Kocaali

Turizme değer katacak

 

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ilçede devam eden projeleri incelemek üzere Kocaali’ye geldi. İlçe merkezindeki programın ardından Maden Deresi proje sahasında incelemelerde bulunan Kaldırım, Maden Deresi’nin bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri olacağını söyledi.

 

PROJELERİ İNCELEDİ
Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ilçede devam eden projeleri incelemek üzere Kocaali’ye geldi. Geçtiğimiz hafta içi gerçekleşen ziyaret programı kapsamında ilk olarak, kısa süre önce babasını kaybeden Belediye Başkanı Ahmet Acar’a taziye ziyaretinde bulunan Vali Kaldırım Başkan Acar ile belediye başkanlık makamında bir araya geldi. Ardından ilçe merkezinde esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Çetin Oktay Kaldırım vatandaşlarla bir araya gelerek taleplerini dinledi. İlçe merkezindeki programın ardından beraberinde Kocaali Kaymakamı Doktor Emre Nebioğlu, Belediye Başkanı Ahmet Acar, AK Parti İlçe Başkanı Ersan Demir, Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, İl Müftüsü Hasan Başiş, kültür ve Turizm İl Müdürü Süleyman Acar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin ve çok sayıda yetkili ile birlikte yapımı geçtiğimiz günlerde tamamlanan Sevimli Dostlar Geçici Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret eden Vali Kaldırım proje ile ilgili bilgi aldı. Çalışma ile ilgili detayları aktaran Belediye Başkanı Ahmet Acar “Yaklaşık olarak 1 Milyon Lira’ya mal olan bu tesisin en büyük özelliklerinden birisi, çocuklarımızın hayvan sevgisini alması ve onlara merhamet duygusu aşılanması için planlanmış olması. Yaptığımız çalışmayla birlikte evlatlarımız; barınağa geldikleri zaman doyasıya vakit geçirebilecekleri bir alan inşa ettik. Buradaki çalışmalarımızın birinci etabı tamamlandı. Çalışmalarımızın ikinci etabında ise kedi evi, eğitim alanı ve misafirlerimizin oturma alanlarının olduğu yeni bir alanın daha inşasına başlayacağız” dedi.

GÖRSEL ŞÖLEN

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ve beraberindeki protokolün ilçedeki son ziyareti ise bölgenin en önemli turizm değeri olarak ön plana çıkan Maden Deresi oldu. Sakarya Valiliği’nin koordinesinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Kocaali Kaymakamlığı, Kocaali Belediyesi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) işbirliğiyle hayata geçirilecek olan Maden Deresi Ekoturizm, Oryantiring Parkuru Hazırlanması ve Eski Maden Tünelinin Güvenli Hale Getirilerek Turizme Kazandırılması Projesi’nde ilk etap çalışmalarını yerinde inceleyerek bilgiler aldı. 2019 yılında ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ olarak tescillenen ve şehrin önemli turistik noktalarından birisi olan Maden Deresi’nin önemli bir tarihe tanıklık ettiğini ve doğal güzelliklere sahip olduğunu, bu alanın turizme kazandırılması için önemli bir projeye imza atacaklarını ifade eden Vali Çetin Oktay Kaldırım, içerisinde oryantiring parkuru, yürüyüş yolları, kamping ve karavan alanları, rafting ile macera parkı ve eko ve doğal etkinliklerinin yer alacağı proje kapsamında, eski madenin olduğu bölgelerde bulunan tünellerden içerisinin ve etrafının güvenli bir şekilde düzenleneceğini ve maden tünelinin önünde ve içerisinde ziyaretçilerin güvenli bir şekilde gözlem yapabileceği, dinlenebileceği terasların oluşturulması ile gezilebilecek hale getirileceğini söyledi. Kaldırım ayrıca ziyaretçilere destinasyonun tarihi, lokasyonu, yeme-içme mekanları gibi konularda bilgi verilmesi ve bu konumlara sanal ortamda tur, yönlendirme, navigasyon hizmeti verecek mobil aplikasyon hizmeti de sunulacağını da söyledi. Kaldırım “Sakarya’mızın gizli kalmış eşsiz varlıklarını adım adım keşfetmeye devam ediyor, bunları yeni trendlere uygun bir şekilde yeni nesil turizme kazandırmak için çalışıyoruz. Bunların içerisinde özel bir yeri bulunan Maden Deresi ve içinde bulunan şelalelerin muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Buradaki projeler tamamlandığında bölge macera ve doğa tutkunlarının gözde mekanlarından biri olacak. İlçelerimize ve Sakarya’mıza turizm anlamında büyük değer katacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir