Kocaali

Vadiyi dilinden düşürmüyor

31 Mart yerel seçimlerinin ardından idaresindeki Sakarya Büyükşehir Belediyesi eli ile il genelinde yapılan çalışma ve yatırımları açıklayan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce geride kalan iki yıllık süreçte yaklaşık 1 milyar Lira’lık yatırım yaptıklarını söyledi. Tarım, ulaşım, çevre, eğitim, altyapı, üstyapı, spor ve sosyal alanlar başta olmak üzere birçok farklı alanda yeni projelere başlandığını ve tamamlandığını belirten başkan Yüce, kuzey bölgesinin önemli projeleri arasında yer alan Melen Botanik Vadisi ile ilgili konuştu.

TARIM GERÇEĞİ

Projenin gün geçtikçe büyüdüğünü ve bölge için önemli bir değer haline geldiğini belirten ve Şehir genelinde tarımı kalkındırmak adına çok önemli adımları hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Ekrem Yüce “Tarım şehrimizin en önemli gerçeği. Bu şehrin tarımda var olan potansiyelini iyi biliyor ve adımlarımızı kararlılıkla atıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak tarımsal kalkınma hamlelerimizi başlattık. Üreticimize destekler sunan, verimli topraklarımızı nakış nakış işleyen bir çalışma prensibine sahibiz. Hamdolsun kenevir başta olmak üzere katma değeri yüksek ürünleri şehrimizde üretiyoruz. Fidan A.Ş ve Sera A.Ş ile şehrimizin tarımsal geleceğine katkı sunduk. İnşallah tarımsal kalkınmanın en önemli şehri Sakarya olacak” dedi.

CENNET VADİSİ

Sakarya’nın Türkiye’de bir marka olacağını açıklayarak sözlerine devam eden Başkan Yüce, “Atıl olan Melen Botanik Vadisi, Cennet Vadisine dönüşüyor. Kocaali,  Karasu ve Kaynarca sınırlarında yer alan Melen isale hattını Tarım ve Orman Bakanlığımız ile üretim alanı haline getirdik. Lavanta, kekik, kuşburnu, akasya ve defne gibi birçok bitkimiz de toprakla buluştu. Aynı zamanda nesli tükenmekte olan salep bitkisinin de ekimini UTÇEM’de gerçekleştirdik. Pamukova’da çilek üretim merkezi oluşturduk. Şehrimizde arıcılıkla uğraşan 54 üreticiyi eğitim programına aldık. Dünya’da ikinci sırada yer alan ülkemizin bal üretimine Sakarya’dan katkı sağlamaya devam ediyoruz. Yine Türkiye’de ilk olacak Seracılık Mükemmeliyet Merkezini de hayata geçirmeye hazırlanıyoruz” şeklinde konuştu.