KarasuSiyaset

Türkiye sisler ülkesi oldu

 

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Cuma günü Karasu’ya geldi. Üstün, Karasu ziyaretinde BMC’ye tahsis edilen arazi ile ilgili açıklamada bulundu. “Türkiye artık sisler ülkesi oldu” diyen Üstün, “BMC arazisi Sakaryalılara devredilmezse, iktidara geldiğimizde hukuk yoluyla bu arazinin santim metresini dahi sizde bırakmayacağız” dedi.

 

BMC’NİN UZUN TARİHİ VAR

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, İl ve İlçe Başkanları Cuma günü Karasu’da bir araya geldi. Ayhan Sefer Üstün, BMC’ye tahsis edilen arazi ile ilgili açıklamada bulundu. “BMC’nin uzun bir tarihi var” diyen Üstün, “2 bin 200 dönümlük, Karasu’da denize sıfır arazi tank ve kamyon yapılsın diye BMC’ye tahsis edildi. Türkiye Tasarruf Fonuna BMC devredildikten sonra kamuoyunun ilgisine girdi. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, 2014 yılında BMC’yi 300 milyon dolar (751 milyon TL’ye) Ethem Sancak’a devretti. Ethem Sancak, kendisi alacak gücünün olmadığını, savunma sanayisi hakkında bilgisinin olmadığını da itiraf ediyor. BMC’nin yüzde 49’u satıştan önce 300 milyon dolara Katarlılara devrediliyor. Diğer yüzde 50’si ise Güneysulu bir işadamına veriliyor” dedi.

BURNUNDAN FİTİL FİTİL GETİRİRLER

Burada biz tank, kamyon üretilmesini beklerken, BMC’nin yüzde 50’si Güneysu ile Ethem Sancak’ın hissesi 480 milyon dolara Fuat Tosyalı’ya satıldı” diye belirten Üstün, “Fuat Tosyalı, Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyesidir. Bir taraftan Türkiye’nin varlıklarını yöneten bir kişi diğer yandan Karasu’nun varlıklarını satın alan bir kişidir” ifadelerini kullandı. Üstün, “BMC’ye 2 bin 200 dönümlük yer tahsis ediliyor ama köylü 1 metrekare yer almaya kalksa burnundan fitil fitil getirirler. Burada yatırım, personel ve ARGE teşviki istiyoruz. Bütün bu teşviklerin toplamını da Ethem Sancak’ın beyanında görüyoruz. Burada tank yapılsın diye birçok teşvikler verildiğini de biliyoruz. Bunun dışında fabrika bitene kadar devletin tank fabrikası, palet fabrikası ve içerisinde optik fabrikası olan Arifiye’de bulunan tank palet fabrikası 600 dönümlük arazi ile birlikte BMC’ye teşvik olsun diye verildi” diye belirtti.

ÇALIŞMA RUHSATI VERİLDİ

Tüm bunlardan sonra hala ümidimiz var” diyen Üstün, “2019 yılında Ocak ayında yerel seçimlerden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ethem Sancak, Güneysulu işadamı ve Katarlılar burada şov yaparak temel attılar. Buraya 500 dönümlük kapalı alan yapacaklarını söylediler. Tank, kamyon, otobüs, kirpi ve hızlı tren ekipmanlarını üreteceklerini söylediler. Bütün bunların 2023 yılına kadar biteceğini de beyan ettiler. Temel atılmasının üstünden 3,5 yıl geçti. 2023’e ise 7 ay kaldı. Şu anda yarım yamalak kalan inşaatın dışında hiçbir şey yok. Burada 10 bin kişinin çalışacağını söylediler. İnşaatı bekleyen bekçiler dışında hiç kimse çalışmıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşaat ruhsatı verildiği bile belli olmayan fabrikaya çalışma ruhsatı verdi” ifadelerini kullandı.


HESAP SORACAKLARIMIZ PİYASADA YOK

Üstün, “Karasu halkı için soruyorum. Bu kadar teşvikten, verilen araziden sonra tank nerede? Kamyon nerede? 500 dönümü kaplayacak fabrikalar nerede? 10 bin kişinin çalışacağı tesis nerede? Ben şu anda öyle bir tesis göremiyorum. Benim bu soruları soracağım yetkilileri de piyasada göremiyorum. Hesap soracağımız kimse yok. Onların yerine Fuat Tosyalı gelmiş. Bütün usulsüzlükleri örtmek için Fuat Tosyalı mı gönderildi buraya. Bütün geçmişi unutturarak, zaman kazanmak için mi gönderildi? Buradan Fuat Tosyalı’ya sesleniyorum. Senin buraya zorla getirildiğini, geçmişi temizlemek adına yollandığını biliyoruz. Burayı Sakaryalılara iade edin. Bizler burayı yeniden değerlendirmesini biliriz” dedi.

MİLLETTEN ALINANI MİLLETE VERİN

Üstün, “Araziyi kendiniz devretmezseniz iktidara geldiğimizde hukuk yoluyla bu arazinin santim metresini dahi sizde bırakmayacağız. Milletten alınanı millete ver. Türkiye’de şeffaflık ortadan kalktı. Şeffaflık kanununu bunun için istedik. Türkiye artık sisler ülkesi oldu” ifadelerini kullandı. Gelecek Partisi İl Başkanı Fatih Sevindik, “Şunu herkes bilsin ki Karasu sahipsiz değildir. Hukuk çerçevesinde haklarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız. İktidara çok kısa bir süre kaldı. İktidara geldiğimizde her şeyin çok daha farklı olacağını herkes görecek. Bu hukuksuzlukların biran önce giderilmesini istiyoruz. Buranın sahibi biziz. Karasu’yu, Sakarya’yı sahipsiz bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.


KARASU’NUN GELECEĞİNİ ÇALMAYIN

Gelecek Partisi Karasu İlçe Başkanı Salim Direk ise, “Biz çocukken buralarda gezerken bize burada liman yapılacak, BMC yapılacak derlerdi. Daha çocukken biz hayal kurardık. Sanayi yapılacağını söyleyerek bizi bu zamana kadar oyalayıp durdular. BMC temelinin atıldığını duyunca büyük bir umut içine girmiştik fakat şu anda hayalini kurduğumuz BMC fabrikası sökülmeye, makinalar taşınmaya başladı. Artık Karasuluların umutları ile oynamayın. Karasu’nun geleceğini çalmayın. Birkaç kişinin daha çok kazanması için biz buralarda sürünmek zorunda kalmayalım. Biz bu olayın peşini bırakmayacağız. Türkiye sesimize kulak versin bize destek çıksın” ifadelerini kullandı.

GARİBAN, GARİBAN OLMAK ZORUNDA

Çiftçi İlhan Kahraman, “Bu arazide tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Vatandaşın hakkı var. Ama maalesef sürekli alt tabakanın üstüne basıyorlar. Gariban, gariban olmak zorunda zengin ise zengin olmak zorunda. 2 yıl önce aldığım yağı bugün 200 TL’den aşağıya alamıyorum. Burada hayvan bakıyoruz. Bir çuval yem ne kadar olmuş haberiniz var mı? Vatandaş bunu nasıl üretebilsin. Keşke asgari ücret verilmeseydi de eski halimizle devam etseydik. O zaman daha memnunduk. Fındığımızı üretip satamıyoruz. Çünkü yine üst tabakanın yani tüccarın elinde. Ürettiklerimiz borçlarımızı ödemeye yetiyor. Her şeyi dışardan alıyoruz. Biz dışarıya mahkum olduğumuz sürece ezilmeye de mahkumuz. BMC’nin aldığı arazinin tamamı şahıs arazisiydi. Arazi paralarının yarısı verildi. Yarısı ise paralarını alabilmek için mahkemelik oldu. Mahkemeler hala devam etmekte” ifadelerini kullandı. (HABER: Bahar Kaya)