Karasu

Tüm izinler iptal edildi

 

Karasu Pandemi Danışma Kurulu, Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı başkanlığından Salı günü bir araya geldi. Yapılan toplantıda ilçedeki koronavirüs artışını tamamen durdurmak için kararlar alındı. Alınan kararlarda yasak kapsamında bugüne kadar alınmış tüm izin dilekçelerinin iptal edildiği ve çalışma izinleri için yeniden başvuru yapılması gerektiği belirtti.

 

YENİDEN BAŞVURU

Karasu Pandemi Danışma Kurulu Salı günü Kaymakam Ahmet Naci Helvacı başkanlığından bir araya gelerek yeni tedbir kararları aldı. Alınan kararda bugüne kadar alınmış olan tüm çalışma izinlerinin 26 Şubat Cuma günü sona ereceği belirtildi. Yapılan açıklamada, yeniden çalışma izni alacak olan kişilerin dilekçelerinde çalışacağı tarih ve saat, ikamet adresleri, çalışacak oldukları adresi belirtmeleri gerektiği açıklandı. İnşaat için izin alacak olan kişilerin ise yapı ruhsatı ve vergi levhasını, diğer tüm işyerlerinin de dilekçeye ek olarak vergi levhasını koymaları gerektiği belirtildi. Ayrıca izin dilekçeleri başvurularının Cuma gününe bırakılmaması, hafta içi mesai saatlerinde başvuruların yapılması gerektiği de özellikle bildirildi.

CEZAİ YAPTIRIM

Kaymakam Ahmet Naci Helvacı, ilçedeki koronavirüs artışını tamamen durdurmak için tedbirlerin sıkılaştırıldığını bir kez daha belirtti. Helvacı, “Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasında insanların yoğun olarak bulunduğu meydan, mahalle, sokak, sahil bantları ve plajlarda yapılan denetimler artırılacak. İlçemize özellikle hafta sonu dışarıdan gelen araç girişlerinin denetimlerinin yol uygulamalarıyla sıklaştırılma kararı aldık. Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasında vatandaşların evlerine en yakın marketlere, araç kullanmadan yürüyerek gitmeleri gerekmektedir. Uymayanlara ise gerekli cezai yaptırımlar uygulanacaktır. Pozitif ve temaslıların hiçbir koşulda karantina koşullarını ihlal etmemesi, mahalle denetim ekiplerinin izolasyon denetimlerini daha sık ve düzenli yapacağını da belirtmek isteriz” dedi.

DENETİMLER SIKLAŞTI

Helvacı, “Başta aile ve arkadaş buluşmaları olmak üzere kapalı mekan ziyareti ve buluşmalarının yapılmaması gerekiyor” dedi. Kaymakam Helvacı, “Cenaze namaz ve defin işlemine sadece birinci derece yakınların katılması ve sayının her koşulda otuzu geçmemesi, bu konuda hazırlanan kısa anonsun her saladan sonra okunması, bu etkinliklerde muhtarların aktif olarak yer alması, cenaze bilgisinin ilgili güvenlik birimine Müftülük’çe düzenli olarak zamanında bildirilmesi de önemli. Ayrıca sahil bölgesinde de denetimler sıklaştırılacak. Karasu Belediyesi ile İlçe Emniyet Müdürlüğü ortak ATV ile anons ve denetimlerini yapacak” ifadelerini kullandı.

KARARLARA UYULMALI

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarında İlçe Gıda ve Tarım Müdürlüklerinden alınan ÇKS belgeleri gereğince sadece 1. derece yakınlarının katılması ve arazinin bulunduğu güzergahın dışına çıkılmaması yani başka bir yere gidilmemesi kararı da kurulumuz tarafından alınmıştır” diyen Helvacı, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarında amatör/olta balıkçılığının yasak olduğunu da belirtti. “Açılan okullarımız başta olmak üzere termin doğrultusunda açılacak okullarda da pandemi tedbirlerine azami düzeyde riayet edilmesi gerekiyor” diyen Helvacı, “İlçemizde vaka sayısı yüksek olan mahallelerimizde gerekli görülen durumlarda karantina uygulanmasına ve bunun düzenli olarak takip edilip anında hıfzıssıhha kararlarına bağlanması kararı da alınmıştır” diyerek yeni tedbir kararlarını kamuoyu ile paylaştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir