Üretici fındık fiyatından memnun değil

 

İyi Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Sarıoğlu, fındıkta girdi maliyetleri geçen seneye oranla ortalama yüzde 45 artmışken fındık fiyatına yapılan zammın yüzde 20’de kalması, ürünün değer kaybına yol açtığını belirtti. Sarıoğlu, “Üreticilerimiz fiyattan memnun değil” dedi.

 

FINDIK DEĞER KAYBEDİYOR

26.50 TL olarak açıklanan fındık fiyatını değerlendiren ve fındık üreticilerinin fiyatlardan memnun olmadığını belirten İyi Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Sarıoğlu, “Tarım Bakanımız Sudan’dan tarım arazisi kiralayacağına ülkedeki tarım sorunları ile ilgilenip kendi çiftçisine destek verip çiftçimizi kalkındırsın. İnsanların temel ihtiyacını son bir senede yüzde 50 civarında, temel gıda ihtiyaçlarının tümüne yüzde 80 civarında zam gelmişken fındık fiyatındaki yüzde 20’lik artışın diğer ürünlere gelen zamlarla eridiğini görmekteyiz. Fındıkta girdi maliyetleri geçen seneye oranla ortalama yüzde 45 artmışken fındık fiyatına yapılan zammın yüzde 20’de kalması ürünün değer kaybına yol açıyor. Tarım alet ekipmanının yurt dışından gelme sebebi ile dolara endeksli olmasının alet, ekipman fiyatlarının da yüzde 100 artışı üreticinin bu alanda ciddi oranda zorlanmasına sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

MALİYET ÜST SEVİYEDE

Açıklanan fındık fiyatlarından dolayı fındık üreticilerinin hayal kırıklığına uğradığını belirten Sarıoğlu, “Fındık üreticisinin beklenti olarak açıklanması gereken rakamın 30 TL’nin altına düşmemesi yönündeydi. Batı Karadeniz bölgesinde şu an ki TMO’nun net fiyatı 25.943 TL’ye geliyor. Bu rakamlar üreticinin beklentisinin altında olması sebebi ile insanlarda tepki ve hayal kırıklığı yaratmıştır. İklim şartlarının değişmesi nedeniyle fındık rekoltesinin düşmesi ve üreticinin ürününü arttırması için gübre ve ilaç kullanımını çoğalmasıyla maliyet en üst seviyeye çıkmıştır. Hal böyleyken fındık fiyatının bazı ihracatçı firmaların isteğine göre açıklanması aslında ne kadar yerli ve milli olduğumuzun somut örneğidir” şeklinde açıklamalarda bulundu.  Gülcan Elmalı