ‘barınak kurma, bakımevi kurma’ kısmını umursamayan belediyeler, sadece toplama kısmını vahşice uygulamaya başladı. Bakımevi olan belediyeler de kapasitesi 30-40 olan barınaklara götürme kandırmacası ile 1000’lerce hayvanı toplamaya ve yok etmeye başladı. Kapasitesi 1000-2000 olan büyük barınakları olan belediyeler de 10 binlerce hayvanı toplamaya başladı” şeklinde konuştu.

 

KURUMUN GÜCÜ YETMEDİ

Tarım Bakanlığı ne yazık ki şimdiye kadar 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nu belediyelere uygulattıramadı ve denetim yaptıramadı” diyen Yücesan, “Yeni çıkan 7332 sayılı yasa da 17 yıldır bakımevi kurmayan belediyelere 3-4 yıl daha mühlet verildi. Hiçbir kurumun gücü belediyelere bakımevi kurdurmaya ve kısırlaştırma yaptırmaya yetmedi. Sahipli iki hayvanın saldırısının bedeli, canlı canlı gömülen, yok edilip öldürülen milyonlarca masum sokak hayvanına ödettiriliyor. Bugün sokaklardaki sahipsiz hayvanların çoğalmasının ana sebebi belediyelerin görev yapmamasıdır. Belediyelerin görev ihmalinin bedelini de sokak hayvanları canlı canlı gömülerek, zulüm altında ölümlerle ödüyor” ifadelerini kullandı.

 

MERHAMET DİNİ

Müslüman bir ülkeye yakışmayacak katliamlar durdurulmalı” diyen Yücesan, hayvan sevgisini bir örnekle anlattı. Yücesan, “Hz. Peygamber Mekke’nin fethine giderken yolda yavrularının üzerine gerilmiş ve onları emzirmekte olan bir köpek görmüş ve hemen ashabından Cuayl Bin Süraka’yı yanına çağırarak, onu köpek ve yavrularının başına nöbetçi dikmiştir ve ordunun yolunu değiştirmiştir. Böylesine merhamet dini olan bir Müslüman ülkesinde şu anda hayvanlar vahşice toplanıyor, öldürülüyor ve yarı canlı gömülüyor. Toplama talimatının belediyelerce çarpıtılıp vahşi toplama yapan katliamcı belediyelere dur diyecek tek merci sizsiniz Cumhurbaşkanım. Tek çözüm kısırlaştırmadır. Belediyelerin yasada yer alan görevlerini güçlü bir irade ile yaptırtmaktır” diyerek açıklamasına son verdi.