Köşe Yazıları

Tükenen umutlar

 

Türkiye, UEFA sıralamasında düştükçe düşüyor! Avrupa liglerine katılacak olan takım sayımız gittikçe azalıyor…

Türkiye, UEFA ülke puanı sıralamasında 16. sıraya geriledi. Ne demek bu peki?

Şu demek; eğer ilk 15 içine giremezsek Avrupa kupalarına göndereceğimiz takım sayısı beşten dörde düşecek. Bu durumda Türkiye, 2023/24’te Şampiyonlar Ligi’ne tek takım gönderecek ve o takım Play-Off oynayacak.

Ülke futbolu UEFA sıralamasında düştükçe düşüyor ve etkililerle, yetkililer maalesef bizim dışarıdan seyrettiğimiz gibi seyrediyorlar.

Ülkemiz futbolunun son yıllardaki Avrupa’da gösterdiği başarısızlık, gelecek yıllarda daha büyük sorunlara yol açacak. Beşiktaş, Sivasspor, Trabzonspor, Fenerbahçe ve Galatasaray ile başladığımız sezonda Avrupa’da yoluna sadece iki takım devam ediyor.

Fenerbahçe, UEFA Konferans Ligi’nde Play-Off turunda ilk maçını kaybedip form durumuyla da turu zora soktu. Ve oynadığı ikinci müsabakayı da 3-2 kaybedince, bu kategoride takımımız kalmadı böylelikle.

Galatasaray ise UEFA Avrupa Ligi’nde son 16 turunu bekliyor. Sarı-kırmızılı takım, Play-Off turundan sonra oynanacak son 16 turunda maçlara çıkacak. Süper Lig’deki performansı bu müsabakalara yansırsa işimiz hepten zorlaştı. Zaten şansa bakın ki eşleşmede bir dünya devi olan Barselona ile oynayacağız. Gerçi futbolda olmaz diye bir sonuç yoktur ama giderek umutlarımız tükeniyor maalesef.

Fenerbahçe’nin aldığı sonuçlardan sonra 16. sıraya geriledik. Daha önce 26.900 puana sahip olan ülkemiz şu anda 16. sırada. 17. sıradaki Çekya 26.800 ve 18. sıradaki Yunanistan’ın 26.700 puanı bulunuyor.

  1. sırada ise Avrupa’daki yoluna 3 takımıyla devam eden 26.975 puanlı Danimarka yer alıyor.

Fenerbahçe, Çekya ekibi Slavia Prag’a elenmesinden sonra sıralamadaki düşüşümüz hızla devam ediyor. Tek umudumuz Galatasaray kaldı onların ligdeki durumu ve oynadıkları futbol da zaten belli.

Peki, ilk on beşin dışında kalırsak ihtimaller ne olur?

Sezona 13. sırada başlayan ve Şampiyonlar Ligi’ne direkt katılım şansı başka ülke ve takımların eline kalan Türkiye, 16. sırada. Bir dönem 19. sıraya kadar gerilediğimiz listede, ilk 15’e girilmemesi halinde takım sayımız 5’ten 4’e düşecek.

Şampiyonlar Ligi’ne gönderdiğimiz takım sayısı 2’den 1’e düşecek. Katılan tek takım da Play-Off oynamak zorunda kalacak. UEFA Avrupa Ligi’nde Türk temsilcisi olmayacak. Diğer 3 takım UEFA Konferans Ligi’ne katılacak. Eğer Türkiye 18’e kadar gerilerse, Süper Lig şampiyonu, Şampiyonlar Ligi’ne 2. Ön Eleme Turu’ndan itibaren katılabilecek.

Sonuç olarak Türkiye bu sezon 15. sıraya yükselemez ve yerini koruyamazsa; 2023-2024 sezonunda takım sayımız azalacak ve Şampiyonlar Ligi’ne tek takım gidecek.

Peki, UEFA sıralamasında son durum ne diye soracak olursanız işte buyurun.

  1. İsviçre 29.675 puan / 1 takım
  2. Yunanistan 27.200 puan / 2 takım
  3. Danimarka 27.175 puan / 3 takım
  4. Çekya 27.000 puan / 2 takım
  5. TÜRKİYE 26.700 puan / 2 takım
  6. Hırvatistan 26.650 puan / 1 takım

Yani neresinden tutarsanız tutun “tel tel dökülüyoruz.”

Selam ve dua ile…