Kocaali

Tozu dumana kattılar

 

Kocaali Belediyesi, Kocaali Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü, Sakarya Motosikletçiler Spor Kulübü ve Sakarya Toztoprak Motosiklet Kulübü iş birliği ile düzenlenen Motocross Kum Enduro etkinliği Pazar günü Kocaali Merkez Plajı’nda gerçekleştirildi. 35 motor sporcusunun kıyasıya çekiştiği yarışlar görsel şölene dönüştü. Heyecan ve coşkunun zirve yaptığı yarışları yaklaşık 1500 kişi izledi.

 

GÖRSEL ŞÖLEN

Kocaali Belediyesi, Kocaali Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü, Sakarya Motosikletçiler Spor Kulübü ve Sakarya Toztoprak Motosiklet Kulübü iş birliği ile yaklaşık altı aylık çalışma sonucunda düzenlenen Motocross Kum Enduro yarışları geçtiğimiz Pazar günü Kocaali Merkez Plajı’nda gerçekleştirildi. 10’u ulusal ve uluslararası yarışmalarda madalya sahibi profesyonel motorcu olmak üzere toplam 35 motor sporcusunun katıldığı etkinlik, görsel şölene dönüştü. Dünyaca ünlü içecek markası Redbull’un sponsor olarak desteklediği organizasyonu yaklaşık 1500 kişi izledi. Sporcuların derece elde etmek için verdikleri kıyasıya mücadele büyük heyecan ve coşkuya sahne oldu. Tamamı kum zemin ve aşılması zor engellerden oluşan zorlu parkur sporcuları oldukça zorladı. Kuma saplanarak devrilen motorlar organizasyon görevlilerinin yardımıyla kaldırılarak yarışa devam etti.

SIKI TEDBİR

Öte yandan motorculara zor anlar yaşatan zorlu parkur çok sayıda küçük kazaya neden olsa da herhangi bir yaralanma olmadı. Sporcuların ve izleyenlerin sağlığı ve güvenliği için organizasyon alanında yaklaşık 50 personel görev yaptı. Herhangi bir olumsuzluğa karşı itfaiye ve sağlık ekipleri alanda hazır bulunduruldu. İlçe emniyet amirliği de yaklaşık 10 personel ile organizasyon alanında görev yaptı. Ustalar, veteranlar, gençler ve prestij sınıf olmak üzere dört ayrı kategoride gerçekleşen yarışlar kıyasıya rekabete sahne oldu. Başa baş geçen yarışlarda heyecan doruğa çıkarken, sporcuların atlama rampalarındaki gösterileri coşkuyu zirveye taşıdı. İzleyicilerden bolca alkış aldı.

MİNİK ŞAMPİYONLAR

Pazar günü Saat 11:00’de motor sporcularının ilçe turu ile başlayan organizasyon yaklaşık 6 saat sürdü. Parkurdaki heyecan programın finali niteliğindeki hobi yarışı ile sona erdi. Programda son olarak ödül töreni gerçekleştirildi. Ustalar kategorisinde dereceye giren Azad Demirkal, Muhamed Makamoğlu ve Furkan Bayraktar, Prestij Kategorisinde dereceye giren Furkan Asan, Mehmet Aktaş, Ömer Demirkal, Veteran Kategorisinde Aydın Kırdar Mustafa Temiz, Mehmet Kamaşoğlu, Gençler Kategorisinde Emirhan Erkan, Behlül Toy, Eren Artçılar ödüllerini Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, İlçe Emniyet Amiri Mehmet Mansur Saldıran, Gençlik ve Spor Müdürü Ramazan Doğanay ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Halil Esen’den aldı. Tüm kategorilerin şampiyonları ise organizasyonun simgesi haline gelen minik motorcular oldu. Melisa Mete, Hiranur Aktaş ve Mimoza Mete ödül ve kupalarını Sakarya İl sağlık Müdürü Aziz Öğütlü’den aldı.

PERFORMANSI DEĞERLENDİRECEĞİZ

Basın mensuplarına konu ile ilgili konuşan Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar “Bir hafta önce sel afeti yaşamıştık. Onun sıkıntısını da bu coşku ve heyecanla üzerimizden atmış olduk. Etkinliğe katkı verenlere çok teşekkür ediyorum” dedi. Organizasyonun ilk kez düzenlendiğini ve Kocaali’yi Motor Sporları Federasyonu tarafından kabul gören bir etap haline getirmeyi hedeflediklerini belirten Başkan Acar “Beklentimizin üzerinde katılım oldu. Ulusal düzeyde başladık, performansımıza göre değerlendirip uluslararasına dönüştüreceğiz” şeklinde konuştu. Sakarya Motosikletçiler Spor Kulübü Başkanı Mehmet Aktaş ise hem sporcular hem de seyirciler için keyifli ve zor bir parkur oluşturduklarını söyledi.  Aktaş “Seneye daha profesyonel bir etkinlik gerçekleştireceğiz. Dört kategoride düzenlediğimiz etkinlikte prestij sınıfındaki tüm sporcular uluslararası ve yurt içindeki yarışlarda derece yapmış kişiler. Parkurda birkaç engeli bilerek sert yaptık. Kum etabı, toprak etabına benzemiyor. Ondaki eforun 4-5 katı daha fazlasını burada yapıyoruz. Zor bir parkur oldu ama bir o kadar da keyifliydi” şeklinde konuştu.