Köşe Yazıları

Tribünlerin seyirci ile buluşması

 

TFF’nin yönetim kurulu, görev yaptığı süre içerisin de nihayet aklı başında ve de yerinde bir karar aldı. Ne yalan söyleyeyim şaşırmadım dersem yalan söylemiş olurum. Ama yine bu alınan kararın da bağımsız alınmış bir karar olduğuna da inanmıyorum. Yine de samimi niyetli fikrimi de belirtmek istiyorum. Bağımsız bir karar olmasa da sevindirici bir gelişme.

Peki neden?

En önemlisi stadyumları ve tabi ki kulüpleri boynu büküklükten kurtardılar böylece. Ekonomik açıdan da çok çok önemli kulüplerimiz için elbette ama asıl önemli olan tribünlerdeki o seyirci coşkusunu ve baskısını, yani on ikinci adamlık görevini yeniden kulüplerin elde etmesi tabi ki.

Bu pandemi süreci bize gösterdi ki kulüpler, futbolcular ve taraftarlar ayrılmaz bir üçlü imiş. Şimdi bu üçlüye bir yenisi daha eklendi oda kovid aşısı.

O yüzden eğer müsabakaları tribünlerden ve takımımızı tezahüratlarla desteklemek istiyorsak mutlaka ama mutlaka 2 doz aşımızı yaptırmak zorundayız. Zaten TFF bu şartı koydu ve iyi ki de böyle bir düzenleme getirerek maçların seyircili oynanmasını kamuoyuna deklere etti.

Ve TFF, kovid-19 salgınıyla toplum sağlığının en üst seviyede korunabilmesi amacıyla, seyircilerin stadyumlara giriş şartlarını yeniden belirledi.

Federasyondan konuyla ilgili yapılan açıklamayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

“TFF Yönetim Kurulu’nun 01.07.2021 tarihli profesyonel müsabakalara stadyum kapasitelerinin yüzde 50’si oranında, localara ise tam kapasite ile seyirci alınmasına ilişkin kararında ve yine TFF Sağlık Kurulu’nun 28.07.2021 tarihli stadyumlara giriş şartları hakkındaki kamuoyu duyurusunda belirttiği üzere, Sağlık Kurulumuz tarafından yeni bir değerlendirme yapılarak stadyuma giriş şartları güncellenmiştir.

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu yaptığı toplantıda, 2021-2022 futbol sezonu için müsabakalarda uygulanacak kovid-19 tedbirlerini görüşmüş ve kabul etmiştir.

Söz konusu talimatın yürürlüğe girmesinden itibaren geçerli olacak Stadyum Giriş Şartları aşağıdaki şekildedir:

T.C. Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen aşı takvimini tamamlamış kişiler, son aşı tarihlerini takip eden 14. günden itibaren; kovid-19 geçirmiş kişiler ise izolasyon süreçlerinin tamamlanmasından itibaren 180 gün süre ile stadyuma seyirci olarak girebilecektir.

12 yaşını tamamlamış ve henüz T.C. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği aşı yaş grubuna dahil olmamış kişiler, müsabakadan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırması ve test sonucunun negatif olması şartıyla stadyuma girebilecektir. Ancak söz konusu yaş grubuna T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından aşı tanımlaması yapılması halinde, söz konusu kişiler 60 gün süre içerisinde aşı takvimini tamamlamamaları halinde, bu kişilere stadyumlara giriş izni verilmeyecektir.

T.C. Sağlık Bakanlığı güncel uygulaması kapsamında, kovid-19 PCR testi yaptırılamayan 12 yaş altındaki çocuklar stadyumlara giremeyecektir.

Talimatın yürürlüğe girdiği tarihten önce kombine bilet satın almış ancak aşı takvimini tamamlamamış kişiler, müsabakadan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırması ve test sonucunun negatif olması şartıyla stadyumlara girebilecektir. Ancak söz konusu kombine sahiplerinin, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından aşı tanımlaması yapılmış grupta olmalarına rağmen 60 gün süre içerisinde aşı takvimini tamamlamamaları halinde bu kişilere stadyumlara giriş izni verilmeyecektir.

UEFA’nın güncel uygulamaları göz önünde bulundurularak ve kamu sağlığının korunması amacıyla misafir takım seyirci uygulaması 2021-2022 sezonu boyunca yapılmayacaktır. Misafir tribünlerine sadece ev sahibi takım seyircisi alınabilir.

Stadyumlarda yer alan protokol ve basın tribünlerine girişler, seyirci giriş koşullarına tabi olacaktır.

Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarında seyircilerin stadyuma girişleri, HES entegrasyonu ile E-Bilet sistemi üzerinden alınan biletler ile yapılır. Bilet alacak kişilerin, HES kodu bilgilerine E-Bilet sistemi uygulayıcısının ulaşmasına onam vermesi gerekmektedir. Kişilere yönelik HES uygulama sorgulamaları localara girecek kişiler ve seyirciler için E-Bilet sistemi üzerinden yapılacak, protokol tribününe girecek kişiler için ise E-Bilet sistemi veya HES uygulaması üzerinden yapılacaktır.

TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig’de seyircilerin stadyumlara girişleri, ev sahibi kulübün sorumluluğunda HES kodu kontrolü ile yapılacaktır.

Aşı takvimini tamamlamış olmak, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan aşılardan iki doz aşı olmak, kovid-19 hastalığını geçirmiş olup, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan aşılardan bir doz aşı olmak.

Bu alınan kararı başta da belirttiğim gibi alkışlıyorum. Her işin başı sağlık diyerek. Ve tabi ki darısı amatör camianın ve altyapılarının maçlarının oynatılması kararının da bir an önce bağımsız ya da bağımlı da olsa alınıp kamuoyuna deklere edilmesini bekliyoruz. Selam ve dua ile…